Z początkiem 2025 r. Polska objęła Prezydencję w Radzie Unii Europejskiej, jednej z kluczowych instytucji wspólnotowych odpowiedzialnych za proces legislacyjny i współpracę między państwami członkowskimi. To czas, w którym mamy możliwość odgrywania centralnej roli w kształtowaniu polityk europejskich, budowaniu wspólnych rozwiązań na rzecz stabilności i rozwoju Wspólnoty.
Bydgoszcz dostała 7,6 miliarda złotych
Z tej okazji, a także 21. rocznicy przyjęcia Polski w struktury UE, na Moście Staromiejskim można podziwiać wystawę zdjęć, na której można zobaczyć, jak Bydgoszcz skorzystała na wejściu Polski do Unii Europejskiej.

Dzięki dofinansowaniu z UE miasto zrewitalizowało Młyny Rothera, Wyspę Młyńską, rozbudowało ulicę Kujawską, zbudowało linię tramwajową do Fordonu, do Dworca PKP Bydgoszcz Główna, który został zmodernizowany, odrestaurowało Muzeum Okręgowe, zrewitalizowało Teatr Kameralny, Stary Rynek, nabrzeża w Starym Fordonie i kilka parków. Dzięki UE Bydgoszcz dokonała zakupów nowoczesnego taboru tramwajowego. Mamy, po Olsztynie, najmłodszy tabor w Polsce. Łącznie Bydgoszcz ze środków unijnych otrzymała 7,6 miliarda złotych.
UE to nasz przywilej
Na wystawie obecni byli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 46 im. Unii Europejskiej. Do nich m.in. zwrócił się prezydent Rafał Bruski:
- Urodziliście się w Polsce, która była już w rodzinie unijnej. To przywilej, z którego wszyscy uczmy się korzystać. W dniu, w którym wchodziliśmy do Unii Europejskiej towarzyszyła nam radość i ekscytacja. Przez lata nasza obecność w UE budziła powszechną aprobatę Polek i Polaków i cieszę się, że to się nie zmienia. Na wystawie, którą można oglądać, pokazane są wymierne korzyści, jakie mamy z obecności w UE. Pokazujemy to, co łatwo zobrazować, do tego dochodzi jeszcze olbrzymi bagaż pomocy finansowej, który trafił do bydgoskich przedsiębiorców, i zasady unijne - troska o każdą obywatelkę i każdego obywatela, szacunek, otwartość czy praworządność.
To także czas honoru i refleksji
Piotr Hemmerling, wicewojewoda kujawsko-pomorski, przy okazji wystawy zaprosił na obchody Dnia Flagi 2 maja i 234. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 dzień później. Uroczystości związane ze świętami w oba dni rozpoczną się o godz. 12.00 na Starym Rynku w Bydgoszczy.
Organizatorami uroczystości są wojewoda Michał Sztybel, marszałek województwa Piotr Całbecki, prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski i Szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych dowódca garnizonu gen. bryg. Dariusz Mendrala.
2 maja w Dzień Flagi uroczyście podniesione zostaną flagi państwowe na masztach w całym kraju.
- To symboliczne wydarzenie, które jednoczy nas jako naród i manifestuje naszą dumę z przynależności do Polski. W tym dniu będziemy także honorować pamięć poległych w walce o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. 3 maja w 234. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja znajdźmy czas na refleksję nad naszą historią i wartościami, które kształtują naszą tożsamość narodową - powiedział Hemmerling.
Darmowe prezenty
2 maja będzie można odebrać flagę biało-czerwoną, nazajutrz Konstytucję. Więcej będzie się oczywiście działo w sobotę, 3 maja. Zaplanowano: odśpiewanie hymnu, pokaz musztry konnej historycznych formacji jazdy polskiej, koncert Orkiestry Wojskowej w Bydgoszczy, inscenizacje grup rekonstrukcyjnych, stoiska edukacyjne z prezentacją sprzętu i uzbrojenia oraz zabawy dla dzieci.
Przed uroczystością 3 maja o godz. 11.00 odprawiona zostanie msza św. w intencji Ojczyzny w Katedrze Bydgoskiej pw. św. św. Marcina i Mikołaja pod przewodnictwem ks. bp. Krzysztofa Włodarczyka.
