"Teraz prace obejmą północną część parku o powierzchni prawie 7 tysięcy metrów kwadratowych zlokalizowaną od strony ul. R. Markwarta. W miejscu kortów tenisowych wprowadzimy nową zieleń. Rozwiązania mają uwzględniać fakt, że w tym miejscu funkcjonował przed wojną duży ewangelicki cmentarz" - informują pracownicy Urzędu Miasta Bydgoszczy.
Zdecydowanie negatywnie do pomysłu likwidacji czterech kortów tenisowych przy ul. Markwarta podchodzi Bydgoska Fundacja Tenisowa GEM, która dzierżawi ten teren.
BFT wyremontowała korty
- Te korty w tym miejscu działają 50 lat - przypomina Ryszard Robaszkiewicz, wiceprezes BFT. - Przez cztery lata korty stały odłogiem do tego stopnia, że wyrastała na nich trawa. Doprowadziliśmy je i elementy infrastruktury do w miarę porządnego stanu. Korty cieszą się dużym zainteresowaniem. Przygotowałem nawet wizualizacje budowy piątego kortu. W tej chwili jesteśmy w stanie zawieszenia, bo nie wiemy, jak długo korty będą działać - powiedziano nam, że do wejścia na teren wykonawcy. Zmieniono nam umowę dzierżawy na tymczasową.
Robaszkiewicz podkreśla, że miasto powinno zapewnić mieszkańcom możliwość aktywnego wypoczynku, zwłaszcza że korty są w Śródmieściu.
- Dziwi fakt, że nawet nie przeprowadzono konsultacji społecznych na temat pomysłu likwidacji kortów - stwierdza Ryszard Robaszkiewicz, wiceprezes Bydgoskiej Fundacji Tenisowej GEM.
Miejsce pochówku nawet 80 tys. osób
- Po odkryciach archeologicznych z 2018 roku wiemy, że obszar parku to nadal miejsce pochówku nawet 80 tysięcy bydgoszczanek i bydgoszczan. Szczątki nie zostały ekshumowane. Minimum szacunku dla dawnych mieszkańców, kultury i historii wymaga, by uwzględniać dawną funkcję tego miejsca i tworzyć przestrzeń do wyciszenia, edukacji i empatii. Takie podejście - bez ekshumacji - rekomendowali również archeolodzy i społecznicy - zauważą Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy.
Pierwszy etap rewitalizacji reprezentacyjnego parku zakończono w 2019 roku. Zakres prac w części północnej Parku Ludowego obejmuje m.in. budowę nowych alejek, które mają pokrywać się z dawnymi alejami cmentarnymi. Poza tym uwzględniono wprowadzenie oświetlenia parkowego, monitoringu oraz montaż elementów małej architektury nawiązujących stylem do pozostałych. "Przewidujemy nasadzenie nowych drzew i krzewów. Wstępnie w koncepcji, która będzie podstawą do prac projektowych, uwzględniono powstanie reprezentacyjnego wejścia do parku od strony ul. Markwarta, stworzenie punktów edukacyjnych związanych ze środowiskiem (np. ogrody deszczowe, łąki kwietne, żywopłoty jako ekrany akustyczne) oraz przeprowadzonymi w ostatnich latach badaniami archeologicznymi" - informują urzędnicy podkreślając, że w minimalnym stopniu zamierzają ingerować w dawne pola grzebalne, które mają pozostać terenami zielonymi.
Obecnie trwa przetarg na przygotowanie dokumentacji i wykonanie prac. Po podpisaniu umowy zajmą one niecałe dwa lata. Środki na dofinansowanie inwestycji Miasto pozyskało z funduszy centralnych. Pierwszy etap rewitalizacji parku o wartości ponad 8 mln zł prowadziliśmy w oparciu o dofinansowanie z funduszy europejskich.
