Uroczyste wręczenia honorowych dyplomów, pamiątkowych medali oraz gratyfikacji finansowych w wysokości 5 tysięcy euro, odbędzie się 15 listopada 2025 w Deutsches Theater Goettingen w Getyndze - informuje toruński ratusz.
Jacek Dehnel urodził się 1 maja 1980 roku w Gdańsku. To polski pisarz (poeta i prozaik), publicysta, tłumacz i malarz. Debiutował jako prozaik w 1998 r. zbiorem opowiadań "Kolekcja". Pierwszy zbiór wierszy „Żywoty równolegle” opublikował w roku 2004 (z pochwalnymi uwagami Czesława Miłosza na okładce).
Popularność i nominację do Nagrody Angelus i Europejskiej Nagrody Literackiej przyniosła mu powieść „Lala” z 2006 roku. Natomiast powieść „Matka Makryna” z 2014 trafiła do finału nagrody Nike. Wspólnie z mężem Piotrem Tarczyńskim od 2015 roku tworzy cykl powieści kryminalnych osadzonych w realiach Krakowa z przełomu XIX i XX wieku. Powieści publikowane są pod wspólnym pseudonimem „Maryla Szymiczkowa”.
Twórczość Dehnela jest erudycyjna, silnie związana z tradycją (nierzadko polemicznie), nie omija jednak aktualnej problematyki, a liczne odwołania do przeszłości nie czynią jej nieprzystępną. Dehnel jest autorem dziesięciu tomów poetyckich oraz wydanego w osobnej publikacji poematu „Serce Chopina” oraz około dziesięciu pozycji prozatorskich, zbiorów opowiadań i powieści. W jego dorobku znajdują się książki eseistyczne czy antologie.
Otrzymał m.in. Nagrodę Fundacji Kościelskich (2005), Paszport „Polityki” (2007), Śląski Wawrzyn Literacki (2009) i Nagrodę Literacka Żuławskiego (2020).
Daniel Kehlmann urodził się 13 stycznia 1975 roku w Monachium. Jest jednym z najwybitniejszych pisarzy swojego pokolenia, posiada obywatelstwo niemieckie i austriackie. Wykształcenie szkolne i uniwersyteckie (germanistyka i filozofia) zdobył w Wiedniu. Od późnych lat 90. publikuje kolejne powieści, sztuki teatralne, eseje oraz scenariusze.
Literacko debiutował w 1997 roku powieścią „Beerholms Vorstellung”. Kilka jego powieści zostało sfilmowanych. Kehlmann jest członkiem Akademii Nauk i Literatury w Moguncji, Wolnej Akademii Sztuk w Hamburgu oraz Niemieckiej Akademii Języka i Literatury w Darmstadt. Mieszka w Wiedniu i Berlinie. Bohaterowie jego utworów żyją w dobrze nam znanej rzeczywistości, jednocześnie stykają się z jej granicami.
W przestrzeni literackiej Kehlmann najmocniej zaistniał powieścią „Die Vermessung der Welt” („Rachuba świata”). W krajach niemieckojęzycznych sprzedano niemal trzy miliony egzemplarzy, a przetłumaczona na wiele języków osiągnęła również światowy sukces, ukazując się w łącznym nakładzie około sześciu milionów egzemplarzy.
Otrzymał wiele nagród literackich, m.in.: Nagroda literacka Fundacji Konrada Adenauera (2006), Nagroda im. Kleista (2006), Thomas-Mann-Preis (2008), Prix Cévennes du roman européen für Gloire (2010), Friedrich-Hölderlin-Preis (2018), Ludwig-Börne-Preis (2024).
