https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Apteka "Pod Łabędziem" świętuje 2. urodziny i czeka na prestiżowe wyróżnienie

(em)
Od 1 stycznia do 4 grudnia 2024 roku MOB odwiedziło 12 097 miłośników historii farmacji.
Od 1 stycznia do 4 grudnia 2024 roku MOB odwiedziło 12 097 miłośników historii farmacji. Tomasz Czachorowski
Świętująca właśnie drugie urodziny Apteka "Pod Łabędziem" cieszy się ze świetnej frekwencji, nagrody w konkursie oraz nominacji do Europejskiej Nagrody Muzealnej Roku 2025. Przy ulicy Gdańskiej 5 przekonują, że to efekt zbudowanych więzi z bydgoszczanami w pierwszym roku działalności.

Historia apteki sięga dokładnie 27 grudnia 1853 roku, gdy Constantin August Mentzel uzyskał koncesję na sprzedaż leków w kamienicy w samym centrum miasta. W 2003 roku staraniami Bartłomieja Wodyńskiego na zapleczu lokalu przy Gdańskiej 5 otwarto prywatne muzeum farmacji.

14 lat później apteka i muzeum zakończyły działalność, a dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Bydgoszczy i Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego ponad siedem tysięcy muzealiów trafiło do kolekcji Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Najciekawsze z nich, jak choćby akcesoria do wytwarzania leków, utensylia medyczne czy unikalne w skali kraju laboratorium galenowe z przełomu XIX i XX w., można podziwiać na wystawie stałej „Aptekarstwo bydgoskie”. W ofercie edukacyjnej przygotowanej przez muzealników są m.in. warsztaty komponowania herbat i perfum czy tworzenia kosmetyków.

- Drugi rok działalności Apteka "Pod Łabędziem", obfitujący w sukcesy i nagrody, potwierdził, że uratowanie tego kultowego dla Bydgoszczy miejsca było słuszną decyzją. Nie udałoby się to oczywiście bez pomocy i zaangażowania muzealników i lokalnej społeczności - podkreśla Anna Kornelia Jędrzejewska, dyrektorka Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.

We wnętrzach dawnej apteki zbudowano prężnie działającą placówkę kulturalno-naukową z bogatą i inkluzywną ofertą dla zwiedzających.

- Misją muzeum jest między innymi tworzenie „trzeciego miejsca”, czyli według Raya Oldenburga przestrzeni pomiędzy życiem zawodowym a domowym, w której możliwe jest nie tylko spędzenie wolnego czasu, ale również szeroko pojęty rozwój osobisty połączony z realizacją pasji i poczuciem swobody i komfortu. Apteka "Pod Łabędziem", której działalność zainaugurowano 15 grudnia 2022 roku, jest tego świetnym przykładem - dodaje szefowa placówki.

Od 1 stycznia do 4 grudnia 2024 roku MOB odwiedziło 12 097 miłośników historii farmacji. W warsztatach dla grup zorganizowanych wzięło udział 3978 osób, a różnorodne propozycje dla gości indywidualnych przełożyły się na ponad 900 sprzedanych biletów.

- W ciągu ostatnich 12 miesięcy zorganizowaliśmy także 167 oprowadzań i można było u nas oglądać cztery wystawy czasowe. Prezentowaliśmy na nich m.in. atlas anatomiczny z 1613 r., płaskorzeźby Jana Harasimowicza czy fotografie uczniów bydgoskiego liceum plastycznego. Gościliśmy również dwie interdyscyplinarne konferencje naukowe - wylicza prof. Wojciech Ślusarczyk, kierownik Pracowni Historii Farmacji i Medycyny MOB.

W bieżącym roku Apteka "Pod Łabędziem" otrzymała nagrodę w konkursie „Musejon-Kujawsko-Pomorskie Muzealne Wydarzenie Roku” (za działania edukacyjne) oraz nominację do Europejskiej Nagrody Muzealnej Roku 2025. 24 maja 2025 roku przekonamy się, czy bydgoska instytucja sięgnie po najwyższy laur.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świat żegna Franciszka. Tłumy wiernych na Placu św. Piotra

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski