Tegoroczne Wojewódzkie Konfrontacje Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych "Teatr bez granic" odbędą się w czwartek, 15 maja, w Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim. Na scenie swoje umiejętności zaprezentują uczestnicy z całego województwa, w tym m.in. z Torunia, Sępólna Krajeńskiego, Kruszyna i Lubiewa. Dzieci i młodzież będą rywalizowały w trzech kategoriach wiekowych: 7-9 lat, 10-13 lat oraz 14-16 lat.
Występy ocenią aktorzy: Teatru Kameralnego oraz Teatru Polskiego w Bydgoszczy - Paweł Klowan i Paweł Gilewski, a także Katarzyna Witkowska z Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury. Jurorzy wezmą pod uwagę zarówno zdolności aktorskie wykonawców, jak też dobór repertuaru czy ruch sceniczny.
Pierwsza przygoda ze sceną i spotkanie ze starożytną sztuką
Jak podkreśla Katarzyna Witkowska z działu artystycznego KPCK w Bydgoszczy, koordynatorka wydarzenia, Konfrontacje (...) to okazja dla młodych entuzjastów teatru do przeżycia swojej pierwszej przygody ze sceną. Prezentowane przedstawienia to małe formy realizowane w różnych konwencjach i technikach teatralnych.
- Konfrontacje Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych "Teatr bez granic" to wydarzenie z wieloletnią tradycją, które cieszy się dużą popularnością zarówno uczestników, jak i odbiorców. W 2020 r. z uwagi na pandemię COVID-19 wydarzenie się nie odbyło, jednak rok później - by nadal pielęgnować kontakt młodych ludzi ze sztuką, a jednocześnie zadbać o ich zdrowie - zmieniliśmy formę edycji konkursu na Wojewódzkie Konfrontacje Teatrów Jednego Aktora. Do Konfrontacji zespołów teatralnych powróciliśmy w 2022 roku - opowiada Katarzyna Witkowska.
Co roku wydarzenie to gromadzi około 200 młodych aktorów z województwa kujawsko-pomorskiego. W tym roku przed publicznością zaprezentuje się dziesięć grup teatralnych. Dla zwycięzców przewidziane zostały nagrody rzeczowe i finansowe. Początek o godz. 9. Wstęp wolny.
Tego samego dnia o godz. 18 Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy zaprosi do Salonu Hoffmana na wernisaż "Na szkle namalowane", podczas którego odwiedzający będą mieli okazję obejrzeć prace 22 artystów z Podhala, Pomorza i Kaszub - regionów, w których technika malowania na szkle (znana już w starożytności) przetrwała się do dziś. Jak zapowiada Katarzyna Wolska z KPCK, prace pochodzą ze zbiorów prywatnych, Centrum Kultury Rodzimej Czerwony Dwór w Zakopanem oraz Muzeum Etnograficznego w Toruniu. Wystawa towarzyszy XV Ogólnopolskiemu Konkursowi Malarskiemu im. Teofila Ociepki. Wstęp wolny.
Performatywne czytanie i ceramika dla każdego
W sobotę, 17 maja w CH Focus w Bydgoszczy miłośnicy poezji (i nie tylko) będą mieli okazję włączyć się do wspólnego przeżywania i interpretacji wierszy poetów związanych z organizowanym przez KPCK od sześciu lat Ogólnopolskim Konkursem Poetyckim im. Kazimierza Hoffmana o statuetkę KOS-a. "Otwarte czytanie performatywne poetów KOSa" rozpocznie się o godz. 12. Podczas spotkania będzie można poznać wybrane wiersze z nominowanych do nagrody głównej tomików, m.in.: Urszuli Kozioł, Anny Matysiak, Jarosława Mikołajewskiego, Piotra Mitznera, Krzysztofa Lisowskiego, Leszka Szarugi, Piotra Szewca, Anny Piwkowskiej, Łukasza Jarosza, Marzanny Bogumiły Kielar, Urszuli Sikory. Wstęp wolny.
Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury zaprasza także niezmiennie na warsztaty ceramiki dla dzieci i dla dorosłych. W tym tygodniu zajęcia dla najmłodszych odbędą się w sobotę, 17 maja, o godz. 11.Warsztaty dla osób pełnoletnich rozpoczną się o godz. 13. Obowiązują wejściówki (płatne 40-50 zł), dostępne na: biletyna.pl.
