Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wolontariusze z bydgoskiej Fundacji „Świetlik” wrócili z Ukrainy, wkrótce przekażą nam #wołyńskiewołanie

Justyna Tota
Justyna Tota
Bydgoscy wolontariusze wraz z lokalną społecznością, w tym młodzieżą uporządkowali i ocalili od zapomnienia polskie mogiły na Ukrainie - w Lubieszowie i Holuzji
Bydgoscy wolontariusze wraz z lokalną społecznością, w tym młodzieżą uporządkowali i ocalili od zapomnienia polskie mogiły na Ukrainie - w Lubieszowie i Holuzji Materiały Fundacji „Świetlik”
To był wyjątkowy czas - przyznają wolontariusze z bydgoskiej Fundacji „Świetlik”, którzy w lipcu byli na Ukrainie, gdzie wraz z lokalną społecznością porządkowali polskie cmentarze i ocalili od zapomnienia niejedną mogiłę, ale także prowadzili rozmowy, by budować mosty między narodami. Wszystko to w ramach projektu „Wołyńskie wołanie... pamięć i edukacja”, który od września fundacja będzie prezentować w polskich szkołach.

Zobacz wideo: Wieszanie kłody bartnej w Myślęcinku

Wolontariusze bydgoskiej Fundacji „Świetlik” w ramach projektu „Wołyńskie wołanie … pamięć i edukacja”, dofinansowanego przez Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą „POLONIKA”, w lipcu wyruszyli na Wołyń, by porządkować polskie cmentarze i dokonać ich inwentaryzacji. Partnerami lokalnymi na Ukrainie były władze, szkoła języka polskiego oraz proboszcz parafii pw. Zesłania Ducha Świętego, Andrzej Kwiczala.

Więcej o projekcie „Wołyńskie wołanie …” pisaliśmy tutaj

- Dzięki wsparciu wolontariuszy Wołyńskiego Rajdu Motocyklowego, członków Oddziału Stowarzyszenia Kultury Polskiej na Wołyniu im. Ewy Felińskiej w Lubieszowie, uczniów z Lubieszowa, uczęszczających na lekcje języka polskiego oraz parafian lubieszowskiego kościoła Świętych Cyryla i Metodego, udało się uporządkować teren wokół parafii pw. Zesłania Ducha Świętego w Maniewiczach, cmentarz w Lubieszowie oraz cmentarz w Holuzji - wymienia Agata Głowińska z Fundacji „Świetlik” i przyznaje, że był to wyjątkowy czas.

- Wyjątkowy czas nie tylko ciężkiej, fizycznej pracy, bo tej nie brakowało na terenie cmentarzy, które zarośnięte akacjami, trawą, mchem skrywały polskie mogiły. Spod roślinności udało się wydobyć wiele grobów. Niektóre z nich nie były wcześniej zinwentaryzowane i dzięki tym działaniom udało się je ocalić od zapomnienia. Był to czas cudownych spotkań ze społecznością lokalną, wspólnych rozmów, czasem trudnych i bolesnych, ale niezwykle potrzebnych, by budować mosty pomiędzy ludźmi, pomiędzy narodami. Czas żywych lekcji historii, przeprowadzonych przez nauczycieli, połączonych z warsztatami fotograficznymi. Czas refleksji nad tym, jak wiele jeszcze jest do zrobienia - opowiada wolontariuszka bydgoskiej Fundacji „Świetlik”.

Działania podjęte w ramach projektu na Ukrainie zostały udokumentowane i będą udostępniane na stronie fundacyjnego Facebooka jako #wołyńskiewołanie.

Od września fundacja będzie kontynuować projekt poprzez przygotowanie materiałów edukacyjnych dla szkół i zaproszenie placówek do współpracy w tym zakresie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo