W Akademickim Centrum Sportu odbyły się w piątek (21 marca) "Wagary z Politechniką" organizowane dla uczniów szkół średnich zainteresowanych studiami na uczelni. Podczas spotkania wydziały przedstawiały swoją ofertę, a przedstawiciele PBŚ ogłosiły uruchomienie trzech nowych kierunków od najbliższego roku akademickiego.
- Jesteśmy uczelnią interdyscyplinarną, która oferuje naukę już na około 40 kierunkach. Najbardziej popularne to przede wszystkim zoofizjoterapia i pielęgnacja zwierząt, finanse i rachunkowość, lekarski, informatyka stosowana, architektura, komunikacja wizualna, wzornictwo oraz zielarstwo i fitoterapia. Nie zapominamy również o tych, które cieszą się trochę mniejszym powodzeniem, ale są bardzo ważne. Warto u nas studiować - powiedziała dr hab. inż. Małgorzata Gotowska, prof. PBŚ, prorektor ds. kształcenia i spraw studenckich.

Jednym z nowych kierunków uruchomionych od 1 października 2025 roku będzie cyberbezpieczeństwo i teleinformatyka. Jego powstanie związane jest z dynamicznym rozwojem technologii cyfrowych na świecie, i co za tym idzie coraz większym deficytem specjalistów w tej dziedzinie. Pierwszy rocznik rozpocznie naukę w przebudowanych i zmodernizowanych pomieszczeniach. Trwające remonty obejmują prawie 1600 m kw. powierzchni i kosztują około 6 mln zł. Za kolejne 2 mln zł uczelnia wyposaży w sprzęt 4 nowe laboratoria: bezpieczeństwa sieci, telefonii komórkowej 6G, bezpieczeństwa sieci bezprzewodowych oraz informatyki śledczej.
- Wiele sfer życia przenosimy do sieci, a to wiąże się z nowymi zagrożeniami. Ostatnie badania pokazują, że w skali globalnej brakuje około 5 milionów specjalistów od cyberbezpieczeństwa. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom stworzyliśmy kierunek cyberbezpieczeństwo i teleinformatyka. Samo cyberbezpieczeństwo to bowiem za mało. Chcąc być dobrym analitykiem bezpieczeństwa i skutecznie wykrywać ataki trzeba poznać mechanizmy funkcjonujące w systemach operacyjnych i sieciach teleinformatycznych - mówił dr inż. Tomasz Marciniak, prof. PBŚ, dziekan Wydziału Telekomunikacji, Informatyki i Elektrotechniki.
Kolejny kierunek, który będzie dostępny dla studentów Politechniki Bydgoskiej od roku akademickiego 2025/2026 to pielęgniarstwo na Wydziale Medycznym, który w ubiegłym roku otworzył kierunek lekarski. Trzyletnie studia będą miały charakter praktyczny. Kształcenie odbywać się będzie pod okiem doświadczonej kadry medycznej, m.in. w profesjonalnie wyposażonym Centrum Symulacji Medycznych.

- Otwarcie kolejnego kierunku jest możliwe dzięki temu, że powiększyły się zasoby uczelni. Przekazany nam został Wielospecjalistyczny Szpital Miejski, który zmienił nazwę na Szpital Kliniczny im. dr. E. Warmińskiego Politechniki Bydgoskiej. Złożyliśmy stosowną dokumentację w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Trwa przewidziana przepisami procedura. Liczymy, że jeszcze w okresie wakacyjnym rozpoczniemy rekrutację i przyjmiemy 48 osób na pierwszy rok studiów. Ich program jest zgodny z obowiązującymi standardami kształcenia i obejmuje przedmioty z grupy nauk przedklinicznych, nauk w zakresie podstawowej opieki pielęgniarskiej i specjalistycznej, nauk społecznych i humanizmu w pielęgniarstwie - zapewniła prof. dr hab. n. med. Małgorzata Tafil-Klawe, Dziekan Wydziału Medycznego.
W Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego procedowany jest również wniosek dotyczący uruchomienia w Politechnice Bydgoskiej 5-letnich jednolitych studiów magisterskich na kierunku prawo.
- Będzie łączył klasyczne prawo z nowoczesnymi narzędziami edukacyjnymi. Studenci będą bowiem mieli do wyboru moduły: cywilno-handlowy, karno-prawny, nowych technologii i inwestycji strategicznych. Oprócz klasycznych przedmiotów, jak prawo cywilne, karne, administracyjne, konstytucyjne, handlowe, czy gospodarcze studenci będą również poznawać tajniki prawa związanego z etyką w sztucznej inteligencji, prawem energetycznym, czy atomowym. Będą to studia 5-letnie, stacjonarne i niestacjonarne o profilu - co chcę bardzo podkreślić - praktycznym - zapowiedział dr hab. inż. Maciej Dutkiewicz, prof. PBŚ, koordynujący prace nad utworzeniem kierunku.
