
Utrata masy ciała przy raku jelita grubego
Jeśli występuje utrata masy ciała, a nie jest ona związana ze zmianą diety lub podjęciem regularnego wysiłku fizycznego, to należy skontaktować się z lekarzem. Jednym z objawów raka jelita grubego w zaawansowanej fazie jest właśnie utrata masy ciała.

Zmiany w wyglądzie stolca przy nowotworze jelita grubego
Jeśli zaobserwujesz zmiany w wyglądzie stolca, szczególnie występowanie stolca o bardzo wąskiej średnicy - to znak do niepokoju. Ołówkowate stolce mogą być spowodowane zwężeniem odbytnicy w wyniku powstania nowotworu.
Udaj się do lekarza, by wykluczyć najgorszą diagnozę (taki wygląd stolca wcale nie musi świadczyć o nowotworze, mogą go powodować również inne dolegliwości, np. hemoroidy). ▶▶

Zmęczenie - jeden z objawów jelita grubego
Oczywiście na podstawie samego zmęczenia trudno podejrzewać, że występuje u nas nowotwór jelita grubego. Jeśli jednak pojawia się z niektórymi omówionymi tutaj objawami, może to być dodatkowy sygnał alarmowy.
Rak jelita grubego będzie powodować osłabienie organizmu. Zmęczenie może być odczuwane również z powodu niedokrwistości, która spotykana jest przy nowotworze jelita grubego.

Biegunki towarzyszące nowotworowi jelita grubego
Jeśli zaparciom naprzemiennie towarzyszą biegunki - to również powód do niepokoju. Specjaliści zwracają uwagę, że nawracające biegunki połączone z dużą ilością gazów powinny być sygnałem, by zgłosić się do lekarza.
Pamiętaj: Szansa zachorowania na nowotwór rośnie po 50. roku życia; 9 na 10 osób, które zachorowały na nowotwór, ma 50 i więcej lat. ▶▶