Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy pracują, by w roku 2021 wprowadzić nas w tajniki dawnego bydgoskiego aptekarstwa [zdjęcia]

Justyna Tota
Justyna Tota
Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy wykupiło kolejną część depozytu Apteki pod Łabędziem. Większość z pozyskanych właśnie 197 eksponatów będzie można zobaczyć na wystawie „Aptekarstwo bydgoskie” - oczywiście przy ul. Gdańskiej 5
Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy wykupiło kolejną część depozytu Apteki pod Łabędziem. Większość z pozyskanych właśnie 197 eksponatów będzie można zobaczyć na wystawie „Aptekarstwo bydgoskie” - oczywiście przy ul. Gdańskiej 5 kolaż/ fot. Wojciech Woźniak, MOB
Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy poszerzyło swoją kolekcję zabytków aptekarskich o blisko 200 eksponatów z depozytu Apteki pod Łabędziem. W przyszłym roku zobaczymy je na wystawie „Aptekarstwo bydgoskie” w specjalnie zaaranżowanych czterech pomieszczeniach.

Zobacz wideo: Śniadanie - najważniejszy posiłek dnia. Dlaczego warto jeść śniadania?

Buteleczki apteczne, pochodzące z bydgoskich aptek z pierwszej połowy XX w., zestawy naczyń i puszek aptecznych wykorzystywanych w aptekach w XIX i XX w., a nawet opakowanie z fiolkami morfiny, XIX-wieczny moździerz żeliwny czy makieta Szpitala Miejskiego im. Jurasza z 1989 r. - to tylko część ze 197 eksponatów, jakie Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy - dzięki dofinansowaniu z Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zakupów - wykupiło jako kolejną część depozytu Apteki pod Łabędziem.

- Obecnie pracujemy nad renowacją zabytkowych mebli i wyposażenia aptecznego - mówi nam Gabriela Frischke, adiunkt Działu Historii Medycyny i Farmacji Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, które zawiaduje Apteką pod Łabędziem przy ul. Gdańskiej 5.

Wystawa „Aptekarstwo bydgoskie” z ponad tysiącem obiektów

Jak zdradziła nam nasza rozmówczyni, gotowy jest już scenariusz wystawy stałej pt. „Aptekarstwo bydgoskie”.

- Zaaranżowane będą cztery pomieszczenia:

  • nowoczesne, wprowadzające zwiedzających do historii aptekarstwa bydgoskiego (zwiedzający będą mogli dowiedzieć się, czym w ogóle aptekarstwo było i jak rozwijało się w naszym mieście).

Po przekroczeniu nowoczesnej części, wkroczymy do dawnych pomieszczeń, którymi będą:

  • zabytkowa izba sprzedażowa,
  • receptury z okresu PRL-u
  • laboratorium galenowe z przełomu XIX i XX wieku.

To ostatnie jest naszą perełką, gdyż to jedyne takie zachowane w Polsce laboratorium. Prowadzimy właśnie naukowe opracowanie linii produkcyjnej, by w ten sposób objaśnić, który sprzęt do czego służył - opowiada Gabriela Frischke.

- Prace idę pełną parą. Robimy wszystko, by wystawę „Aptekarstwo bydgoskie” z ponad tysiącem obiektów otworzyć w 2021 roku dla zwiedzających - dodaje pani adiunkt z Działu Historii Medycyny i Farmacji MOB.

Historia Apteki „Pod Łabędziem” w Bydgoszczy

  • Apteka „Pod Łabędziem” została założona już w 1853 r. W 2003 r. powstało tu, staraniami Bartłomieja Wodyńskiego, prywatne muzeum farmacji.
  • W 2017 r. zbiory apteczne stały się częścią kolekcji Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Dawne muzeum zostało zamknięte dla zwiedzających celem przystosowania pomieszczeń przy Gdańskiej 5 do stworzenia nowej ekspozycji.
  • Wśród zachowanych eksponatów są m.in. akcesoria do wytwarzania leków, utensylia medyczne, pokaźny księgozbiór, a także unikalne w skali kraju laboratorium galenowe z przełomu XIX i XX w.
  • Apteka pod Łabędziem, tak jak wcześniejsze Muzeum Farmacji, jest obiektem Szlaku Wody Przemysłu i Rzemiosła TeH2O w Bydgoszczy.

źródło informacji: Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy

Polecamy także

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo