https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w receptach 2025. Teraz receptę na bezpłatne leki dostaniemy też z gabinetu prywatnego

Małgorzata Stempinska
By dostać bezpłatne leki na recepcie musi zostać oznaczony właściwy kod uprawnienia – „DZ” lub „S”
By dostać bezpłatne leki na recepcie musi zostać oznaczony właściwy kod uprawnienia – „DZ” lub „S” 123RF
Ważna zmiana dla pacjentów, którzy przyjmują bezpłatne leki. Teraz receptę wypisze im nie tylko lekarz, ale również pielęgniarka, felczer, lekarz dentysta, zarówno w placówkach publicznej służby zdrowia oraz w gabinetach prywatnych.

Dotąd recepty na bezpłatne leki dla seniorów i dzieci mógł wystawiać jedynie lekarz, który zawarł umowę z NFZ w jednym z trzech zakresów. Mowa tutaj o: podstawowej opiece zdrowotnej, ambulatoryjnej opiece specjalistycznej lub leczeniu szpitalnym.

14 lutego 2025 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw. Zakłada, że recepty na bezpłatne leki dla pacjentów - dzieci do 18. roku życia i seniorów po ukończeniu 65. roku życia - mogą wystawić wszyscy lekarze niezależnie od tego, czy mają kontrakt z NFZ, czy go nie mają, czyli także w ramach prywatnej praktyki.

Kto teraz wystawi receptę na bezpłatne leki?

Barbara Nawrocka, rzecznik prasowy Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, zaznacza, że znowelizowane przepisy poszerzyły krąg osób uprawnionych do wystawiania recept z uprawnieniem dodatkowym „S” i „Dz”.

- Obecnie receptę z uprawnieniem dodatkowym „S” lub „DZ” mogą wystawić osoby uprawnione do wystawiania recept w ramach wykonywanego zawodu medycznego: lekarz, lekarz dentysta, pielęgniarka, felczer, starszy felczer, farmaceuta; zarówno w placówkach publicznej służby zdrowia oraz w gabinetach prywatnych - mówi Barbara Nawrocka.

Kto może otrzymać receptę na bezpłatne leki?

Barbara Nawrocka zaznacza, że pozostałe kryteria otrzymania bezpłatnego leku pozostały bez zmian. Przede wszystkim pacjent musi być uprawniony do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Po drugie każda osoba wystawiająca receptę, przed jej wystawieniem, musi zweryfikować, za pośrednictwem systemu informatycznego (IKP), liczbę oraz rodzaj przepisanych pacjentowi produktów pod względem bezpieczeństwa oraz konieczności ich stosowania, biorąc pod uwagę recepty wystawione oraz zrealizowane dla tego pacjenta.

Kolejny warunek otrzymania bezpłatnego leku jest taki, że lekarz zdiagnozował u pacjenta schorzenie, które zawiera się w zakresie wskazań objętych refundacją dla danego leku. Jeżeli zaś produkt leczniczy jest przepisywany poza zakresem refundacji, osoba wystawiająca receptę jest zobowiązania do wpisania symbolu „X” albo 100% na recepcie, a pacjent uiszcza pełną opłatę w wysokości obowiązującej ceny detalicznej produktu. Niezależnie od wieku!

By dostać bezpłatne leki na recepcie musi zostać oznaczony właściwy kod uprawnienia – „DZ” lub „S”. Poza tym pacjent nie może mieć ukończonych18 lat lub mieć ukończone 65 lat. Warunek ten musi być spełniony zarówno w dniu wystawienia recepty, jak i jej realizacj.

- Nie jest bowiem możliwa bezpłatna realizacja recepty z datą „realizacji od dnia” po ukończeniu 18 lat - podsumowuje Barbara Nawrocka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski