Zobacz wideo: Rewitalizacja Starego Fordonu nabiera tempa
„Bydgoszcz nad wodą” - taki tytuł będzie mieć album, którego pomysłodawcą i autorem jest Szlak TeH2O. Jak nam powiedziano, wydawnictwo to powstaje z miłości do Bydgoszczy oraz owocnej i kreatywnej współpracy (obecnie 14) szlakowych obiektów, Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy i Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu, które udostępniając swe wyjątkowe zbiory, rzuca nową perspektywę na Fordon i nadbrzeże Wisły, o której wielu bydgoszczan zapomina w kontekście bydgoskiego dziedzictwa wodnego.
Spojrzenie na „Bydgoszcz nad wodą” nas zaskoczy
Jak podpowiedział nam koordynator Szlaku TeH20, album „Bydgoszcz nad wodą” podzielony będzie na pięć bloków tematycznych, takich jak:
- Widoki i panoramy,
- Transport wodny,
- Mosty,
- Przemysł
- Czas wolny.
- Dzisiejsza Bydgoszcz w porównaniu do miasta sprzed prawie dwóch wieków zmieniła się z małego miasteczka do dużej europejskiej aglomeracji. Na zdjęciach zaobserwować można zmianę skali zabudowy miejskiej, sposobu zagospodarowania dróg wodnych i terenów rekreacyjnych. Bardzo duża liczba zdjęć, które znaleźć można będzie w albumie, nie była jeszcze nigdy publikowana i na pewno zaskoczy mieszkańców Bydgoszczy - zapewnia Karol Kantorski, koordynator Szlaku TeH20.
Polecamy także
Kolekcja dawnych pocztówek z Bydgoszczą, zbiory Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu i kolekcja bydgoskiego Muzeum Okręgowego
Dotąd niepublikowane fotografie, a będzie ich przeszło trzydzieści, będą rarytasami bydgoskiego albumu. W jak bardzo odległe przeniosą nas czasy?
- Najstarsze fotografie, które znaleźć będzie można w albumie, pochodzą z drugiej połowy XIX wieku. Oczywiście zdjęcia pokazywać będą obiekty, których już nie ma, między innymi, Stary Kanał lub też zabudowania przy obecnej ulicy Focha - zdradza nam Karol Kantorski, podkreślając, że dużą rolę w zbieraniu archiwalnego materiału odegrały Muzeum Kanału Bydgoskiego im. Sebastiana Malinowskiego i wspomniane już Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu.
W pierwszym przypadku chodzi o prywatne zbiory kustosza Muzeum Kanału Bydgoskiego, który przeczesuje polskie, ale i zagraniczne aukcje internetowe oraz różne portale, wyszukując dawne pamiątki. - Te, które przekazałem z myślą o albumie, były to pocztówki prezentujące m.in. życie towarzyskie nad Kanałem Bydgoskim - powiedział nam Tomasz Izajasz.
Również Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu, poszerzając swe zbiory, działa wspólnie z mieszkańcami i pasjonatami.
Polecamy także
- Te unikatowe zbiory zdecydowanie wzbogacają nasz album. Muzeum Okręgowe natomiast swoją kolekcję buduje od prawie 100 lat, na bieżąco pozyskując nowe i ciekawe fotografie - dodaje koordynator Szlaku TeH2O.
Będą też kadry bydgoskich artystów fotografów
Archiwalne materiały to jednak nie wszystko, bowiem w albumie znajdą się również fotografie artystyczne, inspirowane dawnymi zdjęciami.
- W tej odsłonie publikacji album swoimi fotografiami wzbogaci niezwykle doświadczony i pomysłowy, a przede wszystkim wszechstronny artysta jakim jest Wojciech Woźniak. W następnych edycjach Szlak TeH2O planuje poszerzyć grono artystów, biorących udział w tym niezwykłym projekcie - wyjaśnia Karol Kantorski.
Premiera albumu we wrześniu 2021
Jak nam przekazano, premiera albumu „Bydgoszcz nad wodą” zaplanowano jest pod koniec września - miesiąca, w którym odbywa się święto Szlaku TeH2O, czyli festiwal TehoFest. W 2021 roku festiwal ma mieć wyjątkową formułę.
- Mieszkańcy i turyści będą mogli nie tylko zwiedzić obiekty szlakowe, ale uczestniczyć w wydarzeniach i warsztatach. Na terenie miasta kolportowane będą, stylizowane na gazety z lat 20. XX wieku, ulotki „Kuriera Szlakowego” - zapowiada Karol Kantorski, dodając, że szczegóły dotyczące festiwalu TehoFest 2021 poznamy już w sierpniu.
