MKTG SR - pasek na kartach artykułów

To może być rak jelita grubego - nie lekceważ tych objawów. Oto najczęstsze symptomy

sier
Krew podczas wypróżniania, ból brzucha, zaburzenia rytmu wypróżnień, co jeszcze? Więcej na temat najczęściej występujących objawów raka jelita grubego przeczytasz w galerii. Pamiętaj, że wszelkie wątpliwości związane ze swoim zdrowiem powinieneś konsultować z lekarzem. Materiał ma jedynie za zadanie przybliżyć wiedzę na temat nowotworu jelita grubego ▶▶
Krew podczas wypróżniania, ból brzucha, zaburzenia rytmu wypróżnień, co jeszcze? Więcej na temat najczęściej występujących objawów raka jelita grubego przeczytasz w galerii. Pamiętaj, że wszelkie wątpliwości związane ze swoim zdrowiem powinieneś konsultować z lekarzem. Materiał ma jedynie za zadanie przybliżyć wiedzę na temat nowotworu jelita grubego ▶▶ Pexels
Jakie są najczęściej występujące objawy raka jelita grubego? Co powinno być sygnałem alarmowym? Nowotwór ten jest jednym z najczęściej wykrywanych w Polsce i na świecie. Niestety w początkowej fazie nowotwór jelita grubego nie daje wyraźnych objawów, a to od wczesnego wykrycia w dużej mierze zależy skuteczne leczenie. Dlatego tak ważne są regularne badania. Oto na co powinieneś zwrócić uwagę.

Nowotwór jelita grubego - czynniki ryzyka

Jednym z czynników ryzyka pojawienia się nowotworu jelita grubego są uwarunkowania genetyczne. Jeśli w twojej rodzinie występują przypadki raka jelita grubego, warto pójść do specjalisty, poinformować go o tym fakcie i poddawać się regularnym badaniom. Są one szczególnie istotne w przypadku raka jelita grubego, który w początkowej fazie nie daje wyraźnych objawów. Wykrycie nowotworu we wczesnej fazie daje większe szanse na skuteczne wyleczenie. Osoby, które są obciążone genetycznie powinny rozważyć regularne badania przesiewowe.

Uwarunkowania genetyczne to tylko jeden z czynników ryzyka nowotworu jelita grubego. Inne to, między innymi, wiek (większe ryzyko u osób po 50. roku życia) palenie tytoniu, tryb życia (większe ryzyko u osób z niewielką aktywnością fizyczną). Bardzo duży wpływ ma również dieta. Osoby z nadciśnieniem, cukrzycą, otyłością, hipertriglicerydemią są w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na nowotwór jelita grubego.

Przeczytaj również: Tego nie rób przed snem. Wyśpisz się, jeśli zrezygnujesz z tych czynności

Rak jelita grubego - objawy

Jak napisaliśmy wyżej, rak jelita grubego w początkowej fazie może nie dawać wyraźnych objawów. Objawy raka jelita grubego mogą obejmować między innymi ból brzucha, zmiany w rytmie wypróżnień, krew w kale. Objawy szczegółowo omawiamy w galerii:

Warto wiedzieć: diagnostyka raka jelita grubego obejmuje

  • badanie na krew utajoną w kale (wykryta krew może pochodzić z guza lub polipów w jelicie grubym, test często jest stosowany w badaniach przesiewowych)
  • kolonoskopię,
  • tomografię komputerową,
  • badanie krwi na obecność markerów nowotworowych
  • badanie histopatologiczne próbek tkanek

POLECAMY

To cię może zainteresować:
Niedoczynność tarczycy jest najczęstszym zaburzeniem tego narządu. Występuje u około 1 procenta dorosłych mężczyzn i u około 5 procent dorosłych kobiet. Z kolei najczęstszą przyczyną niedoczynności jest choroba Hashimoto. Jakie są objawy niedoczynności tarczycy, na co trzeba zwrócić szczególną uwagę?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze produkty spożywcze dla kobiet 40+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera