Otyłość stanowi jedno z głównych wyzwań zdrowia publicznego na świecie. Według prognoz ekspertów za 10 lat aż 24 proc. populacji ma być otyła. W Polsce z tym problemem będzie zmagało się ponad 35 proc. mężczyzn (w wieku 20 lat i więcej) oraz ponad 25 proc. kobiet. Niestety, z roku na rok ma też pogłębiać się otyłość wśród dzieci i młodzieży.
- Nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko zachorowalności na cukrzycę typu 2, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia lipidowe, chorobę niedokrwienną serca, obturacyjny bezdech senny, chorobę zwyrodnieniową stawów, depresję oraz sprzyja rozwojowi niektórych typów nowotworów i podwyższa ryzyko zgonu - wylicza Daria Szcześniak z Zespołu Komunikacji Społecznej i Promocji Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Bydgoszczy.
Istotnym elementem leczenia zaawansowanej otyłości są operacje bariatryczne polegające na zmniejszeniu objętości żołądka. Takie leczenie wydłuża życie chorych i jednocześnie znacznie poprawia jego jakość. W trakcie przygotowania do operacji pacjent ma zapewnioną kompleksową diagnostykę: kardiologiczną, pulmonologiczną, dietetyczną, psychologiczną i rehabilitacyjną. Identyfikowane są choroby współistniejące i wdrażana jest ich terapia. To właśnie odpowiednie przygotowanie chorego do operacji decyduje o jej bezpieczeństwie i powodzeniu leczenia.
- Kryterium kwalifikacyjne do udziału w programie stanowi: wskaźnik masy ciała BMI > 40 kg/m2 lub BMI 35-40 kg/m2, gdy występują choroby, w przypadku których chirurgicznie zmniejszona masa ciała może przynieść poprawę stanu zdrowia. Program obejmuje pacjentów w wieku od 18. roku życia z rozpoznaniem otyłości - informuje Daria Szcześniak.
W województwie kujawsko-pomorskim program realizowany jest od 2022 roku w trzech placówkach:
Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. Ludwika Rydygiera w Toruniu
Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. dra Jana Biziela w Bydgoszczy
Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym im. dra Władysława Biegańskiego w Grudziądzu
Dotychczas z programu skorzystało 905 pacjentów, a wartość udzielonych świadczeń (stan na 21 stycznia 2025 roku) wynosi ponad 10,7 mln zł.
Co ważne, KOS-BAR, oprócz samego zabiegu, oferuje również wsparcie psychologiczne i porady dietetyczne. Wprowadzona została też tzw. bariatryczna opieka specjalistyczna monitorująca efekty operacji. Jest realizowana przez rok od wypisu pacjenta ze szpitala i obejmuje: ocenę stanu jego zdrowia i odżywiania oraz ocenę ewentualnych niedoborów dietetycznych.
