Zobacz wideo: Rewitalizacja Starego Fordonu nabiera tempa
W sezonie letnim Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy proponuje alternatywne zwiedzanie Exploseum industrialną trasą zewnętrzną, wytyczoną wśród terenów leśnych. Dwukilometrowa trasa wiedzie niewydeptanymi ścieżkami.
Zwiedzanie bydgoskiego Exploseum alternatywnie
- To coś dla miłośników urban exploration. Idziemy w teren, a zwiedzanie jest swego rodzaju surwiwalem. Oczywiście, trasa jest zabezpieczona, nikomu krzywda się nie stanie, ale to zdecydowanie surowe ścieżki w środku lasu - mówił nam przewodnik Andrzej Borsuk z Exploseum Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.
Podczas zewnętrznego zwiedzania kompleksu unikatowej na skalę Europy dawnej niemieckiej DAG Fabrik Bromberg, jest okazja poznać niejedną tajemnicę budynków i prowadzonej tu w czasie wojny produkcji materiałów wybuchowych.
Polecamy także
- Trasa rozpoczyna się od przejścia dachem tunelu łączącego Budynek główny z bliźniaczym Budynkiem 1133. Są to Budynki przygotowania produkcji, które służyły do magazynowania substancji potrzebnych do wyprodukowania nitrogliceryny. Ta niezwykle wrażliwa na wstrząsy substancja powstawała w Budynku nitracji z zachowanym tunel ucieczkowym. Wybiegający nim pracownik, chował się w specjalnej wnęce, gdzie mógł przeżyć wybuch, jeśli miał silne ręce. Jak to było możliwe, dowiecie się na miejscu od przewodnika - zachęcają bydgoscy muzealnicy.
Aby przejść trasę, trzeba się zapisać i pamiętać o butach odpowiednich na leśne wędrówki (klapki czy sandały są odradzane). Szczegółowe informacje udzielane są pod numerami telefonów:
- 52 585 97 41
- 883 366 056
- lub mailowo: [email protected]
- bilet kosztuje 22 zł (ulgowy 19 zł)
DAG Fabrik Bromberg znajduje się na skraju Puszczy Bydgoskiej. Można zwiedzić kompleks siedmiu budynków pofabrycznych, połączonych siecią wąskich tuneli i korytarzy. Podczas II wojny niewolniczo pracowało tam ok. 40 tys. przymusowych robotników, jeńców i więźniów. Wytwarzali trotyl, nitroglicerynę i proch bezdymny, zaspokajając 1/5 zapotrzebowania armii niemieckiej na froncie wschodnim. Dwukilometrowa trasa zwiedzania to ciąg wielopoziomowych nadziemnych i podziemnych tuneli. Można ją zwiedzać przez cały rok.
