Choroba Alzheimera jest najczęstszą przyczyną otępienia. W Polsce cierpi na nią około 200 tys. osób, zazwyczaj po 60. roku życia. Wczesne rozpoznanie choroby pozwala na zapewnienie chorym odpowiedniej opieki i leczenia. Gdy w domu pojawia się ta choroba - choruje cała rodzina, bo jest to duże obciążenie dla opiekunów. Stąd pomysł drugiego już (po tym w 2023 r.) spotkania dla wszystkich zainteresowanych pomocą osobom na co dzień zmagającym się z niełatwą opieką nad swoimi bliskimi.
Celem obchodów Światowego Dnia Choroby Alzheimera jest zwiększenie świadomości społecznej na temat objawów, diagnozy i metod leczenia choroby, a także wsparcia rodzin i opiekunów osób objętych chorobami otępiennymi. W ramach wydarzenia przewidziane są wystąpienia lekarzy specjalistów oraz psychologów z wieloletnim doświadczeniem w diagnozowaniu, leczeniu i wspieraniu pacjentów oraz ich rodzin. Udział jest bezpłatny.
- Zapraszamy wszystkich, którzy chcą zdobyć wiedzę na temat choroby Alzheimera, zrozumieć jej skutki i znaleźć sposoby wsparcia dla osób cierpiących oraz ich rodzin. Bądźmy razem w budowaniu świadomości na temat tej choroby i dajmy nadzieję osobom dotkniętym chorobą, że nie są sami w swojej walce - zapowiadają organizatorzy wydarzenia z bydgoskiego ośrodka Propsyche.
Program spotkania: 10.00 - rozpoczęcie spotkania; 10.15 - mity i fakty dotyczące diagnostyki i leczenia choroby Alzheimera (dr n. med. Robert Kucharski, neurolog, psychogeriatra), 11.00 - choroba Alzheimera: jak ją rozpoznać i zrozumieć jej pierwsze objawy (lek. Katarzyna Łachut, psychiatra, psychogeriatra, psychoterapeuta); 12.00 - nie tylko leki! Niefarmakologiczne metody leczenia i profilaktyki chorób otępiennych (mgr Łukasz Warchoł, psycholog, psychoterapeuta Propsyche); 12.45 - jaki jest (nie)idealny opiekun osoby chorej na otępienie? (mgr Lidia Gajda, psycholog, psychoterapeuta Propsyche); 13.30 - zakończenie spotkania
Szczegóły akcji na Dzień Alzheimera – Światowy Dzień Choroby Alzheimera w Bydgoszczy (dzienalzheimera.pl)
