Jak informuje Urząd Miasta Bydgoszczy, ma to być nie tylko gest solidarności, ale także przypomnienie, że depresja jest chorobą, z którą można i należy walczyć. W niedzielę na niebiesko podświetlone zostaną pylon mostu Trasy Uniwersyteckiej oraz napis „Bydgoszcz” na zabytkowej Barce Lemara, cumującej przy nabrzeżu Brdy. Dzień walki z depresją ustawiono m.in. po to, aby upowszechnić wiedzę na jej temat i zachęcenia chorych do szukania pomocy u specjalistów.
– Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że depresja stanowi czwarty najpoważniejszy problem zdrowotny na świecie. Na depresję cierpi co 10. dorosły człowiek, a co drugi chory nie korzysta z pomocy lekarskiej. Natomiast wg danych Ministerstwa Zdrowia szacuje się, że na depresję cierpi ok. 1,5 mln Polaków, a blisko co trzeci nastolatek w Polsce ma objawy depresji – przekazuje UMB.
Depresja może dotknąć osoby w każdym wieku, bez względu na płeć, zawód czy środowisko, z jakiego pochodzi. Wśród objawów wymienia się m.in. obniżony nastrój, trudności ze snem, chęć izolacji, problemy z pamięcią i koncentracją czy zaburzenia apetytu.
– Na depresję nie pomogą dobre rady! Gdy zauważysz u kogoś objawy mogące świadczyć o depresji, namów ją na wizytę u lekarza – zachęcają Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne.

Światowy Dzień Walki z Depresją: Jak dorosły może pomóc dziecku w kryzysie?
Prawie 40% wszystkich kontaktów z telefonem zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111 dotyczy zdrowia psychicznego i psychospołecznego. Wiele z nich związanych jest z depresją – poważną chorobą, która m...
