W ciągu ostatnich trzech miesięcy zaangażowani w kampanię odwiedzali seniorów, spędzając z nimi czas na rozmowach czy wspólnych aktywnościach. Twórcy MementoVivere zebrali także ponad dwudziestoosobową grupę młodzieży, która nawiązała znajomość z podopiecznymi Domu Dziennego Pobytu "Senior" w Bydgoszczy, pisząc do nich tradycyjne listy. A wszystko zaczęło się od sześcioosobowej grupy znajomych, którzy chcieli zrobić coś dobrego dla społeczności.
Opowieści ze świata i nieśmiertelne bingo. MementoVivere w Bydgoszczy
- Pewnego dnia spotkaliśmy się i zrobiliśmy burzę mózgów. Część z nas chciała, by projekt był skierowany do osób starszych. Pozostali mieli pomysł, by zająć się zdrowiem psychicznym. Postanowiliśmy połączyć te dwie idee i tak powstał projekt dotyczący zdrowia psychicznego seniorów - wspomina Helena Ostrowska, jedna z autorek kampanii.
Jak opowiada uczennica IX Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy, młodzież nawiązała współpracę z Domem Dziennego Pobytu "Senior". Podczas spotkań licealiści opowiadali o sprawach ze świata, także tych dotyczących ich samych, w tym zdrowia, możliwości wsparcia, spotkania z psychologiem. Nie zabrakło też bardziej rozrywkowych aktywności, takich jak gry planszowe (np. bingo, w którym podopieczni "Seniora" wyjątkowo zagustowali), rozmów i ciekawostek o krajach Europy Zachodniej, do których wielu z seniorów nie miało okazji podróżować, czy organizacja "Dnia Włoskiego" z prawdziwą włoską pizzą.
Jednym z elementów projektu było również zaangażowanie grupy młodzieży do wymiany listów z seniorami. W ten sposób nawiązały się nowe międzypokoleniowe znajomości i - jak się okazało - korespondujący odnaleźli w sobie nawzajem wspólny mianownik. Po tej wymianie - dodaje Helena Ostrowska - autorzy listów mieli okazję się spotkać, a więź, która zawiązała się między nimi, była widoczna już na pierwszy rzut oka.
- Często można spotkać się z takimi opiniami, że młodzież jest zamknięta czy niekulturalna. Nam zależało, by zburzyć ten stereotyp i pokazać, że tak naprawdę mamy ze sobą wiele wspólnego. Że wiek nie jest żadną barierą, bo nie brak nam wspólnych zainteresowań, tematów do rozmów. Że każdy z nas właśnie w tym momencie przeżywa to jedno jedyne życie, które nam dano - podkreśla Helena Ostrowska. - Jednym z przykładów, który często przywołuję jest pewna introwertyczka z DDP "Senior". My też mamy w gronie kolegę, który jest bardzo zamknięty w sobie, niewiele mówi. Kiedy tych dwoje się spotkało, buzie im się nie zamykały. Rozmowom nie było końca...
Bydgoska młodzież o wartości spotkań międzypokoleniowych
Ostatnie spotkanie młodzieży z seniorami, podsumowujące projekt, miało miejsce 10 marca.
- Trudno było się rozstać, bo przez ten czas bardzo się ze sobą zżyliśmy. Wiem jednak, co zresztą podkreślałam podczas spotkania, że choć projekt dobiega końca, to nie było nasze ostatnie spotkanie. I z pewnością nie ostatnia wspólna gra w bingo - podkreśla Helena Ostrowska.
Kampania potrwa jeszcze do 10 kwietnia. Teraz autorzy MementoVivere spotykają się z uczniami szkół w regionie, opowiadając o tym, jak (i dlaczego) ważne są międzypokoleniowe spotkania i rozmowy - zarówno dla seniorów, jak i młodych ludzi. O projekcie możemy dowiedzieć się także z plakatów informacyjnych rozwieszonych w tramwajach i autobusach oraz na przystankach.
- Do tej pory prowadziliśmy wykłady w dwóch szkołach. Teraz, na świeżo, mamy za sobą spotkanie w Szkole Podstawowej w Łochowie. I jesteśmy bardzo mile zaskoczeni. Cała sala była aktywna. Uczniowie chętnie odpowiadali na pytania i z zainteresowaniem dopytywali o szczegóły - opowiada bydgoszczanka.
Nasza rozmówczyni przekonuje, że dla wszystkich autorów projekt był ogromnym doświadczeniem. Także w kwestiach formalnych, np. jak napisać wniosek czy opłacić fakturę. Ale przede wszystkim możliwość realizacji kampanii dała im poczucie, że mogli zrobić coś dobrego dla drugiego człowieka. Dać komuś poczucie, że jest ważny. Potrzebny.
- Dla każdego z nas było to pierwsze takie doświadczenie. I z całą pewnością nie jest to ostatni projekt, jakiego się podejmuję - mówi młoda bydgoszczanka.
Projekt zrealizowali: Julia Kistrowska, Borys Świerczyński, Bruno Barczak (I LO w Bydgoszczy), Karolina Rafalik (III LO w Bydgoszczy) oraz Rafał Harczenko i Helena Ostrowska (IX LO w Bydgoszczy).
Kampania MementoVivere powstała w ramach ogólnopolskiej Olimpiady "Zwolnieni z Teorii".
