https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wiele osób nie wie, że przeszło udar mózgu! Takie są objawy tzw. ,,cichego udaru” i jego metody leczenia

Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Udar mózgu nie zawsze oznacza utratę drętwienie twarzy, trudności z mówieniem i poruszaniem się. Wiele osób może być nieświadomych, że przeszło udar! Jak to możliwe? Dowiedz się czym jest ,,cichy udar” i jakie symptomy powinny cię zaniepokoić.

Udar mózgu – zagrożenie życia

Udar mózgu stanowi zagrożenie dla życia każdego pacjenta, szczególnie jeśli pomoc medyczna nie zostanie udzielona na czas. Wyróżniamy udar krwotoczny (wylew krwi do mózgu) oraz niedokrwienny (kiedy krew nie dopływa do mózgu). Objawami są m.in. porażenie połowicze (jednej strony ciała), utrata przytomności, zaburzenia czucia i widzenia, zaburzenia świadomości, czy afazja. Objawy zależne są do miejsca w mózgu, w którym doszło do krwotoku/niedokrwienia.

Udar mózgu – czynniki ryzyka

Jest wiele czynników zwiększających ryzyko udaru mózgu. Do najważniejszych należą:

  • nadciśnienie tętnicze,
  • wysoki poziom cholesterolu,
  • cukrzyca,
  • choroby sercowo-naczyniowe,
  • otyłość,
  • stosowanie używek (alkohol, papierosy, narkotyki),
  • brak aktywności fizycznej,
  • zaburzenia krzepliwości,
  • przebyty ,,cichy udar”.

Udar mózgu – leczenie i rehabilitacja

Udar mózgu – zarówno krwotoczny, jak i niedokrwienny – zagraża zdrowiu i życiu chorego. Niestety, sami nie jesteśmy udzielić mu żadnej pomocy, musimy jak najszybciej wezwać pogotowie. W szpitalu lekarze mogą podawać leki trombolityczne, przeciwdrgawkowe, czy przeciwobrzękowe, czasem niezbędne jest wykonanie operacji mózgu.

Jednak leczenie nie kończy się na ustabilizowaniu pacjenta. Zwykle wymagana jest długa rehabilitacja ruchowa i neurologiczna, bez pewności, że chory odzyska pełną sprawność. Wiele zależy od czasu między pojawieniem się objawów udaru do przewiezienia do szpitala, rozległości krwotoku, czy miejsca jego wystąpienia.

Cichy udar - objawy

Niektórzy chory nie wiedzą, że przeszli udar mózgu. Jak to możliwe? Przy tzw. ,,cichym udarze” nie występują charakterystyczne dla ,,pełnego” udaru symptomy. Pacjenci sądzą, że objawy są związane z podeszłym wiekiem, problemami psychicznymi, czy po prostu gorszym samopoczuciem. Jak rozpoznać, że przeszło się cichy udar? Szczegóły znajdziecie w naszej galerii.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski