
Objawy nowotworu jelita grubego. Na to trzeba zwrócić uwagę
Krew podczas wypróżniania, ból brzucha, zaburzenia rytmu wypróżnień, co jeszcze? Więcej na temat najczęściej występujących objawów raka jelita grubego przeczytasz w galerii. Pamiętaj, że wszelkie wątpliwości związane ze swoim zdrowiem powinieneś konsultować z lekarzem. Materiał ma jedynie za zadanie przybliżyć wiedzę na temat nowotworu jelita grubego ▶▶

Ból brzucha - jeden z objawów raka jelita grubego
Ból brzucha zaliczany jest do tzw. niespecyficznych objawów raka jelita grubego - może mieć również związek z innym schorzeniem.
W przypadku raka jelita grubego, ból zazwyczaj może być wynikiem ucisku guza. Zlokalizowany jest w rejonie dolnego brzucha (często po lewej lub prawej stronie). Może być powiązany z wypróżnianiem się.

Nowotwór jelita grubego - objawy. Krew w stolcu
To jeden z objawów, który może - ale nie musi świadczyć o tym, że rozwija się nowotwór. Należy pamiętać, iż nowotwór jelita grubego to nowotwór występujący w obrębie okrężnicy, zgięcia esiczo-odbytniczego, odbytnicy i odbytu. Różne będą więc jego objawy. Jedno jest pewne. Jeśli podczas wypróżniania pojawia się krew - udaj się do lekarza.
Warto wiedzieć: Krew w stolcu może być widoczna gołym okiem lub utajona. Dlatego podczas badań przesiewowych stosuje się między innymi badanie na obecność krwi utajonej w stolcu. ▶▶

Zaburzenia rytmu wypróżnień - zwróć uwagę na ten objaw
Obecność guza lub polipów w jelicie może prowadzić do zmiany prawidłowej perystaltyki jelit. Guz może też zwężać jelito i powodować zaparcia oraz bóle.
Zmiana rytmu wypróżniania może być objawem nowotworu jelita grubego i jest często zgłaszana przez osoby, u których wykrywany jest ten rodzaj nowotworu. Jeśli nie zmieniłeś diety, a obserwujesz zmiany w objętości stolca, zmiany pory wypróżnień - warto iść się przebadać.
▶▶