Kilka tygodni temu ruszyła budowa kolejnego przedszkola i żłobka w Bydgoszczy. Wylane są już fundamenty i do góry pną się ściany. Inwestorem jest bydgoski UKW.
- Działka w rejonie ulic Sieńki - Berwińskiego - Ogińskiego od wielu lat należy do uniwersytetu i nie była w pełni wykorzystywana. Obecnie mieści się tam tylko Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW, a pozostała część terenu to parking. Za tą lokalizacją przemawiała również bliskość pozostałych obiektów UKW, w szczególności siedziby Wydziału Pedagogiki - informuje nas Sebastian Nowak, rzecznik prasowy uczelni.
Koniec budowy jest planowany w grudniu 2025 roku. Na początku kolejnego budynek będzie wyposażany, dlatego rozpoczęcie działalności przedszkola i żłobka jest planowane na początku roku szkolnego 2026/27. Przewidywany koszt inwestycji wynosi 16,6 mln zł.
- W budynku znajdą się cztery sale przeznaczone dla grup przedszkolnych, dwie sale żłobkowe, kuchnia ze stołówką oraz inne niezbędne pomieszczenia. W obiekcie planowane są również sale dydaktyczne, pracownia logopedyczna i pokoje do pracy cichej dla studentów. Cała powierzchnia dwupiętrowego obiektu będzie wynosić 2032 m kw. Planujemy przyjęcie 100 dzieci w wieku przedszkolnych i 32 maluchów do żłobka. Budynek będzie dostosowany do potrzeb osób z niepełnoprawnościami, zgodnie z obowiązującym prawem - standardami dostępności budynków dla osób z niepełnosprawnościami. Powstaną m.in. podjazdy dla wózków, winda, fakturowe oznaczenie powierzchni, dostosowane zostaną toalety - wylicza Sebastian Nowak.
Jaki był zamysł powstania placówki?
- Wniosek do Ministra Edukacji i Nauki o sfinansowanie budowy budynku dydaktycznego z funkcją żłobka i przedszkola przygotowany został z inicjatywy Władz Dziekańskich Wydziału Pedagogiki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Szczegółowa koncepcja placówki opracowana została przez zespół nauczycieli akademickich wydziału, przy wsparciu i zaangażowaniu pracowników administracji. Pomysł inwestycji zrodził się z przekonania, by nieustannie podnosić jakość kształcenia na naszej uczelni - mówi dr hab. Monika Nawrot-Borowska, prof. uczelni, Pełnomocniczka Rektora ds. Uniwersyteckiego Żłobka i Przedszkola.
Placówka będzie miejscem, w którym praktyki realizować będą mogli studenci pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej, logopedii, pedagogiki z modułami: opieka nad dzieckiem i wczesne wspomaganie rozwoju, animacja społeczna i zarządzanie kulturą, wsparcie dziecka i rodziny, pedagogiki opiekuńczej z profilaktyką uzależnień i socjoterapią i innych.
- Projektowana przestrzeń edukacyjna spełniała będzie najnowsze standardy z zakresu edukacji i opieki nad dzieckiem oraz dydaktyki akademickiej. Będzie to także miejsce do prowadzenia badań naukowych, wdrażania innowacji pedagogicznych, nowoczesnych metod wspierania wielostronnego rozwoju dziecka oraz realizowania dobrych praktyk w zakresie opieki i wychowania. Placówka ma zatem odpowiadać na potrzeby edukacyjne i naukowo-badawcze kadry naukowo-dydaktycznej oraz osób studiujących w uniwersytecie - dodaje dr hab. Monika Nawrot-Borowska.
Zamysł powstania placówki zrodził się również z potrzeby wsparcia rodziców - także tych pracujących i kształcących się na UKW oraz z chęci wzbogacenia oferty edukacyjnej uczelni w zakresie lifelong learning, czyli uczenia się przez całe życie.
- Obok kształcenia dzieci w International School of Bydgoszcz, osób studiujących na wydziałach uniwersytetu czy na Kazimierzowskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku, powstające żłobek i przedszkole edukować będą niemowlęta i małe dzieci do lat 3 oraz dzieci w wieku przedszkolnym. Tym samym oferta edukacyjna UKW obejmować będzie rożne grupy wiekowe – od najmłodszych po seniorów. Będzie to także doskonała przestrzeń do podnoszenia kompetencji pedagogicznych rodziców i opiekunów dzieci oraz integracji międzypokoleniowej - zapewnia Pełnomocniczka Rektora ds. Uniwersyteckiego Żłobka i Przedszkola.
