https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2025 w Bydgoszczy. Spodziewana "Trójca święta", czyli Prus, Wyspiański i Mickiewicz

Marta Mikołajska
W tym roku do matury uczniowie przystąpią tuż po majówce, tj. 5 maja. Egzaminy potrwają do 24 maja.
W tym roku do matury uczniowie przystąpią tuż po majówce, tj. 5 maja. Egzaminy potrwają do 24 maja. Tomasz Czachorowski
Już za kilka dni uczniowie ostatnich klas szkół średnich przystąpią do egzaminu dojrzałości. W Bydgoszczy maturę będzie zdawało 3839 osób, w tym 2019 z liceów, 1517 z techników, 22 osoby ze szkół branżowych II stopnia oraz 281 uczniów liceów dla dorosłych. W regionie do matury przystąpi 15378 osób (kolejno: 7775, 604, 123 oraz 1440). Przypominamy najważniejsze informacje.

W Zespole Szkół Elektronicznych w Bydgoszczy uczniowie ostatnich klas zakończyli rok szkolny w piątek, 25 kwietnia. Tu do matury przystąpi siedem oddziałów. Na poziomie rozszerzonym zdecydowana większość uczniów będzie zdawała maturę z matematyki i fizyki, a także z języka angielskiego. Marcin Chabowski, dyrektor szkoły przekazał nam, że przygotowania dopięte są już na ostatni guzik.

- Czekamy już w blokach startowych, żeby rozpocząć egzaminy. Te ostatnie trzy dni to już wyłącznie ostatnie szlify - przygotowanie sal - mówi Marcin Chabowski, jednocześnie życząc wszystkim tegorocznym maturzystom "połamania długopisów".

Matura 2025. "Trójca święta", czyli Prus, Wyspiański i Mickiewicz

W poniedziałek, 5 maja, maturzyści zmierzą się z językiem polskim. Tradycją jest, że każdego roku pojawiają się dyskusje, które z dzieł literatury pięknej pojawią się na egzaminie.

Jak zwraca uwagę Katarzyna Jarzembowska, nauczycielka języka polskiego w IV Liceum Ogólnokształcącym w Bydgoszczy, to zawsze jest ruletka – zwłaszcza, że zakres lektur podstawowych, omawianych w całości, obejmuje obecnie zaledwie trzynaście pozycji. Jednak zawsze – mówi żartobliwie nasza rozmówczyni – „trójcą świętą” są: „Lalka”, „Wesele” i „Dziady, cz. III”, które podczas lekcji języka polskiego w kanonie lektur są stałymi punktami.

Do wyników swoich uczniów Katarzyna Jarzembowska nastawiona jest optymistycznie, choć nie ukrywa, że sami maturzyści są już bardzo zmęczeni.

- Na tym etapie chodzi już nie tylko o wiele godzin poświęconych na naukę – na ślęczenie nad zeszytami, opracowaniami, lekcjami prowadzonymi przez nauczycieli w Internecie – ale też samym oczekiwaniem – przyznaje nauczycielka. – Nie da się ukryć, że często ten egzamin może zaważyć na ich dalszej nauce. Oni zdają sobie z tego sprawę. Egzamin to też jest zresztą sytuacja nienaturalna. Trzeba o określonej godzinie przełączyć się na tryb nauki, pracując na najwyższych obrotach przez długi czas. A często uczniowie boją się, że to po prostu nie będzie ich dzień.

Matura 2025. Co na matematyce?

Nasza rozmówczyni podkreśla, jak istotne jest, by przed tym ważnym egzaminem spróbować się odstresować – przejść się na długi spacer, obejrzeć dobry film.

- Ten ostatni dzień przed maturą niech będzie momentem dla nich – by mogli się zrelaksować. Zamknąć wszystkie książki, zeszyty, odstresować się i odpocząć, bo to, co miało wejść do głowy już do niej weszło – radzi Katarzyna Jarzembowska.

Z królową nauk maturzyści zmierzą się już drugiego dnia egzaminów, tj. 6 maja. Hanna Tylicka, nauczycielka matematyki z IV LO w Bydgoszczy zwraca uwagę, że w arkuszu można spodziewać się całego przekroju zadań, choć - jak zawsze - nie brakuje przewidywanych "pewniaków".

- Stawiałabym - co też mówiłam moim uczniom - na jakieś zadanie optymalizacyjne (np. "jakie powinny być wymiary boiska, żeby jego powierzchnia była największa (...)". Tego typu zadania są otwarte i wysoko punktowane, nawet za 4 pkt., a to już 8 proc. - mówi Hanna Tylicka.

Wśród przewidywanych typów zadań wymienia także, m.in.: odczytywanie własności funkcji z wykresu, rachunek prawdopodobieństwa, równanie wielomianowe, ciągi i - jak mówi nasza rozmówczyni: coś, czego młodzież nie lubi, czyli dowody algebraiczne.

- Najbardziej uczniowie obawiają się stresu. Tego, że utrudni im on logiczne myślenie i że to, co na lekcjach nie sprawiało im trudności, na egzaminie okaże się nie do rozwiązania. Ale myślę, że młodzież nie musi się obawiać. Ostatnie miesiące (myślę, że zresztą nie tylko w naszej szkole, ale innych również) poświęciliśmy już głównie na rozwiązywanie arkuszy maturalnych, tak by uczniowie mieli okazję zobaczyć, z tym to się wiąże - dodaje Hanna Tylicka.

Do trzeciego ważnego egzaminu - z języka obcego nowożytnego - maturzyści przystąpią w środę, 7 maja. Kolejne dni to egzaminy na poziomie rozszerzonym. Egzaminy ustne z kolei odbędą się w dn. 9-24 maja - zgodnie z harmonogramem ustalonym przez poszczególne komisje egzaminacyjne.

Matura 2025. Jakie zmiany?

Jak przypomina Ewa Podgórska, rzecznika prasowa Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, w tym roku egzamin maturalny będzie przeprowadzony w oparciu o uszczuploną o 20 proc. podstawę programową, a nie w oparciu o wymagania egzaminacyjne. Co więcej, na trzy kolejne lata (tj. do 2026/2027 r.) zniesiony został wymóg uzyskania 30 proc. punktów z jednego wybranego przedmiotu na egzaminie maturalnym. Dodatkowo, wprowadzono możliwość wniesienia na salę egzaminacyjną urządzenia posiadającego aplikację monitorującą stan zdrowia zdającego. Wprowadzono również dwie dodatkowe funkcje: egzaminatora-weryfikatora (egzaminatora tzw. drugiego sprawdzania) oraz operatora pracowni informatycznej, odpowiedzialnego za przygotowanie sali i sprzętu do egzaminów z informatyki. Zmianie uległy także niektóre zasady dotyczące poszczególnych przedmiotów.

- W przypadku egzaminu z języka obcego zadania ze słuchu "prawda/fałsz" zostały zastąpione zadaniem otwartym. Skrócona został liczba lektur, a liczbę pytań jawnych na maturze ustnej z języka polskiego zmniejszono z 227 do 68 - wymienia Ewa Podgórska. - Zmniejszona została także liczba wyrazów z 400 na 300 w wypracowaniu z języka polskiego na poziomie podstawowym oraz z 500 na 400 na poziomie rozszerzonym - dodaje rzeczniczka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Edukacja

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski