https://expressbydgoski.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

Z młodzieżą o hejcie w Młynach Rothera. O czym nie mówią rodzicom i nauczycielom...

Adam Szczęśniak
Opracowanie:
Maciej Dębski zaciekawił bydgoską młodzież.
Maciej Dębski zaciekawił bydgoską młodzież. Dariusz Bloch
W Młynach Rothera odbyło się kolejne spotkanie w ramach cyklu „ Odpowiedzialni za siebie". Tym razem tematem przewodnim było jedno z najbardziej palących zagadnień współczesnej komunikacji w sieci - hejt.

Po sukcesie frekwencyjnym pierwszego spotkania, poświęconemu tematowi uzależnień z udziałem aktora Michała „Miśka” Koterskiego i dr Marii Banaszak znanej jako Pani od Narkotyków, Młyny Rothera zaplanowały kolejne spotkanie poświęcone innym problemom współczesności.

Z młodzieżą trzeba rozmawiać

- Cykl spotkań „Odpowiedzialni za siebie” powstał z myślą o młodzieży, która mierzy się z wieloma wyzwaniami, np. uzależnienia, hejt, problemy z wyrażaniem emocji. Wierzymy, że tymi spotkaniami rozpoczniemy otwartą i szczerą rozmowę z młodymi ludźmi na tematy, których nie chcą poruszać z rodzicami i nauczycielami. Frekwencja na dwóch pierwszych spotkaniach świadczy o tym, jak potrzebne są takie rozmowy. Liczymy na to, że spotkania staną się początkiem realnej zmiany świadomości społeczeństwa - mówi Marta Gutkowska, specjalistka ds. programowych Młynów Rothera

Spotkanie o hejcie wzbudziło ogromne zainteresowanie wśród wychowawców, nauczycieli i edukatorów - wszystkie miejsca zostały zarezerwowane w błyskawicznym tempie. Młodzież słuchała w skupieniu.

- Hejt to cichy, ale bardzo groźny wróg, który podważa poczucie bezpieczeństwa i wartości młodych ludzi. Wspólna walka z hejtem to nie tylko obrona przed szkodliwymi słowami, ale także budowanie przestrzeni, w której szacunek, empatia i wzajemna akceptacja stanowią fundamenty zdrowych relacji - tłumaczy Katarzyna Plucińska, specjalistka ds. programowych Młynów Rothera.

Opowiadał, jak hejtował

Podczas czwartkowego spotkania uczestnicy dowiedzieli się, jakie mechanizmy stoją za hejtem, dlaczego tak wiele osób staje się jego ofiarami i jak skutecznie przeciwdziałać przemocy słownej w Internecie.

Dr Maciej Dębski, prowadzący spotkanie, omówił również wpływ hejtu na zdrowie psychiczne, posługując się wynikami badań, m.in. raportu „Młode Głowy. Otwarcie o zdrowiu psychicznym".

W wydarzeniu wzięła udział również osoba, która była sprawcą hejtu w sieci i opowiedziała o konsekwencjach takiego zachowania.

Spotkaniu towarzyszyła wystawa plakatów „Młodzi dla młodych". Prace te zostały wyróżnione i nagrodzone w konkursie na oficjalny plakat programu „Szkoda życia na hejt”. Wystawa „Młodzi dla młodych” koncentruje się na problemie hejtu i przemocy rówieśniczej. Organizatorami wystawy są Fundacja UNIQA i UNIQA TU. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 31 maja.





emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Okiem Kielara odc. 14

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski