https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Udar to najczęstsza choroba mózgu. Każda minuta może decydować o życiu człowieka

Marcin Kozłowski
Opracowanie:
Osoba z objawami udaru mózgu powinna jak najszybciej trafić do szpitala, by otrzymać specjalistyczną pomoc medyczną.
Osoba z objawami udaru mózgu powinna jak najszybciej trafić do szpitala, by otrzymać specjalistyczną pomoc medyczną. Paweł Dubiel/Polska Press
W 2024 roku w kujawsko-pomorskich szpitalach było hospitalizowanych blisko 4 300 pacjentów z rozpoznaniem udaru mózgu. Przewidywania ekspertów są alarmujące - do 2030 roku z powodu tej choroby na świecie umrzeć może 7,68 mln osób.

Udar to wystąpienie ostrych objawów ogniskowego uszkodzenia nie tylko mózgu, ale też rdzenia kręgowego lub siatkówki. Udar niedokrwienny (85-90 proc. przypadków) powstaje w wyniku zatrzymania napływu krwi do części mózgu, a krwotoczny jest spowodowany wylewem krwi do mózgu.

- W Polsce co roku około 90 tysięcy osób doznaje udaru mózgu, a 30 procent z nich to osoby poniżej 50 roku życia. Statystyki wskazują, że udary mózgu są trzecią przyczyna zgonów i najczęstszą trwałej niepełnosprawności osób dorosłych na świecie i w Polsce. Szacuje się, że do 2030 roku z powodu udaru mózgu w skali globalnej umrzeć może 7,68 mln osób. Będzie to jeden z poważniejszych problemów medycznych - informuje Daria Szcześniak z Zespołu Komunikacji Społecznej i Promocji Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Bydgoszczy.

Najczęstsze przyczyny udaru mózgu to miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, choroby serca, stres, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, nieprawidłowa dieta oraz brak lub mała aktywność fizyczna. Z kolei najczęstsze objawy udaru mózgu to osłabienie mięśni twarzy (opadnięty kącik ust); utrudniona artykulacja, afazja, niewyraźna i trudna do zrozumienia mowa; zaburzenie pola widzenia (najczęściej rozmazane widzenie w jednym oku) oraz trudności w poruszaniu nogą lub/i ręką po tej samej stronie ciała, drętwienie kończyn, a tym samym zaburzenie równowagi i koordynacji ruchów.

- Kiedy zaobserwujemy u kogoś wymienione objawy niezwłocznie powinniśmy powiadomić pogotowie i zadzwonić pod numer telefonu 999. Pamiętajmy, że w przypadku udaru mózgu najważniejszy jest czas. Mówimy o tzw. "złotej godzinie", kiedy poszkodowany powinien trafić do szpitala, celem udzielenia mu specjalistycznej pomocy medycznej - tłumaczy Maja Kozdrój, wiceprezes Stowarzyszenia Udarowcy-Liczy się wsparcie.

Interwencja medyczna w przypadku udaru jest najskuteczniejsza właśnie w pierwszych godzinach od wystąpienia objawów. Dlatego każdy zyskany kwadrans to: dodatkowy miesiąc samodzielnego życia pacjenta, niższe o 5 procent ryzyko zgonu oraz większe o 4 procent szanse na samodzielne poruszanie się.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski