Rak trzustki – groźny przeciwnik
Każdy nowotwór jest groźny, jednak rak trzustki jest wyjątkowo niebezpieczny. Przede wszystkim zwykle nie daje żadnych objawów, szczególnie w pierwszych stadiach, przez co często jest wykrywany dopiero w ostatnim – czwartym – stadium.
Po drugie, to nowotwór który niezwykle szybko się rozwija – zajmuje nie tylko samą trzustkę, ale też daje przerzuty na inne organy. Po trzecie, rokowania dla pacjentów są bardzo niekorzystne, nawet jeśli guz zostanie wycięty, a potem zostanie wdrożone leczenie np. chemioterapia, czy naświetlania.
Statystyki mówią jasno – nawet u chorych u których wykryto raka trzustki w pierwszym stadium przeżywalność pięcioletnia wynosi jedynie 30%. W przypadku czwartego stadium przeżywalność spada poniżej 3%! To pokazuje jak groźna i niebezpieczna jest to choroba.
Czynniki ryzyka raka trzustki
Rak trzustki znacznie częściej dotyka osoby, które:
nadużywają alkoholu i tytoniu,
cierpią na nadwagę/otyłość,
wcześniej borykały się ze schorzeniami trzustki,
mają obciążenia genetyczne (w rodzinie byli chorzy),
spożywają dużo czerwonego mięsa i tłuste potrawy.
Dlatego też profilaktyka antynowotworowa obejmuje głównie prowadzenie zdrowego stylu życia, wykonanie badań genetycznych (czy mamy mutacje predestynujące do zachorowania, markery nowotworowe), jak również regularne wykonywanie badań przesiewowych np. USG, tomografia, szczególnie jeśli w rodzinie mieliśmy osoby chore.
Takie są wczesne objawy raka trzustki - lista
Rak trzustki rzadko daje charakterystyczne objawy. Ból i ucisk pojawiają się dopiero w ostatnim stadium choroby. Są jednak takie objawy, które pojawiają się nawet kilka lat wcześniej, a często są bagatelizowane.
Co powinno zwrócić naszą uwagę? Listę wczesnych objawów raka trzustki znajdziesz w naszej galerii.
