- Pamiętaj, by zawsze opierać się na sprawdzonej wiedzy medycznej. Jeśli podejrzewasz, że z Twoją tarczycą dzieje się coś niedobrego - udaj się do lekarza i opisz mu niepokojące objawy. Ten materiał ma na celu jedynie wzbogacić Twoją wiedzę, a nie zastąpić fachową poradę.
Niedoczynność tarczycy, na co zwrócić uwagę?
W dużym skrócie z niedoczynnością tarczycy mamy do czynienia w przypadku, gdy tarczyca produkuje za mało hormonów w porównaniu do zapotrzebowania organizmu. Podstawowe badania "tarczycowe" może zlecić już Twój lekarz pierwszego kontaktu (TSH, FT3 i FT4). Jeśli wykażą one, że tarczyca pracuje nieprawidłowo, dostaniesz skierowanie do endokrynologa, który przeprowadzi bardziej szczegółowe badania - ustali przyczynę niedoczynności oraz wdroży odpowiednie leczenie.
O niedoczynności tarczycy może świadczyć zespół objawów, które w różny sposób będą ujawniać się u poszczególnych osób. Niektóre z objawów mogą być mylące i sprawiać wrażenie występowania innej choroby.
Choroba Hashimoto to najczęstszy rodzaj zapalenia tarczycy i najczęstsza przyczyna pierwotnej niedoczynności gruczołu tarczowego. Jest to choroba o podłożu autoimmunologicznym. Uważa się ją za najczęstszą chorobę autoimmunologiczną, najczęstsze zaburzenie endokrynologiczne, a także najczęstszą przyczynę niedoczynności tarczycy.
Objawy występujące przy niedoczynności tarczycy opisujemy w galerii:
- Warto wiedzieć: Niedoczynność tarczycy jest najczęstszym zaburzeniem tarczycy. Występuje u około 1 procenta dorosłych mężczyzn i u około 5 procent dorosłych kobiet.
To cię może zainteresować:
Rak jelita grubego jest jednym z najczęściej wykrywanych nowotworów w Polsce. Bardzo ważne w profilaktyce nowotworu jelita grubego są regularne badania, ponieważ początkowo tego rodzaju rak nie daje wyraźnych objawów. Jakie symptomy muszą być dla nas alarmem? Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę? Oto objawy, które mogą wskazywać na raka jelita grubego.
POLECAMY
Żona Krychowiaka wstawiła zdjęcia z gorących wakacji. "Ideal...
