Konkurs Marie Skłodowska-Curie „Doctoral Networks 2024” to inicjatywa Komisji Europejskiej, która wspiera szkolenie wysoko wykwalifikowanych doktorantów, pobudzając ich kreatywność, zwiększając zdolności innowacyjne i szanse na zatrudnienie w dłuższej perspektywie.
20 grantów w całej Polsce
Spośród 1417 wniosków finansowanie w łącznej wysokości ponad 608 mln euro otrzymało 149 projektów, które będą realizowane w 18 krajach. W sumie we wszystkich programach będzie się kształcić 1800 doktorantów. Polskie jednostki naukowe będą włączone w realizację 20 grantów.
Wśród zwycięzców znalazł się zespół naukowców z Wydziału Telekomunikacji, Informatyki i Elektrotechniki Politechniki Bydgoskiej. To wielki sukces, bowiem współczynnik sukcesu wyniósł zaledwie około 10%.
Projekt zatytułowany GREET prowadzony będzie pod kierownictwem prof. Michała Chorasia przy udziale dr hab. inż. Rafała Kozika, prof. PBŚ i dr inż. Marka Pawlickiego, prof. PBŚ.
Ich badania skupią się na rozwoju generatywnych modeli sztucznej inteligencji, ze szczególnym uwzględnieniem transparentności i wyjaśnialności działania systemów, m.in. w kontekście cyberbezpieczeństwa.
Profesor Choraś ceniony w Europie
- Pozyskanie tego grantu to kolejny dowód na silną pozycję Politechniki Bydgoskiej w dziedzinie badań nad sztuczną inteligencją - nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Dzięki działalności badaczy z PBŚ, Bydgoszcz umacnia swoją pozycję jako istotny ośrodek rozwoju zaufanych i w pełni wyjaśnialnych technologii AI. Zespół prof. Chorasia ma na koncie liczne sukcesy w realizacji międzynarodowych projektów badawczych, takich jak FP7 CIPRNet, H2020 InfraStress czy H2020 SocialTruth. Obecnie pracują także nad przeciwdziałaniem dezinformacji w ramach projektu SWAROG - informuje nas dr hab. inż. Szymon Różański, prof. PBŚ, rzecznik bydgoskiej uczelni.
Warto dodać, że według raportu „Sztuczna inteligencja: osiągnięcia publikacyjne z nauk ścisłych i technicznych w latach 2010-21” przygotowanego przez Ośrodek Przetwarzania Informacji - Państwowy Instytut Badawczy (OPI-PIB), publikacje z Politechniki Bydgoskiej są najczęściej cytowanymi pracami z zakresu sztucznej inteligencji wśród polskich jednostek naukowych.
