Zobacz wideo: 70 lat bydgoskich inżynierów. Jubileuszowa wystawa UTP
- Z pomysłem na festiwal „filmów znalezionych na strychu” zgłosił się do nas pan Józef Herold, który objął funkcję dyrektora artystycznego tego wydarzenia. Sam zbiera takie filmy, ma swoją kolekcję taśm 16 mm, która po selekcji stała się zaczątkiem tegorocznego repertuaru – zdradza nam Marcin Pietras, dyrektor Old Film Festival Bydgoszcz, dodając, że tego typu wydarzenie doskonale nawiązuje do prowadzonej już od kilku lat reaktywacji najstarszego w Bydgoszczy zachowanego w pierwotnym kształcie kina, wybudowanego w 1914 r. Kristall-Palast przy Gdańskiej 10 (Kina Pomorzanina).
Seanse jak powrót do początku historii bydgoskiego Kina Pomorzanin
- Koncepcja powrotu do filmów z epoki, tych samych, które były wyświetlane w kinematografach przedwojennych i w czasie wojny, doskonale wpisuje się w profil działalności Pomorzanina: przywracania pamięci o tym, jak kino funkcjonowało od początków swojej historii. I - podobnie jak wtedy - zadbamy, żeby krótkie formy filmowe ożywić muzyką i występami - zapewnia Marcin Pietras.
Organizatorzy zapowiadają, że formuła Old Film Festival Bydgoszcz 2021 jest otwarta i dopuszcza filmy różnych gatunków z całego świata. W festiwalowym programie znajdą się m.in. formy dokumentalne, fabularne, animacje. Pojawią się też tytuły edukacyjne czy kroniki i etiudy propagandowe. Nie zabraknie ciekawych znalezisk - czy to ze zbiorów Pomorzanina, czy też filmotek oraz archiwów prywatnych.
W programie Old Film Festival Bydgoszcz 2021 wiele ciekawych znalezisk!
- Pokażemy m.in. relację ze słynnej wyprawy na Grenlandię w 1930 roku. Filmy o zwyczajach Eskimosów czy mieszkańców rejonu Południowego Pacyfiku (te ostatnie zmontowane z materiałów do ostatniego filmu F.W. Murnaua). Mamy też pierwotną (niemą) wersję animacji bożonarodzeniowej znanego twórcy czeskiego, Karela Zemana, która to bajka otrzymała później nagrodę na festiwalu w Cannes w 1946 roku - wymienia Marcin Pietras.
Polecamy także
- "Miasto" to kino bardzo własne i ryzykanckie. Ale i bardzo dobre [recenzja]
- Bydgoski fotograf Patryk Chenc pokaże „Migrację lasu” w Galerii Fotografistka
- Mikołaj Macioszczyk zaprasza na premierę klipu „Chciałem być” kręconego w Bydgoszczy
- Bydgoski duet znów elektryzuje. „Evolutions” to nowa płyta Pinky Loops
Jak nam zdradzono, Kino Pomorzanin na festiwalu chce też pokazać rzadko zachowane filmy amatorskie z epoki, gdy kamery do prywatnego użytku nie były tak rozpowszechnione, jak później, choćby w latach 70.
- Czynimy starania w Filmotece Narodowej, aby sprowadzić film nakręcony w Bydgoszczy w 1935 roku, o którym do dziś krążą w mieście opowieści. Wszystko wskazuje na to, że do października cyfryzacja tego materiału dojdzie do skutku i będziemy mogli zaprosić naszych widzów na prawdziwy seans z epoki do Kina Kristall (Pomorzanin), gdzie ten tytuł był pierwotnie pokazywany – zapowiada dyrektor Old Film Festival Bydgoszcz, na razie nie zdradzając tytułu filmu.
Masz w domu stare filmowe taśmy? Zgłoś je na festiwal w Kinie Pomorzanin
Kino Pomorzanin - jako organizator festiwalu - ogłosiło otwarty nabór filmów. Kto ma stare taśmy (16 mm, ale też inne) do końca sierpnia 2021 r. może zgłosić je do festiwalu, pisząc pod adres: [email protected].
- Ze swojej strony - w razie zakwalifikowania filmu do pokazu w ramach któregoś z bloków tematycznych - gwarantujemy jego digitalizację i udostępnienie kopii cyfrowej właścicielowi – wyjaśnia nasz rozmówca, dodając, że już pierwsze zgłoszenie okazało się ciekawym znaleziskiem.
- To taśmy 28mm sprzed ponad stu lat, przeznaczone do pierwszego kina domowego w historii (czyli do przenośnych projektorów na korbkę K.O.K. firmy Pathe z 1914 roku). Trudno powiedzieć, czy ten materiał uda się pokazać już podczas pierwszej edycji festiwalu - jest to format na tyle nietypowy, że musieliśmy wysłać go do diagnostyki i obróbki do Filmoteki Narodowej – zdradza nam Marcin Pietras.
Dawne filmy kinowej jakości z muzyką i komentarzem na żywo
Warto dodać, że dzięki wspomnianej digitalizacji, dawne filmy, które dotąd nie były dostępne np. online, podczas Old Film Festival Bydgoszcz będzie niepowtarzalna okazja zobaczyć w sali kinowej na dużym – i nowoczesnym – ekranie.
- Ale na pewno część projekcji chcemy przeprowadzić na oryginalnych starych projektorach – podkreśla szef festiwalu.
- Większość tytułów jest niema, jednak - zgodnie z ówczesną praktyką - zadbamy o ich odpowiednie udźwiękowienie, czy to muzyczne czy w formie komentarza autorskiego. Nawiązaliśmy kontakty z twórcami, specjalizującymi się w oprawie takich tytułów. Wokół pokazywanych filmów i ich epoki przewidujemy spotkania, odczyty i panele dyskusyjne.
Konkurs filmowy „16”. Nagraj klip i wygraj nagrodę na Old Film Festival 2021
Co więcej, festiwalowi towarzyszy także konkurs pod hasłem: „16”. Można przesyłać jednominutowe filmy nakręcone przy użyciu współczesnych technologii. O czym powinny opowiadać?
- W tym względzie liczymy na całkowitą dowolność interpretacji tak tytułu konkursu, jak i jego formatu. Nie chcemy ograniczać kreatywności ani narzucać tematów - odpowiada dyrektor festiwalu Marcin Pietras.
Wbrew pozorom w 60 sekund można opowiedzieć wiele, co potwierdził już niejeden mikrometraż.
- Można oczywiście zgadywać, skąd akurat „16” jako motyw przewodni, można nawiązać do charakteru retro festiwalu, ale to akurat nie stanowi kryterium oceny zgłoszenia. W zwiastunie konkursu sygnalizujemy, że interpretacja „SZESNASTKI” jest w zasadzie dowolna i jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia twórców. Na efekty ich pracy i zgłoszenia czekamy do 15 sierpnia 2021 roku. Najlepszy film otrzyma Nagrodę Główną (2000 zł), przewidziany jest również Plebiscyt Publiczności - informuje Marcin Pietras, zapraszając do udziału w konkursie pierwszej edycji Old Film Festival Bydgoszcz.
Regulamin konkursu na stronie: www.oldfilmfestival.pl
