https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Policjanci z bydgoskiej KWP mieli mieć szkolenie "równościowe", ale Donald Trump je wstrzymał

Maciej Czerniak
Do Bydgoszczy nie dotarli przedstawiciele międzynarodowej organizacji, którzy mieli szkolić policjantów na temat równościowego środowiska pracy. USA wstrzymały finansowanie tego podmiotu
Do Bydgoszczy nie dotarli przedstawiciele międzynarodowej organizacji, którzy mieli szkolić policjantów na temat równościowego środowiska pracy. USA wstrzymały finansowanie tego podmiotu Polskapress
Policjanci z KWP w Bydgoszczy mieli odbyć szkolenie z "Budowania równościowego środowiska pracy". Warsztaty miały odbyć się w marcu, ale zostały zawieszone przez nową administrację w Białym Domu. O kwestie równości płci i języka inkluzywnego u mundurowych dopytywała radna Anna Niewiadomska.

Grupa radnych sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego złożyła interpelacje kierowane do insp. Jakuba Gorczyńskiego, Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy.

Wśród tych pytań znalazły się, między innymi te sformułowane przez radną Annę Niewiadomską z Bydgoszczy.

- Czy w ramach budowania zaufania społecznego i poprawy profesjonalizmu policjantów planowane są szkolenia z empatii i równego traktowania oraz języka inkluzywnego? - dopytywała radna.

W odpowiedzi udzielonej 7 kwietnia można przeczytać, że szkolenia zawierające elementy empatii i równego traktowania dla kujawsko-pomorskich policjantów są planowane.

"Wyżej wymienione elementy wchodzą w skład innych, bardziej specjalistycznych szkoleń (chociażby tzw. RNZ, czyli realizacji interwencji trudnych), które zawierają zagadnienia związane z tym tematem. Elementy etyczne, prawne związane z wolnościami obywatelskimi są właściwie powtarzane w każdych szkoleniach".

Warsztaty z etyki w mundurze

Mowa o działaniach prowadzonych przez podinsp. Annę Frencel, pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy ds. Ochrony Praw Człowieka. Są to między innymi warsztaty dotyczące etyki zawodowej policjanta oraz pracownika korpusu służby cywilnej oraz praw i wolności człowieka (pod kątem etycznego wykonywania obowiązków służbowych w stosunku do drugiego człowieka). Obejmują "płaszczyznę funkcjonowania policjanta w relacji: policjant - obywatel, policjant - policjant/pracownik, podwładny - przełożony".

28 marca natomiast odbyło się wydarzenie dla kadry kierowniczej kujawsko-pomorskiego garnizonu, dotyczące równego traktowania w miejscu pracy w kontekście wdrożonego "Planu Równości Płci w Policji na lata 2023 - 2026". Skupiało się na "wewnętrznej procedurze antykonfliktowej, antymobingowej i antydyskryminacyjnej". Poza tym odbywają się szkolenia poruszające zagadnienia sterotypów, uprzedzeń i dyskryminacji, w kontekście przestępstw motywowanych uprzedzeniami.

Również w marcu były planowane szkolenia w formie warsztatów, adresowane dla kadry kierowniczej KWP w Bydgoszczy na temat "Budowania równościowego środowiska pracy". Ostatecznie nie odbyły się. Dlaczego? Jak wyjaśniono w odpowiedzi na pismo radnej, przyczyny były "niezależne od KWP".

Administracja Donalda Trumpa zamroziła szkolenia w KWP

- Szkolenie miało być przeprowadzone przez przedstawicieli Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji IOM, jednak z uwagi na to, że ta organizacja międzynarodowa finansowana jest głównie ze środków USA, administracja nowego prezydenta USA dokonuje aktualnie ustaleń i sprawdzeń, czy projekty szkoleniowe są zgodne z kierunkami uznawanymi przez aktualną administrację - informuje insp. Gorczyński.

Wszelkie działania są, jak szef kujawsko-pomorskiej policji zaznacza w swoim piśmie, zamrożone do czasu uzyskania przez IOM ewentualnej zgody na dalszą realizację projektów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski