Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoski Świetlik wyrusza po „Historię za Olzą”. Będą porządkować polskie mogiły

Justyna Tota
Justyna Tota
Polskie mogiły znajdują się m.in. w Starej Karwinie, gdzie wolontariusze z bydgoskiej Fundacji Świetlik uporządkują je i udokumentują. Projekt „Historia za Olzą...” wspiera Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą - Polonika
Polskie mogiły znajdują się m.in. w Starej Karwinie, gdzie wolontariusze z bydgoskiej Fundacji Świetlik uporządkują je i udokumentują. Projekt „Historia za Olzą...” wspiera Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą - Polonika Marek Konieczny/ZWROT
Wolontariusze Fundacji Świetlik jadą z Bydgoszczy do Czech przywrócić pamięć polskim mogiłom, porządkując je i dokumentując ślady naszego kulturowego dziedzictwa. Żywą lekcją historii podzielą się z nami wirtualnie. Wszystko to w ramach projektu „Historia za Olzą...”, który wspiera Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą - Polonika.

Latem zeszłego roku wolontariusze z Fundacji Świetlik w Bydgoszczy porządkowali polskie cmentarze i mogiły w Maniewiczach, Holuzji i Lubieszowie w ramach projektu „Wołyńskie wołanie... pamięć i edukacja”. Ze względu na militarną napaść sił rosyjskich na Ukrainę w tym roku przeprowadzenie tam takiej akcji nie jest możliwe, choć fundacja wraz ze Stowarzyszeniem Wołyński Rajd Motocyklowy i całym sztabem darczyńców od pierwszych dni wojny ruszyła z konkretną pomocą dla ludzi żyjących na terenie Ukrainy. Nadal organizują zbiórki, a następnie transporty darów, a wraz ze szkołą nr 31 Bydgoszcz i Domem Sami Swoi przygotowali materiały do siatek maskujących, o czym pisaliśmy.

Polecamy także

A już teraz wolontariusze bydgoskiego Świetlika wyruszają do Republiki Czeskiej, by właśnie tam porządkować polskie mogiły. Na wolontariackie działanie „Historia za Olzą...” bydgoska fundacja - podobnie jak przy realizacji zeszłorocznego projektu - zyskała dofinansowanie od Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA.

Jak nam przekazano, z Bydgoszczy do Czech wyruszyła grupa sześciu wolontariuszy, do których na miejscu dołączą partnerzy z Polski i Czech, by wspólnie działać.

- W Cieszynie Sibicy, Starej Karwinie i Ligotce Kameralnej uporządkujemy polskie mogiły i udokumentujemy stan cmentarzy (przed i po wykonaniu działań porządkowych) - wyjaśnia Łukasz Zieliński z Fundacji Świetlik.

Podobnie jak w zeszłym roku projekt Fundacji Świetlik ma również wymiar edukacyjny.

- Dokumentacja filmowa i fotograficzna polskich nagrobków, a także prowadzone w trakcie prac porządkowych żywe lekcje historii staną się kanwą do działań edukacyjnych związanych z polskim dziedzictwem kulturowym na terenie Republiki Czeskiej - dodaje Łukasz Zieliński.

„Historia za Olzą ...” jako projekt będzie realizowany do października br. Część edukacyjna w formie wirtualnej (prezentacje interaktywne) skierowana będzie głównie do szkół - i w Polsce, i w Czechach - aby wśród młodego pokolenia zwiększyć wiedzę na temat polskich śladów kulturowych za granicami, ale też zainteresować upamiętnianiem polskiego dziedzictwo, jak i ideą wolontariatu. Wirtualnie w projekcie będzie mógł jednak uczestniczyć każdy.

- Pojawi się również konkurs - zapowiadają wolontariusze, zachęcając do zaglądania na profil Fundacji Świetlik na Facebooku TUTAJ.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera