Zobacz wideo: Ogrzewalnia dla osób bezdomnych przy bydgoskiej bazylice
Przez tydzień wolontariusze fundacji „Świetlik” w Bydgoszczy sprzątali polskie cmentarze i mogiły w Maniewiczach, Holuzji i Lubieszowie.
- W przerwach w prac porządkowych, odbywały się również niesamowite lekcje historii prowadzone przez wolontariuszy: uczniów, nauczycieli, księdza, przewodnika turystycznego oraz miejscową ludność. Niesamowite, bo oparte, prócz wiedzy, na emocjach i przeżyciach - relacjonuje Anna Kujawka z fundacji „Świetlik”, podkreślając, że wspólne działania to most w relacjach między narodami.
- Pozwalają zachować i podkreślić wspólnotę, a jednocześnie odrębność kulturową, patrząc wspólnie w przyszłość. Wspólnie to znaczy ze zrozumieniem przeszłości, by więcej nie mogła się powtórzyć ta trudna historia napisana wojną. Dlatego też edukacja jest tak istotna w działaniach fundacyjnych - dodaje Kujawka.
Więcej o projekcie „Wołyńskie wołanie …” pisaliśmy tutaj
Na Facebooku fundacji Świetlik [tutaj] pod hasłem #eduświetlik dostępne są prezentacje interaktywne dla młodzieży i szkół. Pod hasłem #wołyńskiewołanie zobaczyć można krótkie relacje z działań projektowych na Ukrainie.
- Na cmentarzu w Lubieszowie przeprowadziliśmy inwentaryzację. Spis nagrobków i dokumentacja fotograficzna zostanie przesłana do instytucji związanych z miejscami pamięci (m.in. Instytut POLONIKA, IPN, Konsulat Polski w Łucku) - wyjaśnia pani Anna.
- Podczas prac oraz pobytu w Ukrainie spotkało nas wiele wsparcia od miejscowej ludności, życzliwości oraz ludzkiej sympatii. W pamięci wolontariuszy pozostaną proste gesty od miejscowej ludności, na przykład upieczone rogaliki i przyniesione na cmentarz jako posiłek podczas pracy - opowiada nasza rozmówczyni.
Wolontariusze z fundacji „Świetlik” w Bydgoszczy podkreślają, że nadal współpracują z partnerami projektu, którymi są:
- Sobotnio-Niedziela Szkoła Polska w Lubieszowie i p. Julia Harytoniuk - nauczycielka, która porywa młodzież do wspólnych działań wolontariackich
- Stowarzyszenie Kultury Polskiej imienia Ewy Felińskiej w Lubieszowie
- ksiądz proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego Andrzej Kwiczala w Maniewiczach - „Dobry Duch” działań projektowych
Projekt w postaci działań edukacyjnych trwa do połowy listopada 2021 r. i jest realizowany przy wsparciu Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą - Polonika.
Bydgoska fundacja „Świetlik” zaprasza do siebie pasjonatów historii
- Zapraszamy do śledzenia naszych działań oraz dołączenia do fundacji. Zwłaszcza, jeżeli ktoś lubi historię, czuje potrzebę działania. Poszukujemy również osoby, która mogłaby przeszkolić wolontariuszy w zakresie działań konserwatorskich przy kolejnym projekcie - dodaje Anna Kujawka.
