Zobacz wideo: Przebudowa zajezdni tramwajowej przy ul. Toruńskiej w Bydgoszczy.

Centrum mieścić się będzie w budynku po dawnym Gimnazjum nr 3 i XIII LO. Pierwsza ze szkół została wygaszona, a druga w kwietniu br. przeniosła się w nową lokalizację na ul. Fredry do centrum miasta.
W sierpniu br. ratusz przedstawił wstępną koncepcję Centrum Kultury Fordon, która poddawana jest teraz konsultacjom społecznym. O ostatecznym jej kształcie zadecydują bydgoszczanie. By mieszkańcy lepiej poznali to miejsce, zorganizowano 6 września spacer architektoniczny. Była możliwość obejrzenia pomieszczeń, spotkania się i rozmowy z projektantem, pracownikami Miejskiego Centrum Kultury, które zostało gospodarzem obiektu przy ul. Gawędy 5. W spacerze uczestniczyła też, m.in. Iwona Waszkiewicz, zastępca prezydenta Bydgoszczy. Pytano, m.in. o dostęp do CKF, godziny otwarcia, adaptację sali gimnastycznej na nowe potrzeby.
Do 14 września potrwają konsultacje społeczne
Konsultacje społeczne w sprawie CKF potrwają do 14 września. Z całą obszerną dokumentacją koncepcji można zapoznać się na stronie www.bydgoskiekonsultacje.pl. Każdy mieszkaniec Bydgoszczy może wyrazić swoje uwagi za pomocą karty konsultacyjnej dostępnej na stronie www.bydgoszcz.pl/ckfordon.
Według koncepcji przygotowanej przez ratusz, budynek przy ul. Gawędy 5 ma spełniać trzy podstawowe funkcje. Główną będzie Dom Kultury (sąsiedzki, dzielnicowy, miejski). Ma tu funkcjonować popołudniowa szkoła muzyczna dla dzieci uczących się w szkołach podstawowych w Fordonie. W tym miejscu pozostanie poradnia psychologiczno-pedagogiczna, która zyska większą przestrzeń. Łączna powierzchnia użytkowa obiektu wyniesie 7327 m kw.
Nowoczesna sala wielofunkcyjna i nie tylko
Koncepcja zakłada także przekształcenie sali gimnastycznej w nowoczesną salę wielofunkcyjną (koncertowo-teatralną umożliwiającą organizowanie wydarzeń kulturalnych o charakterze dzielnicowym, miejskim - projekcje filmów). Będzie tu ok. 300 miejsc siedzących. Mają być też sale prób, garderoby i całe zaplecze reżyserskie. Ponadto w obiekcie planowane jest foyer o powierzchni blisko 300 m kw. wraz z częścią ogrodu zimowego i szatniami, biblioteka z czytelnią, sale świetlicowe i komputerowe oraz przestrzeń wystawiennicza. Ma powstać również kawiarnia z przestrzenią coworkingową, 5 sal spotkań NGO i grup nieformalnych oraz 4 sale konferencyjne. Zyska także estetyka samego budynku i otoczenia.
Centrum Kultury Fordon tworzone jest w procesie partycypacji z mieszkańcami, społecznikami, twórcami kultury. Na realizację inwestycji ratusz chce ubiegać się o środki zewnętrzne. Miasto Bydgoszcz podkreśla, że koncepcja CKF pozwala na etapowanie tej inwestycji.