Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoski fotograf Patryk Chenc pokaże „Migrację lasu” w Galerii Fotografistka

Justyna Tota
Justyna Tota
„Migracja lasu” w Galerii Fotografistka to będzie pierwsza artystyczna wystawa Patryka Chenc, stypendysty Prezydenta Miasta Bydgoszczy. Wernisaż 29 czerwca o godz. 19. Ekspozycję zwiedzać można do 3 września 2021 r.
„Migracja lasu” w Galerii Fotografistka to będzie pierwsza artystyczna wystawa Patryka Chenc, stypendysty Prezydenta Miasta Bydgoszczy. Wernisaż 29 czerwca o godz. 19. Ekspozycję zwiedzać można do 3 września 2021 r. kolaż
Bydgoski fotograf z leśnych znalezisk o różnych kształtach, fakturze i kolorach w studyjnych warunkach stworzył minimalistyczne kompozycje. Tak powstały fotografie, które są jak zapis czegoś, co możemy utracić, bo krajobraz naszych borów zmienia się. Zobacz „Migrację lasu” Patryka Chenc na wystawie w Galerii Fotografistka. Wernisaż we wtorek (29 czerwca 2021 r.) o godz. 19. Będą kolekcjonerskie odbitki, artefakty i... sok z brzozy.

Bydgoszczanin przyznaje, że las jest mu bardzo bliski. - Można nawet powiedzieć, że bywam jego mieszkańcem - mówi nam fotograf Patryk Chenc, który wychowywał się blisko borów, do dziś traktując je jako swój azyl. - Oswojony jestem z dominującym lasem sosnowym, ale ten krajobraz zmienia się. Z powodu zmian klimatycznych drzewa iglaste zaczęły ustępować miejsca gatunkom liściastym. Za jakiś czas borów w Polsce możemy już nie spotkać - wyjaśnia nam fotografik.

Elementy lasu w studyjnych warunkach

Temat lasu i zjawisko tzw. migracji gatunków drzew nie są nowe, ale bydgoski artysta postanowił podejść do nich w sposób oryginalny.

- Nie wyszedłem z aparatem w plener. Wręcz przeciwnie, zebrałem leśne odpady, które wyróżniały się z otoczenia i oczyściłem je. Tak powstały artefakty z moich wypraw - opowiada nam Patryk Chenc, zaznaczając, że las to nie tylko drzewa, ale również to, co dookoła: polany, leszczyny, bluszcze...

Przez niemal miesiąc, jako rezydent Galerii Fotografistka (dawnej Farbiarni) w Bydgoszczy, artysta pracował w studio, tworząc z artefaktów kompozycje. - Bardzo minimalistyczne, składające się od 2 do maksymalnie 4 elementów, w których jednocześnie staram się pokazać różnorodność odcieni barw i kształtów – mówi Patryk Chenc.

Polecamy także

- Ten projekt spodobał mi się od pierwszego zdjęcia, jakie Patryk Chenc przesłał mi jeszcze zimą – wspomina Katarzyna Gębarowska, założycielka i prezeska Fundacji Fotografistka, która zdradziła nam, że młody artysta kontemplował nad każdym kadrem. - W tym tkwi siła tego projektu, że zdjęcia są dopracowane co do milimetra!

- Artysta podejmuje temat nie w konwencji fotografii dokumentalnej, a w polemice z klasycznym gatunkiem martwej natury. Budując formę, estetyzuje i minimalizuje, bazując na leśnych znaleziskach, które łączy ze sobą w unikatowy sposób - dodaje Katarzyna Gębarowska jako kuratorka ekspozycji „Migracja lasu”.

Sam zaś artysta zaznacza, aby jego wystawy nie szufladkować w kategorii manifestu ekologicznego. - Każdy te fotografie odbierze według własnych odczuć - mówi Patryk Chenc. - To, co mnie napędzało do pracy przy tym projekcie, to chęć ukazania piękna i niezwykłości lasu, który z czasem możemy utracić.

Kolekcjonerskie odbitki prac artysty

Warto dodać, że wystawa „Migracja lasu” to artystyczny debiut Patryka Chenc, który jest stypendystą Prezydenta Miasta Bydgoszczy. Przypomnijmy, że wcześniej w dawnej Farbiarni (obecnie Fotografistce) swe pierwsze wystawy mieli m.in. Tymon Markowski czy Filip Kowalkowski - dziś nagradzani fotograficy, którzy współpracowali także z naszą redakcją. Co ciekawe, wystawie Patryka Chenc będzie towarzyszyć katalog, a wraz z nim odbitki kolekcjonerskie.

- Wystawą zachęcamy także do inwestycji w sztukę i naszych młodych twórców. Odbitki kolekcjonerskie można nabyć w atrakcyjnej cenie. Każdy nabywca poszczególnej pracy dzięki odbitkom kolekcjonerskim ma gwarancję, że na rynku nie będzie dostępnych więcej niż 7 sztuk danej fotografii, w tym dwiema ma prawo dysponować artysta chcący zaprezentować prace na wystawie w celach niekomercyjnych – wyjaśnia Katarzyna Gębarowska.

Wernisaż w Galerii Fotografistka (ul. Pomorska 68a/1, podwórze), w ramach dotowanego przez Miasto Bydgoszcz cyklu „F-torki”, odbędzie się 29 czerwca o godz. 19. Jak nam zdradzono, estetyką leśnych kompozycji, będzie można delektować się, popijając sok z brzozy. A w specjalnej gablocie zobaczymy artefakty, z których artysta tworzył kadry. Wstęp wolny, obowiązują reżim sanitarny (zasłanianie ust i nosa, dystans).

Wystawę „Migracja lasu” można będzie zwiedzać do 3 września br. Szczegóły na www.fotografistka.pl i Facebooku.

Teczka osobowa bydgoskiego artysty fotografika

  • Patryk Chenc (ur. 1991 w Bydgoszczy) - absolwent fotografii na Wydziale Komunikacji Multimedialnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Fotograf, realizator video i video-art współpracujący z Teatrem Polskim w Bydgoszczy, Vintage Photo Festivalem, grupą teatru tańca współczesnego Hertz House. Portrecista i twórca fotografii produktowej. Skupia się na związku człowieka z naturą. Cechuje go minimalizm. Stypendysta Prezydenta Miasta Bydgoszczy.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera