https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Błękitny marsz w Bydgoszczy. Dzieci z inicjatywą dla osób dorosłych w spektrum autyzmu

Marta Mikołajska
We wtorek, 2 kwietnia, w Bydgoszczy odbył się "Błękitny marsz". Dzieci z bydgoskiego "Motylka" przeszły się po mieście z balonikami w kolorze błękitu, by symbolicznie pokazać swoją solidarność z osobami w spektrum autyzmu.
We wtorek, 2 kwietnia, w Bydgoszczy odbył się "Błękitny marsz". Dzieci z bydgoskiego "Motylka" przeszły się po mieście z balonikami w kolorze błękitu, by symbolicznie pokazać swoją solidarność z osobami w spektrum autyzmu. Dariusz Bloch
Błękitny marsz w Bydgoszczy odbył się w środę, 2 kwietnia. Tym symbolicznym gestem dzieci z bydgoskiego Przedszkola Niepublicznego "Motylek" włączyły się w obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. To jednak niejedyna inicjatywa. Od czwartku, 3 kwietnia, działalność rozpoczyna "Motylkowa kawiarenka", w której najmłodsi wesprą dorosłe osoby w spektrum autyzmu.

We wtorek, 1 kwietnia, minęło 17 lat od utworzenia w Bydgoszczy Przedszkola Niepublicznego "Motylek". Jak opowiada Agnieszka Kasprowicz, dyrektor placówki, już od samego początku ideą była integracja oraz wsparcie i terapia dzieci w spektrum autyzmu, a także budowanie empatii i wrażliwości u dzieci zdrowych.

Akcentem tej otwartości i akceptacji stał się "błękitny marsz" (kolor niebieski jest wyrazem solidarności z osobami w spektrum autyzmu - przyp. aut.).

- Inicjatywa powstała kilka lat temu, jeszcze przed pandemią. Poszliśmy wtedy razem z dziećmi na spacer na Wyspę Młyńską, a na finał wypuściliśmy w niebo błękitne baloniki - opowiada Agnieszka Kasprowicz. - W tym roku postanowiliśmy wznowić marsz. Tym razem przeszliśmy się ulicą Grunwaldzką (w okolicy "Motylka").

Dzieci z bydgoskiego przedszkola zaproszą do kawiarenki

Warto wspomnieć, że to niejedyna inicjatywa bydgoskiego przedszkola. W czwartek, 3 kwietnia, rusza bowiem "Motylkowa kawiarenka".

- W ramach akcji społecznej dzieci wraz z nauczycielami i terapeutami będą przygotowywały gofry. Cały dochód ze sprzedaży wypieków zostanie przeznaczony na rzecz działającej w Bydgoszczy Fundacji Dom Niebieskich TuliPanów, która buduje Centrum Terapeutyczne dla dorosłych osób w spektrum autyzmu - mówi Agnieszka Kasprowicz.

Gofry będzie można kupić w kawiarence 3, 4 i 7 kwietnia (czwartek, piątek, poniedziałek) w godz. 8-10 oraz 14-16.

Co więcej, w najbliższą sobotę (5 kwietnia) od godz. 9 w Przedszkolu Niepublicznym "Motylek" w Bydgoszczy odbędzie się akcja, w ramach której rodzice będą mogli skorzystać z bezpłatnych konsultacji z psychologiem i neurologopedą.

- Zapraszamy wszystkich zainteresowanych - zachęca dyrektor przedszkola. Dodaje jednocześnie, że jeżeli zainteresowanie okaże się wyjątkowo duże, akcja zostanie wydłużona.

Przypominamy jednocześnie, że budowę Centrum Terapeutycznego można wesprzeć, biorąc udział w licytacjach zorganizowanych przez Fundację na portalu Facebook, a także dokładając swoją cegiełkę przez zrzutka.pl (tytuł zbiórki: "Centrum Terapeutyczne dla Osób z Autyzmem", organizator: Fundacja Dom Niebieskich TuliPanów).

Obchodzimy Światowy Miesiąc Autyzmu

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu obchodzimy 2 kwietnia. Kontynuacją jest Światowy Miesiąc Autyzmu, który przypada właśnie na kwiecień. Zapytaliśmy Agnieszkę Kasprowicz, jak ocenia świadomość społeczeństwa dot. spektrum autyzmu.

- W ostatnich latach ta świadomość znacznie wzrosła. Dziś jest na bardzo wysokim poziomie. Mamy w naszej grupie maluszki, które już w wieku 2,5 lat mają pełną diagnostykę. Dzieci się ze sobą integrują - nie ma takich sytuacji, że ktoś zapyta "a co to jest i dlaczego tak?" czy powie, że ktoś jest inny. W naszej pracy kładziemy duży nacisk zarówno na tę integrację, ale też uświadamianie - m.in. poprzez filmiki czy dyskusje - czym jest spektrum autyzmu. Uczymy, że choć jesteśmy różni, każdy z nas jest ważny. I to przynosi efekty. Dzieci, zupełnie naturalnie, bawią się ze sobą, rozmawiają. Tak naprawdę, gdyby ktoś z zewnątrz wszedł do przedszkola, nie byłby w stanie rozróżnić, które z dzieci jest w spektrum autyzmu, a które nie. Rodzice dzieci ze spektrum też są otwarci na współpracę, a dzieci, które obcują ze swoimi rówieśnikami odznaczają się większą cierpliwością, empatią i wrażliwością - zauważa nasza rozmówczyni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Okiem Kielara odc. 14

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski