Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak atakuje cichy udar mózgu. Poznaj objawy, które bardzo łatwo przeoczyć

sier
Cichy udar mózgu to określenie odnoszące się do niedokrwiennego udaru, który nie daje gwałtownych i natychmiastowych symptomów. Jest zdecydowanie trudniejszy do zdiagnozowania. Jakie są jego objawy. Co powinno być sygnałem ostrzegawczym? Piszemy o tym w galerii ▶▶
Cichy udar mózgu to określenie odnoszące się do niedokrwiennego udaru, który nie daje gwałtownych i natychmiastowych symptomów. Jest zdecydowanie trudniejszy do zdiagnozowania. Jakie są jego objawy. Co powinno być sygnałem ostrzegawczym? Piszemy o tym w galerii ▶▶ Pexels
Z tego materiału dowiesz się o najczęściej występujących objawach tzw. cichego udaru mózgu. Objawy występujące po tego typu udarze łatwo przeoczyć - niektórzy mogą uznać, że pojawiły się na przykład z powodu starości. Tymczasem cichy udar mózgu powoduje uszkodzenia, które w przyszłości mogą doprowadzić do poważniejszego, rozległego udaru. Na co należy zwrócić uwagę?

Udar mózgu - te osoby są szczególnie narażone

Przyczyną wystąpienia udaru mogą być między innymi: uszkodzone lub zwężone tętnice utrudniające przepływ krwi; zakrzepy prowadzące do blokowania tętnic. Udar mózgu to schorzenie, które częściej dotyka kobiety. W Stanach Zjednoczonych to jedna z najczęstszych przyczyn śmierci (i niepełnosprawności). Udarom można zapobiegać, zmieniając tryb życia.

Co zaliczamy do najczęściej wymienianych czynników ryzyka udaru mózgu?

  • nadciśnienie tętnicze,
  • podwyższony poziom cholesterolu,
  • niezdrowy tryb życia,
  • otyłość,
  • cukrzycę,
  • palenie,

Jakie są objawy cichego udaru mózgu?

Cichy udar mózgu (tak zwany udar bezobjawowy), to określenia odnoszące się do niedokrwiennego udaru, który nie daje gwałtownych i natychmiastowych symptomów. Jest zdecydowanie trudniejszy do zdiagnozowania - w przeciwieństwie do typowego udaru mózgu, który wywołuje wyraźne, natychmiastowe objawy.

W przypadku cichego udaru, pewien obszar mózgu doświadcza krótkotrwałego niedokrwienia. Powoduje to chwilowe problemy z funkcjami tej konkretnej części organu. Różnica jednak polega na tym, że objawy są łagodniejsze i krótsze niż w przypadku pełnowymiarowego udaru mózgu.

W przypadku cichego udaru chory może nie mieć świadomości, iż powinien szukać pomocy lekarskiej. Tymczasem pojawia się poważne ryzyko przejścia kolejnego udaru - już zdecydowanie cięższego, który zakończyć może się śmiercią lub poważnymi konsekwencjami dla zdrowia.

Jeśli zatem widzimy u siebie lub bliskich objawy tzw. cichego udaru mózgu, koniecznie powinniśmy skonsultować się z lekarzem, który zleci dodatkowe badania. Jakie są najczęstsze objawy tego typu udaru? Na co szczególnie musimy zwrócić uwagę? Piszemy o tym szerzej w galerii.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera