https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Inwestorzy nie lubią niepewności. Polska giełda pod presją

Grzegorz Gajda
Opracowanie:
Wybory prezydenckie i ich wyniki mają znaczący wpływ na nastroje inwestorów
Wybory prezydenckie i ich wyniki mają znaczący wpływ na nastroje inwestorów Aneta Kolesińska
Korekta na rynkach finansowych w Polsce jest wynikiem obaw przed zmniejszeniem się stabilności politycznej w kraju. Takie wnioski płyną z analizy ekonomisty Santander Bank Polska, Piotra Bielskiego. Wybory prezydenckie i ich wyniki stały się jednym z głównych czynników wpływających na obecne nastroje inwestorów.

Spis treści

Wyniki wyborów a reakcja rynku

W poniedziałek rano indeks szerokiego rynku WIG stracił 0,98 pkt, a do godziny 13.00 strata wyniosła już 2,37 pkt. Podobnie WIG20 rano spadł o 1,12, a wczesnym popołudniem strata wyniosła 2,56 pkt. Według Piotra Bielskiego, szefa departamentu analiz ekonomicznych Santander Banku, spadki te są m.in. efektem wyników pierwszej tury wyborów prezydenckich w Polsce.

Wyniki wyborów, w których Rafał Trzaskowski otrzymał 31,36 proc. głosów, a Karol Nawrocki 29,54 proc., zaskoczyły rynek. Różnica pomiędzy dwoma głównymi kandydatami była znacznie niższa, niż wskazywały sondaże wyborcze.

- Obserwowana korekta to efekt obaw przed zmniejszeniem się stabilności politycznej w Polsce - wskazał Piotr Bielski.

Rynek sygnalizuje swoje obawy przed możliwością destabilizacji polskiej sceny politycznej, jeśli wybory wygrałby kandydat uważany za mniej proeuropejskiego.

Wpływ wyborów na gospodarkę

Ekonomista podkreśla, że wybór prezydenta nie powinien mieć większego wpływu na rozwój polskiej gospodarki. Jednakże, w przypadku prezydenta, który blokowałby decyzje rządu i utrudniał prowadzenie polityki gospodarczej, mogłoby to wpłynąć na wyniki ekonomiczne kraju.

- Gdybyśmy mieli prezydenta, który blokuje wszystkie decyzje rządu i utrudnia prowadzenie polityki gospodarczej, to mogłoby się to przełożyć na wyniki - dodał Bielski.

Zaznaczył jednak, że nie będzie to szybkie i bezpośrednie przełożenie na gospodarkę.

Inne czynniki wpływające na rynki

Na notowane spadki na polskim rynku finansowym wpływ miały także inne czynniki. W piątek po południu ogłoszono wyniki ratingu Agencji Moody’s, które odebrały Stanom Zjednoczonym najwyższy rating kredytowy AAA. Powodem był rosnący deficyt budżetowy i powiększający się dług publiczny.

- To może jeszcze nie być koniec obserwowanej w poniedziałek korekty, zwłaszcza, że przed nami jeszcze dwa tygodnie kampanii wyborczej, co będzie wpływać na nastroje inwestorów i zmniejszać ich apetyt na ryzyko inwestycyjne - zaznaczył Bielski.

Kampania wyborcza, która wciąż trwa, może wpływać na dalsze zmiany na rynkach finansowych, co zwiększa niepewność wśród inwestorów.

Obecna korekta na rynkach finansowych w Polsce jest wynikiem kilku czynników, w tym obaw przed zmniejszeniem stabilności politycznej oraz globalnych zmian, takich jak decyzje agencji ratingowych. Wybory prezydenckie i ich wyniki mają znaczący wpływ na nastroje inwestorów, choć niekoniecznie bezpośrednio na gospodarkę. Kampania wyborcza i jej przebieg mogą jeszcze przez najbliższe tygodnie wpływać na sytuację na rynkach finansowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski