Tradycja muzycznych spotkań dzieci i młodzieży z całego świata sięga 1977 roku. Wydarzenie od samego początku organizowane jest przez bydgoski Pałac Młodzieży we współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy "Pałac". Podczas festiwalu zespoły taneczne, wokalne oraz instrumentalne będą prezentowały swoje talenty muzyczne i dorobek artystyczny. Tegoroczna, 43. edycja BIM rozpocznie się 28 czerwca i potrwa do 3 lipca. Jak zapowiada Agnieszka Więckiewicz, współkoordynatorka Bydgoskich Impresji Muzycznych, w tym roku do Bydgoszczy przyjadą zespoły, m.in. z Turcji, Kolumbii, Niemiec, Ukrainy i Polski. Nie zabraknie, rzecz jasna, artystów Pałacu Młodzieży (w tym zespołów tanecznych czy zespołu Jazz Big Band '75), którzy swoje umiejętności zaprezentują podczas koncertu inauguracyjnego.
Do tego czasu zostały jeszcze dwa miesiące, więc rozmowy z kolejnymi uczestnikami z innych krajów cały czas trwają.
Po sześciu latach w Bydgoszczy znów wybije godzina BIM
- Koncerty i atrakcje towarzyszące będą się odbywały przez sześć dni, a większość z nich będzie się odbywała w plenerze. Nie zabraknie mniejszych koncertów kameralnych, m.in. w murach Katedry Bydgoskiej czy Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Tam mieszkańcy będą mieli okazję wysłuchać występów w ramach przesłuchań konkursowych, bo także podczas tegorocznej edycji uczestnicy powalczą o Statuetkę Złotej Struny - zapowiada Agnieszka Więckiewicz.
Nagroda zostanie wręczona podczas Koncertu Galowego kończącego Bydgoskie Impresje Muzyczne. Dodatkowo, każdy zespół otrzyma Statuetkę Srebrnej Struny. Nie zabraknie też nagród ufundowanych przez ministrów, samorządowców i sponsorów.
Jednym z nieodłącznych elementów BIM, który odbędzie się w niedzielę, 29 czerwca, o godz. 15, będzie rodzinny koncert dla najmłodszych "BIM dzieciom". Na scenie plenerowej na Wyspie Młyńskiej zobaczymy najmłodsze zespoły festiwalowe, które zaprezentują swoje talenty taneczne i muzyczne. Nie zabraknie występów interaktywnych, podczas których dzieci będą mogły zaśpiewać i zatańczyć z artystami, a także konkursów i animacji.Tradycyjnie organizatorzy zaproszą mieszkańców na koncerty organizowane w regionie.
- Zawsze staramy się wyjść z Impresjami także poza Bydgoszcz. Z jednej strony po to, żeby uczestnicy mieli okazję poznać nasze województwo kujawsko-pomorskie, ale także, aby dotrzeć z tą muzyką również do tych mniejszych miejscowości - mówi Agnieszka Więckiewicz.
43. Bydgoskie Impresje Muzyczne. Jakie nowości?
Obok stałych punktów programowych nie zabraknie też nowości. Jedną z nich będzie potańcówka miejska z muzyką na żywo.
- Potańcówka będzie połączona ze spotkaniem międzynarodowym - to będzie doskonała okazja, żeby poznać naszych gości, dowiedzieć się o ich zwyczajach, kulturze. Zależy nam, by do udziału w festiwalowych wydarzeniach włączyć wszystkich mieszkańców - dodaje nasza rozmówczyni.
Dla gości z kolei nowością będą warsztaty warsztaty taneczne dla zespołów folklorystycznych.
Jak wyjaśnia Agnieszka Więckiewicz, sześcioletnia przerwa była związana z pandemią, która wybuchła w 2020 roku. Następnie plany pokrzyżowała wojna za wschodnią granicą, co budziło też obawy gości przed przyjazdem.
- W tym roku wznawiamy festiwal. To doskonały moment, związany także z tym, że Bydgoszcz otrzymała tytuł miasta muzyki UNESCO. Dodatkowo 2025 r. został ogłoszony Bydgoskim Rokiem Muzyki - wyjaśnia nasza rozmówczyni.
Kilkadziesiąt zespołów z całego świata w Bydgoszczy
Poprzednia edycja miała miejsce w 2019 roku. Do tego czasu w Bydgoszczy gościło co najmniej kilkadziesiąt zespołów europejskich, m.in.: z Anglii, Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Czech, Danii, Estonii, Francji, Finlandii, Gruzji, Grecji, Hiszpanii, Irlandii, Litwy, Łotwy, Macedonii, Niemiec, Portugalii, Rumunii, Serbii, ze Słowacji, Szkocji, Szwecji, Szwajcarii, z Turcji, Ukrainy, Włoch, Węgier i Polski. Nie zabrakło też gości z krajów innych kontynentów, m.in.: z Brazylii, Chin, Indii, Meksyku, RPA, Singapuru czy ze Stanów Zjednoczonych.
