Stojący od lat 70. ubiegłego wieku 6-piętrowy budynek przy siedzibie NOT-u i przy Ogrodzie Jagiełły (ul. Jagiellońskiej 34) na dobre wrósł w architekturę miasta. Były tam siedziby kolejnych banków, towarzystw ubezpieczeniowych i drobnych firm. No i teraz - jak dwa inne - ma zniknąć.
Obiekty zostały wykupione przez bydgoskiego dewelopera.
- Na działkę nr 6/3 obręb 0149 przy ul. Jagiellońskiej 34 - obok Ogrodu Jagiełły - została wydana decyzja na rozbiórkę 3 budynków biurowo-usługowych nr 85/2025 z dnia 17 lutego 2025 roku - informuje Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy.
Nie wpłynął żaden wniosek na budowę budynku. Jednak na skarlałym wieżowcu wisi ogłoszenie o tym, że będą tam do wykupu mieszkania z tarasami z widokiem na Brdę.
Informacje o rozbiórce budynku potwierdziliśmy u dewelopera. - Jeszcze nie mamy konkretnych informacji, ile tam będzie mieszkań, ale raczej większe niż kawalerki, ponieważ w Śródmieściu cieszą się większym powodzeniem - mówi Monika Cieślewicz, przedstawicielka Grupy Moderator, która prowadzi inwestycję. - Projekty będą znane za mniej więcej miesiąc.
Rozpoczęcie rewitalizacji Ogrodu Jagiełły znajdującego się pomiędzy ulicą Jagiellońską i Bydgoskim Domem Technika NOT przy ul. K. Gotowskiego to jedno ze zwycięskich zadań Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego w Śródmieściu. W pierwszej kolejności opracowana została koncepcja rewitalizacji tego miejsca. Teraz czas na kompleksową dokumentację projektowo – kosztorysową.
Ogród Jagiełły to pierwszy park miejski założony w 1844 roku. Obecnie zajmuje obszar nieco ponad 4 tysięcy metrów, początkowo był prawdopodobnie nieco większy i obejmował tereny położone bliżej rzeki. Wejście główne znajdowało się od ulicy Jagiellońskiej. Generalna przebudowa parku odbyła się w latach 1929–1930. Od ulicy Jagiellońskiej zbudowano granitowe ogrodzenie i trejażowe wejście obrośnięte różą pnącą oraz wykonano drugie wejście od strony ulicy Uroczej.
