„Była nie tylko elementem dekoracyjnym, ale również miała znaczenie społeczne – stanowiła punkt spotkań, odpoczynku i była pozytywnie odbierana przez mieszkańców. Jej brak po modernizacji został zauważony przez bydgoszczan i wywołał pytania o przyczyny takiej decyzji oraz ewentualnie plany na przyszłość. W związku z tym uprzejmie proszę o odpowiedź na pytanie: czy Miasto rozważa w przyszłości budowę nowej fontanny w tym miejscu” – napisała radna Joanna Czerska-Thomas.
„Park Ludowy im. Wincentego Witosa to ważna przestrzeń publiczna, a głosy mieszkańców dotyczące jego funkcjonalności i estetyki zasługują na poważne potraktowanie” – dodała.
W odpowiedzi zastępca prezydenta Bydgoszczy Łukasz Krupa przypomniał, że pierwszy etap rewitalizacji parku obejmował obszar od strony ul. Jagiellońskiej, z wyłączeniem centralnej części oraz terenu zajętego pod korty tenisowe. Zakończył się w 2019 roku.
„W ramach uporządkowania i przygotowania terenu do dalszej rewitalizacji, zgodnie ze stanowiskiem Komisji Eksperckiej działającej przy zagospodarowaniu Parku Witosa przywrócony miał zostać pierwotny charakter parku. Miało to być miejsce refleksji i wyciszenia, zagospodarowane zielenią, wraz z rezygnacją z funkcji rozrywkowej. Zasugerowane zostało pozostawienie „nasypu” zlokalizowanego w części dawnej widowni przed Muszlą Koncertową oraz rozebranie fontanny z pozostawieniem instalacji/przyłączy do niej (umożliwiających stworzenia w dalszym etapie rewitalizacji nowego podobnego obiektu). Zalecenia te zostały zrealizowane w 2020 r.” – odpowiedział Łukasz Krupa.
Zmiany na raty
Aktualnie trwa II etap inwestycji. Miasto podpisało umowę na rewitalizację w grudniu 2024 r. Prace będą kosztowały 2,66 mln zł. Na realizację zadania pozyskano dofinansowanie ze środków Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Według planu prace zakończą się w drugiej połowie przyszłego roku.
Wykonawcą inwestycji w formule projektuj i buduj jest firma Czill. W ramach rewitalizacji zaplanowano rozbiórkę kortów tenisowych i ich zaplecza. Zakres robót obejmuje ponadto m.in.:
budowę nowych chodników i nawierzchni parkowych;
montaż monitoringu miejskiego;
likwidację obecnego i budowę nowego oświetlenia;
stworzenie punktów edukacyjnych związanych ze środowiskiem (np. ogrody deszczowe, łąki kwietne) oraz przeprowadzonymi w ostatnich latach badaniami archeologicznymi;
wykonanie projektu zieleni uzgodnionego z Wydziałem Gospodarki Komunalnej;
gospodarkę drzewostanem wraz z niezbędnymi wycinkami, nasadzeniami m.in. zielone ogrodzenia w tym żywopłoty.
– Po zakończeniu ww. robót pozostanie do zagospodarowania centralna część Parku wraz z terenem po rozebranej fontannie i muszli koncertowej. Przestrzeń ta planowana jest do rozstrzygnięcia w drodze konkursu urbanistyczno-architektonicznego z uwzględnieniem stanowiska m.in. działającej Komisji Eksperckiej. Realizacja rewitalizacji tej części Parku uzależniona jest od sytuacji finansowej Miasta oraz możliwości pozyskania zewnętrznego dofinansowania na ten cel – informuje zastępca prezydenta Bydgoszczy.
