W 2024 roku obiekty MOB odwiedziło ponad 81 tys. osób. Wystawy prac ze zbiorów największej instytucji muzealnej w Bydgoszczy prezentowane w Zespole Pałacowo-Parkowym w Ostromecku i Muzeum Podlaskim w Białymstoku zobaczyło kolejnych 12 tys. gości. Otwarto osiem wystaw czasowych o szerokim zakresie tematycznym. Placówka włączyła się też w organizację wielkiego święta miłośników fotografii analogowej, udostępniając wnętrza Galerii Sztuki Nowoczesnej na potrzeby wystaw głównych Vintage Photo Festival.
Sporo działo się również na wystawach stałych, z których dwie przeszły spore modernizacje. Ekspozycja „Na pograniczu Wielkopolski i Pomorza. Bydgoszcz i region u zarania dziejów” mieszcząca się w Zbiorach Archeologicznych zyskała wiele bezcennych obiektów, w tym sygnet z czasów rzymskich. Z kolei wystawa „Skarb Bydgoski” wzbogaciła się o zjawiskową biżuterię.
Minionych 12 miesięcy to także ponad pół tysiąca warsztatów przygotowanych i poprowadzonych przez interdyscyplinarny zespół edukatorów z Centrum Edukacji Muzealnej, Apteki pod Łabędziem i Exploseum. To również 70 prelekcji z udziałem historyków, archeologów, literaturoznawców i lekarzy oraz 11 spotkań z uznanymi pisarzami.
Spod piór pracowników MOB w 2024 roku wyszły trzy książki - „Skarb Bydgoski” (autorem jest dr Krzysztof Jarzęcki), „Straty wojenne Muzeum Miejskiego w Bydgoszczy” (dr Gabriela Frischke, Anna Kaszubowska, Monika Leśniak-Skocka i Anna Pruss-Świątek) i „Środowisko artystyczne Bydgoszczy w latach 1920-1939” (dr Barbara Chojnacka). Swoje premiery miały także katalogi wystaw „Kurdystan. Oblicza trwania” oraz „Projekt Bydgoszcz i inne historie. Wystawa prac Hanny Oinonen”. Muzeum zorganizowało również trzy konferencje, na które przyjechali do Bydgoszczy przedstawicieli uniwersytetów z całej Polski.
Apteka pod Łabędziem, najmłodszy odział MOB, we wrześniu wyróżniono Musejonem za działania edukacyjne, natomiast w listopadzie dostała nominację do międzynarodowej nagrody European Museum of the Year Award 2025 (EMYA). Muzeum uhonorowano też Nagrodą Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za całokształt działalności. Zbiór statuetek zdobytych w 2024 roku uzupełniły Grand Prix w Konkursie na Najlepszą Książkę o Tematyce Regionalnej przyznane Kamilowi Ściesińskiemu za publikację „100 lat Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy” oraz„Strzała Łuczniczki” dla książki „Życie artystyczne w Bydgoszczy w latach 1920-1939” autorstwa dr Barbary Chojnackiej.
Liczba muzealiów znajdujących się w zbiorach MOB w minionym roku przekroczyła 150 tysięcy sztuk. Wiadomo już, że w kolekcji zostaje Skarb Bydgoski, który decyzją wojewody kujawsko-pomorskiego i wojewódzkiego konserwatora zabytków placówka przejęła na własność. Podobnie będzie też z wiszącymi rzeźbami Jerzego Kędziory. Dzięki inicjatywie Miasta Bydgoszczy i dyrekcji muzeum wybrane dzieła wkrótce powrócą na Wyspę Młyńską.
W 2024 r. MOB udało się pozyskać dofinansowanie z Urzędu Miasta Bydgoszczy, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na kilkanaście projektów inwestycyjnych i wydawniczych.
1 sierpnia ubiegłego roku dyrektorem placówki została dr Anna Kornelia Jędrzejewska, która zastąpiła na tym stanowisku dra Wacława Kuczmę. Nowa szefowa zapowiada, że placówka nadal będzie kierować się hasłem „Muzeum otwarte i bliskie”, a wśród kluczowych zmian w funkcjonowaniu MOB będzie utworzenie Muzeum Historii Bydgoszczy w Spichrzach nad Brdą.
- Intensywnie pracujemy, by w 2025 roku zaproponować bydgoszczanom i przyjeżdżającym do naszego miasta turystom jeszcze bogatszą ofertę. Już teraz zapraszamy na wernisaż wystawy „Inne miasto… Zniszczenia wojenne Bydgoszczy (1939-1945)”, która od 17 stycznia będzie prezentowana w Spichrzach nad Brdą. Traktujemy tę ekspozycję jako pierwszy krok na drodze do powstania Muzeum Historii Bydgoszczy. To proces, który będziemy realizować przez kilka najbliższych lat - mówi dr Anna Kornelia Jędrzejewska.
