https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Starsi państwo bawią się w karnawale - dyskoteki dojrzałego człowieka, fajfy, dansingi, wieczorki taneczne

Katarzyna Piojda
Zabawa dla seniorów jest jak najbardziej wskazana, zwłaszcza w karnawale.
Zabawa dla seniorów jest jak najbardziej wskazana, zwłaszcza w karnawale. Wojciech Matusik
„Dyskoteki dla seniorów”, „wieczorki zapoznawcze dla seniorów” i „zabawy dla seniorów” to jedne z najczęściej wyszukiwanych haseł na początku roku. Żaden przypadek, bo przecież karnawał trwa.

To nie tak, że młodzi dorośli szaleją na karnawałowych imprezach, a dziadkowie siedzą z ich dziećmi (czyli swoimi wnukami) w domu. Starsi państwo też chcą się zabawić.

W 2025 roku karnawał jest dosyć długi. Trwa od 6 stycznia (Święto Trzech Króli – dla niewtajemniczonych: właśnie ta data rozpoczyna karnawał, a nie, jak niektórzy sądzą, 27 grudnia) do 4 marca. Podpowiadamy, dokąd ci wcześniej urodzeni mogą wybrać się potańczyć, o ile nie uczęszczają przykładowo na zajęcia w domu dziennego pobytu czy podobnych placówkach. Terminy i adresy poszczególnych imprez karnawałowych warto znaleźć na stronach internetowych konkretnych lokali albo w ogólnodostępnych wyszukiwarkach, np. Google.

Wieczorki zapoznawcze

Coś dla samotnych osób, które niekoniecznie chcą znaleźć towarzysza życia, ale na pewno zależy im na poznaniu partnera lub partnerki chociażby do tańca, wyjść do kina, wycieczek i spacerów. Rzecz zatem nie w tym, żeby to były nie jedynie pary typu kobieta plus mężczyzna. Celem tak samo jest poszukanie grupki koleżanek-seniorek albo kolegów w podeszłym wieku. Tego rodzaju imprezy są organizowane m.in. przez restauracje, kawiarnie, domy kultury albo szkoły tańca, nawet spółdzielnie mieszkaniowe.

Wieczorki zapoznawcze wcale nie oznaczają tylko siedzenia przy stole. Byłaby pewnie sztywna atmosfera. Ta natomiast będzie sprzyjała poszerzaniu znajomości, jeśli będzie muzyka, no i możliwość rytmicznych wygibasów na sali. Imprezę zazwyczaj prowadzi wodzirej. Najpierw zachęca do wspólnych tańców, a później - gdy uczestnicy zabawy już się rozluźnią - do tych w parze. Uwaga: wieczorek taneczny może być jedynie z nazwy. To znaczy, emeryci, owszem, będą pląsać na sali, ale nie zawsze te zabawy odbywają się wieczorem. Zdarza się, że wieczorek rusza od południa lub wczesnego popołudnia. To po to, żeby uczestnicy zdążyli wrócić do domu przed zmierzchem.

Dyskoteki i dansingi

Pewnie, że dyskoteki są zdominowane przez młode osoby (powinny być pełnoletnie). Starsi ludzie jednak tak samo mogą w nich brać udział, chociaż nie o tej porze, kiedy zaplanowana jest zabawa dla młodzików. Repertuar dansingu także jest odmienny, jeśli pojawiają się panie oraz panowie w wieku 60 plus. Słychać przede wszystkim muzykę, która biła rekordy popularności w czasach ich młodości. Kiedy starsi ludzie mają problem z dojazdem, niekiedy mogą liczyć na właścicieli lokali. Są oni w stanie zapewnić dojazd w obie strony lub chociaż powrotną starszym osobom, które kupiły bilety na dyskotekę albo dansing, ale nie miałyby jak wrócić późnym wieczorem do domu. Bywa również, że organizator za darmo udostępnia miejsce i gwarantuje muzykę (np. zagra didżej), ale o poczęstunek i napoje muszą zadbać goście. Wówczas opcję stanowi impreza zrzutkowa, czyli państwo składają się np. po kilkanaście złotych i dwie osoby kupują ciasta i picie. Inny pomysł: każdy z uczestników proponuje, co upiecze lub co ugotuje i co przyniesie do picia. Powyższe warianty są godne uwagi, jeżeli towarzystwo zna się nawzajem wcześniej.

Fajfy

Słowo „fajf” pochodzi z języka angielskiego (five), a oznacza godz. 5.00. Mamy na myśli nie 5.00 rano, lecz po południu, po naszemu 17.00. Najczęściej bowiem o tej porze zaczynają się fajfy (jak kto woli: zaczyna się fajf). Akurat w tym czasie jeszcze przed II wojną światową oraz w latach 60-tych w wielu miejscach zaczynały się imprezy taneczne nawet na kilkadziesiąt osób. Dzisiaj formuła jest podobna. Fajf to tzw. podwieczorek taneczny, zatem impreza z muzyką przeważnie trwająca dwie, trzy godziny, a startująca niedługo po obiedzie. Fajfy przez lata były kojarzone z kuracjuszami w sanatoriach. Dzisiaj to pojęcie zatacza szersze kręgi nie tylko dlatego, że zdobyło popularność dzięki programowi telewizyjnemu „Sanatorium miłości”. Zabawa, która startuje o piątej po południu, bywa organizowana m.in. przez kluby, zrzeszające emerytów i rencistów, osiedlowe domy kultury, dyskoteki, restauracje, nawet świetlice osiedlowe działające na rzecz seniorów. Aby wprowadzić w taneczny nastrój, na początku spotkania prowadzący niekiedy proponują naukę podstawowych kroków tanecznych. Taki punkt programu sprawia, że osoby, którym nie za pan brat z tańcem, czują się swobodniej i na parkiecie, i potem przy stoliku.

……………….
Słowniczek:
impra – impreza, zabawa,
uderzyć w melo – wybrać się na imprezę, dobrze się zabawić,
wyluzuj – przestań się martwić,
wycziluj – nie denerwuj się,
YOLO – od ang: you only live once, żyje się tylko raz, warto korzystać z życia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świat żegna Franciszka. Tłumy wiernych na Placu św. Piotra

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski