https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie z bydgoskiej "Szóstki" ostrzegają przed zagrożeniami czyhającymi w sieci na dzieci. Realizują projekt CyberKids

Marcin Kozłowski
Anna Grelewicz w projekcie CyberKids zajmuje się tworzeniem treści oraz portalami, a Maciej Piątek odpowiada za przygotowanie informacji do materiałów zamieszczanych w mediach społecznościowych.
Anna Grelewicz w projekcie CyberKids zajmuje się tworzeniem treści oraz portalami, a Maciej Piątek odpowiada za przygotowanie informacji do materiałów zamieszczanych w mediach społecznościowych. Nadesłane
Tworzą kampanie informacyjne i materiały edukacyjne, które mają chronić najmłodszych przed cyberprzemocą oraz dostępem do nieodpowiednich treści w internecie. Czworo uczniów VI LO w Bydgoszczy - w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii - realizuje projekt CyberKids.

Olimpiada Zwolnieni z Teorii to świetna okazja dla studentów i licealistów na realizowanie własnych projektów społecznych. Każdy uczestnik, który doprowadzi zadanie do końca zostaje finalistą i otrzymuje międzynarodowy certyfikat z zarządzania. Od 2014 roku w przedsięwzięciu uczestniczyły 137 263 osoby, wyłoniono 33 829 finalistów i zrealizowano 7551 projektów.

W bieżącej edycji OZiT udział bierze czworo uczniów z III klasy o profilu matematyczno-informatycznym z VI Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy. W grupie precyzyjnie podzielone są zadania. Liderką jest Julia Nadolska, Maciej Jakubowski i Maciej Piątek odpowiadają za przygotowanie informacji do materiałów, które są zamieszczane w mediach społecznościowych. Z kolei Anna Grelewicz zajmuje się tworzeniem treści oraz portalami. W ramach olimpiady młodzież z "Szóstki" realizuje projekt CyberKids.

- Głównym celem projektu jest zwiększenie świadomości z zakresu bezpiecznego korzystania z internetu przez dzieci, młodzież oraz ich rodziców. Nasza grupa tworzy materiały edukacyjne i kampanie informacyjne, które mają chronić najmłodszych przed cyberzagrożeniami (cyberprzemocą, czy nieodpowiednimi treściami). Dzieci coraz chętniej korzystają z internetu, jednak często nie są świadome, jakie niebezpieczeństwa tam na nie czyhają. Z kolei rodzice, mimo dobrych chęci, często nie posiadają wystarczającej wiedzy, by skutecznie wspierać swoje dzieci w bezpiecznym poruszaniu się w sieci. W projekcie CyberKids, wykorzystujemy też sztuczną inteligencję, aby jak najlepiej dostosować treści do odbiorców - mówi Anna Grelewicz.

Zespół i projekt powstał 13 listopada 2024 roku. Do 3 grudnia grupie udało się zakończyć etap planowania. Od 18 grudnia bydgoska młodzież jest na etapie realizacji projektu, który zakończy się 15 kwietnia 2025 roku.

- Po każdym etapie przesyłamy formularze z informacjami, co udało nam się zrealizować lub co planujemy. Po ich sprawdzeniu otrzymujemy wskazówki, co możemy jeszcze poprawić lub dopracować. W każdym projekcie przyznawane są punkty za przeprowadzone działania, pozyskiwanie partnerów czy obecność w mediach. Nasz zespół może też rywalizować o prestiżową nagrodę - Brązowego lub Srebrnego Wilka oraz nominację do Złotego Wilka, którego przyznaje kapituła olimpiady - wyjaśnia Ania.

Bydgoscy licealiści przygotowali już w ramach projektu kilka materiałów - m.in: "Silne hasło to podstawa", "Jak się chronić przed złośliwym oprogramowaniem?", "Co to jest ransomware?", "Co to jest malware?", "Czym są wirusy komputerowe?", "Świadome korzystanie z sieci, czy Bezpieczne płatności online - jak chronić swoje dane?".

- Zakres tematyczny olimpiady jest praktycznie nieograniczony. Na etapie planowania staraliśmy się zatem wybrać projekt, którego nikt jeszcze nie zrobił. Uznaliśmy, że chcemy pomóc chronić najmłodszych przed zagrożeniami w sieci i tak powstał CyberKids. Później wymyśliliśmy tematy, a teraz systematycznie realizujemy te, które uznaliśmy za najważniejsze. To jest najbardziej intensywny i czasochłonny etap projektu. Podzieliliśmy się jednak w grupie zadaniami i udział w olimpiadzie można pogodzić z codziennymi obowiązkami, choć czasami nie jest to łatwe - mówi Anna Gralewicz.

Podczas projektu licealiści z bydgoskiej "Szóstki" zdobywają również dwa certyfikaty - Project Management Principles (potwierdza zaawansowane umiejętności oraz doświadczenie w zarządzaniu małymi i średnimi projektami) oraz Digital Skills (potwierdza umiejętności wykorzystania internetu do zwiększenia zasięgu projektu i wiedzę, o tym jak działa marketing online).

- Udało nam się też dostać do programu partnerskiego YOU A(nd)I pod patronatem ING Banku Śląskiego i Capgemini Polska. Dzięki temu zdobywamy dodatkową wiedzę oraz dodatkowy certyfikat. Uczestniczyliśmy również w webinarze na temat AI. Już 7 marca wybieramy do Katowic na zjazd, podczas którego weźmiemy udział w inspirujących warsztatach i szkoleniach. Udział w Olimpiadzie Zwolnieni z Teorii oraz realizacja projektu CyberKids nie otwiera nam drzwi na żadną uczelnię, ale może mieć być dużym atutem podczas szukania pracy. Potwierdza bowiem, że jesteśmy odpowiedzialni i chętni do podejmowania wyzwań - przekonuje na koniec Ania Grelewicz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Edukacja

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski