Grupa radnych sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego złożyła interpelacje kierowane do insp. Jakuba Gorczyńskiego, Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy.
Wśród tych pytań znalazły się, między innymi te sformułowane przez radną Annę Niewiadomską z Bydgoszczy.
- Czy w ramach budowania zaufania społecznego i poprawy profesjonalizmu policjantów planowane są szkolenia z empatii i równego traktowania oraz języka inkluzywnego? - dopytywała radna.
W odpowiedzi udzielonej 7 kwietnia można przeczytać, że szkolenia zawierające elementy empatii i równego traktowania dla kujawsko-pomorskich policjantów są planowane.
Zobacz również: Sztuczna inteligencja nie napisze (jeszcze) prawnikowi apelacji
"Wyżej wymienione elementy wchodzą w skład innych, bardziej specjalistycznych szkoleń (chociażby tzw. RNZ, czyli realizacji interwencji trudnych), które zawierają zagadnienia związane z tym tematem. Elementy etyczne, prawne związane z wolnościami obywatelskimi są właściwie powtarzane w każdych szkoleniach".
Warsztaty z etyki w mundurze
Mowa o działaniach prowadzonych przez podinsp. Annę Frencel, pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy ds. Ochrony Praw Człowieka. Są to między innymi warsztaty dotyczące etyki zawodowej policjanta oraz pracownika korpusu służby cywilnej oraz praw i wolności człowieka (pod kątem etycznego wykonywania obowiązków służbowych w stosunku do drugiego człowieka). Obejmują "płaszczyznę funkcjonowania policjanta w relacji: policjant - obywatel, policjant - policjant/pracownik, podwładny - przełożony".
28 marca natomiast odbyło się wydarzenie dla kadry kierowniczej kujawsko-pomorskiego garnizonu, dotyczące równego traktowania w miejscu pracy w kontekście wdrożonego "Planu Równości Płci w Policji na lata 2023 - 2026". Skupiało się na "wewnętrznej procedurze antykonfliktowej, antymobingowej i antydyskryminacyjnej". Poza tym odbywają się szkolenia poruszające zagadnienia sterotypów, uprzedzeń i dyskryminacji, w kontekście przestępstw motywowanych uprzedzeniami.
Również w marcu były planowane szkolenia w formie warsztatów, adresowane dla kadry kierowniczej KWP w Bydgoszczy na temat "Budowania równościowego środowiska pracy". Ostatecznie nie odbyły się. Dlaczego? Jak wyjaśniono w odpowiedzi na pismo radnej, przyczyny były "niezależne od KWP".
Administracja Donalda Trumpa zamroziła szkolenia w KWP
- Szkolenie miało być przeprowadzone przez przedstawicieli Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji IOM, jednak z uwagi na to, że ta organizacja międzynarodowa finansowana jest głównie ze środków USA, administracja nowego prezydenta USA dokonuje aktualnie ustaleń i sprawdzeń, czy projekty szkoleniowe są zgodne z kierunkami uznawanymi przez aktualną administrację - informuje insp. Gorczyński.
Wszelkie działania są, jak szef kujawsko-pomorskiej policji zaznacza w swoim piśmie, zamrożone do czasu uzyskania przez IOM ewentualnej zgody na dalszą realizację projektów.
