https://expressbydgoski.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

Nowy most nad Brdą w Bydgoszczy? Przyjęto plan miejscowy Okole-Śląska

Jarosław Więcławski
Plan "Okole-Śląska" przyjęto na sesji Rady Miasta Bydgoszczy w środę 26 marca.
Plan "Okole-Śląska" przyjęto na sesji Rady Miasta Bydgoszczy w środę 26 marca. Arkadiusz Wojtasiewicz
Na ostatniej sesji Rady Miasta Bydgoszczy w środę (26 marca) przyjęto projekt uchwały w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Okole-Śląska w Bydgoszczy. W dokumencie skupiono się m.in. na ochronie historycznej zabudowy i dostępności terenu nadrzecznego.

Plan miejscowy obejmuje obszar o powierzchni ok. 27,42 ha, ograniczony od zachodu ulicami Grunwaldzką i Jasną, od północy linią biegnącą wzdłuż nabrzeży rzeki Brdy, od wschodu ulicami Królowej Jadwigi, Garbary i Jackowskiego, a od południa ulicą Nakielską. To śródmiejski teren mieszkaniowo-usługowy, z pasem zieleni bezpośrednio sąsiadującym z rzeką.

Jak mówiła dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej, Anna Rembowicz-Dziekciowska, plan jest kolejnym krokiem w prowadzonych od 2011 roku działaniach związanych z ratowaniem istniejącej, wartościowej i historycznej tkanki miasta. To jeden z głównych celów przyjętego planu.

– Cały ten obszar objęty jest strefą „B” ochrony konserwatorskiej, jednocześnie strefą ochrony archeologicznej. Plan miejscowy zawiera szereg zapisów, które obligują do zachowania pewnych zasad przy remontach, modernizacjach, rozbudowach czy budowach nowych substancji. Generalnie staramy się chronić zarówno wysokość linię i sylwetę zabudowy, dostosować nową zabudowę do historycznej kompozycji urbanistycznej. Zakładamy, że wymagane jest harmonijne współistnienie elementów historycznych i współczesnych – wyjaśniała Anna Rembowicz-Dziekciowska.

Zapisy planu są „kolejnym puzzlem” w tworzeniu systemu terenów rekreacji nadrzecznej. Jak mówiła dyrektor, dziś nie jest to szczególnie atrakcyjna przyrodniczo przestrzeń, a raczej miejsce dla koneserów, o czym mogły świadczyć zaprezentowane na sesji zdjęcia, ukazujące zaśmiecony, w dużej mierze butelkami, teren. Innym problemem jest fakt, że część nabrzeża jest wąska, co utrudnia ewentualne spacery.

– W tej chwili ten teren nadrzeczny nie jest szczególnie dostępny. Zależy nam na tym, żeby zarówno dać możliwość trasowania na nabrzeżu ciągów pieszych i rowerowych, ale również by dać możliwość dojścia do tych terenów nadrzecznych – mówiła dyrektor MPU.

Nowy most nad brdą

Największe zainteresowanie radnych wzbudziła możliwość powstania dodatkowej przeprawy, która miałaby powstać na przedłużeniu ulicy Granicznej To propozycja związana z dużym ruchem w centrum miasta i związanym z tym obciążeniem mostu Królowej Jadwigi. Kolejny most (Waleriana Hypszera), łączący północ i południe, znajduje się 1,7 km na zachód.

– Potoki ruchu na moście Królowej Jadwigi to blisko 14 tys. pojazdów na dobę. Powinien być obniżony – stwierdziła Anna Rembowicz-Dziekciowska. Nowy most w ciągu ul. Granicznej zredukowałby ten ruch o ok. 26%. Jak zaznaczyła dyrektor, plan nie odnosi się do czasu realizacji czy tego, kto i za jakie środki zrealizuje inwestycję.

Poprawka na Bartodziejach

Na sesji RMB przyjęto również projekt uchwały o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Bartodzieje-Cegielniana”. Obejmuje on teren o powierzchni ok. 0,87 ha, pomiędzy ulicami Swarzewską, Cegielnianą, Fordońską i Ceramiczną. To część terenu ujętego w innym planie.

Z wnioskiem o zmianę wystąpił właściciel terenu – Leszczyńskiego Park, który wniósł o korektę maksymalnej wysokości zabudowy, tak aby dostosować zapisy do parametrów ustalonych wcześniej w decyzjach administracyjnych. Nowy plan umożliwia inwestorowi zakończenia procesu inwestycyjnego (trzy budynki wielorodzinne) zgodnie z uzyskanym wcześniej pozwoleniem na budowę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Okiem Kielara odc. 14

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski