https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ogłoszono przetarg na kolejny etap rewitalizacji parku Witosa. Koniec prac przewidywany w 2026 roku

Jarosław Więcławski
Zakończenie drugiego etapu rewitalizacji parku Witosa przewidywane jest w 2026 roku.
Zakończenie drugiego etapu rewitalizacji parku Witosa przewidywane jest w 2026 roku. Arkadiusz Wojtasiewicz
Miasto ogłosiło przetarg na wykonanie drugiego etapu rewitalizacji Parku Ludowego im. Wincentego Witosa w Bydgoszczy. Chętni mogą składać oferty do 21 sierpnia.

Pierwszy etap rewitalizacji parku zakończył się w 2019 roku. Obejmował teren o powierzchni 4,1 ha, pomijając część centralną oraz korty tenisowe. Na dokończenie inwestycji uzyskano w październiku 2023 r. dofinansowanie w wysokości 2 mln zł w 8. edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Zgodnie z wymaganiami programu, ogłoszenie o przetargu trzeba było ogłosić do połowy lipca.

Drugi etap prac ma obejmować teren ok. 0, 68 ha położony od strony ulicy Markwarta. Z zakresu zadania wyłączona jest centralna część parku oraz plac zabaw. Wybrany wykonawca będzie odpowiedzialny za wykonanie kompletnej dokumentacji projektowo-kosztorysowej, uzyskanie niezbędnych decyzji, opinii i pozwoleń wraz z wykonaniem robót budowlanych. Na wykonanie zadania będzie miał 20 miesięcy od momentu podpisania umowy (w tym 10 miesięcy na wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej).

W ramach inwestycji planowana jest rozbiórka kortów tenisowych i ich zaplecza. Zakres robót budowlanych obejmuje ponadto m.in.:

  • budowę nowych chodników i nawierzchni parkowych;
  • montaż monitoringu miejskiego;
  • likwidację obecnego i budowę nowego oświetlenia;
  • wykonanie projektu zieleni uzgodnionego z Wydziałem Gospodarki Komunalnej;
  • gospodarkę drzewostanem wraz z niezbędnymi wycinkami, nasadzeniami m.in. zielone ogrodzenia w tym żywopłoty.

Plan inwestycji zakłada stworzenia oznaczonego wejścia północnego, przy którym pojawi się kubik z betonu architektonicznego. Ma on mieć wygrawerowaną nazwę, mapę oraz informację o istniejącym tu cmentarzu ewangelickim. Główne wejście powinno znajdować się w osi głównej układu pierwotnych alei cmentarnych.

W 2018 roku w trakcie badań archeologicznych na terenie parku stwierdzono, że na jego terenie nadal znajduje się około 80 tys. szczątek ludzkich, co wpłynęło na zmianę charakteru rewitalizacji. Wówczas powołano specjalną komisję ekspercką, która analizowała również możliwość zagospodarowania centralnej części. W środku parku, gdzie dawniej znajdowała się muszla koncertowa i fontanna, może pojawić się nowy obiekt architektoniczny, ale o jego charakterze ma zdecydować konkurs.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski