Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Aptece „Pod Łabędziem” w Bydgoszczy trwa kapitalny remont. Potem ciekawa wystawa!

Justyna Tota
Justyna Tota
Muzeum Apteki „Pod Łabędziem” przy ul. Gdańskiej 5 otworzy drzwi dla zwiedzających po zakończeniu remontu. W nowo zaaranżowanym muzeum farmacji zobaczymy unikatowe eksponaty, poznając dzieje bydgoskiego aptekarstwa. Będzie też okazja zasmakować w ziołowych herbatach
Muzeum Apteki „Pod Łabędziem” przy ul. Gdańskiej 5 otworzy drzwi dla zwiedzających po zakończeniu remontu. W nowo zaaranżowanym muzeum farmacji zobaczymy unikatowe eksponaty, poznając dzieje bydgoskiego aptekarstwa. Będzie też okazja zasmakować w ziołowych herbatach Arkadiusz Wojtasiewicz
W Aptece „Pod Łabędziem” trwa kapitalny remont, ale gdy się zakończy, Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy zaprosi (prawdopodobnie w przyszłym roku) do zwiedzania wystawy stałej „Aptekarstwo bydgoskie” z unikatowymi eksponatami pochodzącymi od nowożytności do czasów PRL-u. Poznamy dawne sekrety bydgoskiego aptekarstwa, popijając ziołowe herbaty.

Zobacz wideo: Wieszanie kłody bartnej w Myślęcinku

Apteka „Pod Łabędziem” jest częścią bydgoskiego Szlaku Wody Przemysłu i Rzemiosła TeH2O od początku jego powołania.

- W 2014 roku Apteka „Pod Łabędziem” połączyła siły wraz z 14 innymi obiektami, żeby podtrzymać i przekazywać dalej wiedzę dotyczącą bydgoskiego przemysłu i rzemiosła. Apteka ta odgrywa kluczową rolę w historii bydgoskiej farmacji, dlatego z niecierpliwością czekamy na otwarcie wyremontowanej siedziby przy ulicy Gdańskiej 5 - przyznaje Karol Kantorski, koordynator Szlaku TeH2O.

Legendarna apteka przy ul. Gdańskiej 5 przejdzie kapitalną modernizację, by jej pomieszczenia przystosować do stworzenia ekspozycji stałej pt. „Aptekarstwo bydgoskie”. Prace remontowe rozpoczęły się w zeszłym roku.

Polecamy także

- Zostały już, między innymi, wymienione stropy, po renowacji jest piec kaflowy - zdradza nam dr Wojciech Ślusarczyk, kustosz dyplomowany z Pracowni Historii Farmacji i Medycyny Muzeum Okręgowego i dodaje: - Ze względu na to, że remont apteki finansowo połączony jest z modernizacją innego muzealnego obiektu przy ulicy Mennica 6, inwestycja została przedłużona do końca 2021 roku.

Zabytkowe meble, zielarnia, laboratorium, książki... ponad 7 tysięcy eksponatów!

Muzealnicy nie czekają jednak na koniec remontu wnętrz apteki, już teraz przygotowują wystawę.
- Robimy wszystko, co można zrobić z zabytkami i koncepcją wystawy w trakcie remontu. Obecnie dość skomplikowanym zabiegom konserwatorskim poddawane są XIX-wieczne meble - mówi dr Wojciech Ślusarczyk, podkreślając, że będą one rarytasem dla zwiedzających. - W Bydgoszczy stare umeblowanie jest jeszcze tylko w Aptece „Pod Złotym Orłem”.

Takich perełek w zbiorach Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy jest zresztą cały ogrom.
- W muzealnej części Apteki „Pod Łabędziem” znajduje się zielarnia, jedyne w Polsce laboratorium galenowe, biblioteka, receptura i korytarz z eksponatami. Zgromadzonych jest ponad 7 tysięcy eksponatów, w tym np. automatyczna tabletkarka firmy Fritz Kilian z 1905 roku, oraz kilka tysięcy książek dotyczących historii aptekarstwa (dostępnych już dla czytelników w bibliotece MOB!) - wymienia Karol Kantorski, koordynator Szlaku TeH2O.

Jaką część tych bogatych zbiorów zobaczymy na wystawie „Aptekarstwo bydgoskie”?

- Obecnie w scenariuszu wystawy przewidujemy blisko tysiąc eksponatów - odpowiada dr Ślusarczyk, przyznając, że aż tylu obiektów zwykle nie prezentuje się nawet na wystawach numizmatycznych, ale... - Jeśli chcemy odtworzyć XIX-wieczną izbę ekspedycyjną (miejsce, gdzie wydawano leki pacjentom) czy izbę recepturową z czasów PRL-u, to na półkach musi znaleźć się sporo naczyń i narzędzi - wyjaśnia kustosz.

W Bydgoszczy jedyne w Polsce laboratorium galenowe. Zobaczymy, jak kiedyś produkowano leki

Oprócz wymienionych izb, zwiedzający bydgoskie muzeum zobaczą także unikatowe, jedyne zachowane w kraju, laboratorium galenowe z przełomu XIX i XX w.

- To laboratorium będzie robiło wrażenie, bo jest jak mała fabryka. Zwiedzający będą mogli prześledzić linię produkcyjną, której sprzęt sami musimy jeszcze dobrze poznać, by go naukowo opracować - mówi dr Wojciech Ślusarczyk, dodając, że interesująca będzie też przestrzeń przeznaczona na edukację, tzw. eksperymentatorium.

- Chcemy, by Apteka „Pod Łabędziem” była miejscem żywym - zaznacza dr Ślusarczyk. - Stąd przewidujemy, że nasi goście będą mogli także napić się herbat ziołowych, uczestniczyć w kameralnych spotkaniach czy konferencjach naukowych.

Apteka „Pod Łabędziem” została założona w 1853 roku, choć początki bydgoskiego aptekarstwa sięgają XVI w.

- W 1532 roku powstało Bractwo Kramarskie, do którego należeli aptekarze. Natomiast aptekarz Daniel już przed 1585 rokiem prowadził pierwszą w Bydgoszczy świecką aptekę - przypomina Karol Kantorski. - Następnymi aptekami były placówki funkcjonujące w obrębie Starego Miasta - „Pod Czarnym Orłem”(od 1921 roku „Pod Niedźwiedziem”) przy ul. Niedźwiedzia założona w 1776 roku i zlikwidowana w latach 50. XX stulecia oraz Apteka „Pod Złotym Orłem” przy Starym Rynku, swym rodowodem sięgająca roku 1795.

Polecamy także

A wracając do Apteki „Pod Łabędziem”, w 2003 roku staraniami Bartłomieja Wodyńskiego, powstało tu prywatne Muzeum Farmacji „Pod Łabędziem”. Gdy aptekę zamknięto, w 2017 roku zbiory apteczne stały się częścią kolekcji Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Od tego czasu dawne muzeum czeka na przystosowanie swoich wnętrz do nowej aranżacji pod wystawę stałą. Jak nam zdradzono, planowane są także ekspozycje czasowe - również poza siedzibą apteki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo