To było już piąte takie wydarzenie w Polsce. Po zeszłorocznych trzech edycjach w Gdańsku, Szczecinie i Katowicach oraz tegorocznej w Warszawie więcej o donacji i transplantacji narządów w Polsce dowiedziała się młodzież ze szkół ponadpodstawowych województwa kujawsko-pomorskiego.
Wszystko przez profesora Włodarczyka
- Są przynajmniej dwa ważne powody, które skłoniły nas do zorganizowania Forum w Bydgoszczy: to przede wszystkim osoba wybitnego transplantologa i wspaniałego człowieka prof. Zbigniewa Włodarczyka, który dokładnie 25 lat temu uruchomił program przeszczepiania nerek w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza i do dzisiaj kieruje tamtejszą Kliniką Transplantologii i Chirurgii Ogólnej oraz sukces poprzednich czterech spotkań, w których wzięło udział łącznie ponad 12,5 tysiąca młodych ludzi - tłumaczy Arkadiusz Pilarz, dyrektor projektu.
Bydgoski Szpital Uniwersytecki nr 1 należy do najaktywniejszych ośrodków transplantacyjnych w Polsce. Placówka może się pochwalić wieloma osiągnięciami - np. w 2016 roku wykonano drugie w Polsce przeszczepienie krzyżowe.
- Jeśli jest cokolwiek, co może nadać śmierci sens, to tylko to, że umierając, możemy jeszcze podarować komuś życie, że nasza cząstka, serce, wątroba, płuco czy nerka, będzie żyła w innej osobie - mówił profesor Zbigniew Włodarczyk, z którym młodzież spotkała się podczas Forum. - Miejcie oczy, uszy i serca szeroko otwarte, i chusteczki na podorędziu. Zobaczycie tu prawdziwe życie, prawdziwych ludzi i prawdziwe historie - dodawał, witając uczestników.
Wystarczy wywołać refleksję...
Z ekspertów jako pierwszy głos zabrał prof. Maciej Kosieradzki, prezes Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego. Opowiedział m.in. o tym, na czym polega i jak działa oświadczenie woli transplantacyjnej, dokument, który każdy z nas może po prostu ściągnąć z internetu, podpisać i nosić w portfelu.
Podkreślił, że celem forum nie jest przekonywanie do tego, żeby takie oświadczenie złożyć, ale wywołanie refleksji, która może zaowocować przemyślaną decyzją, taką lub inną.
Wśród wypowiadających się osób po transplantacjach znalazł się m.in. Mariusz Mroziewicz, który otrzymał nowe serce po tym, gdy lata temu ujawniły się u niego wrodzone zaburzenia w układzie przewodzącym serca i kardiomiopatia. - Gdyby nie transplantacja, nie byłoby mnie tutaj - mówił. Obecnie jest wolontariuszem w szpitalu i aktywnie działa na rzecz popularyzacji wiedzy na temat transplantologii.
O swoich historiach opowiadali też Jan Stępniak, który obchodzi 18. rocznicę transplantacji nerki (operował go prof. Włodarczyk) i znany były kickbokser oraz pięściarz Przemysław Saleta, który kilkanaście lat temu podarował nerkę córce (niestety, po kilku latach narząd przestał działać, inna nerka się nie przyjęła i obecnie Nicole jest dializowana, czekając na kolejny przeszczep).
4300 uczestników Forum Młodych
W Forum wzięło udział około 4 tysiące uczniów z Bydgoszczy, Torunia, Grudziądza, Inowrocławia, Solca Kujawskiego, Chocenia, Nakła nad Notecią, Lubaszcza, Gniewkowa, Radziejowa, Kruszwicy, Brodnicy, Kowalewa Pomorskiego, Chełmna i Mogilna.
Doliczając ponad 200 nauczycieli, 35 wolontariuszy, 45 osób po przeszczepieniu oraz zaproszonych gości i prelegentów dało to imponującą liczbę ponad 4300 uczestników.
Dodajmy, że w spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego i Urzędu Miasta Bydgoszczy, które wsparły inicjatywę, a list do uczestników Forum Młodych wystosowała Izabela Leszczyna, ministra zdrowia.
Według danych Ministerstwa Zdrowia, w 2024 roku przeprowadzono w Polsce 2258 udanych transplantacji: 2152 od zmarłych dawców, pozostałe od dawców rodzinnych.
Najczęściej przeszczepiane są nerki (1132 transplantacje w 2024, 16-procentowy wzrost do 2023). Rośnie także liczba przeszczepów wątroby (615 do 523), serca (201 do 179) i płuca (147 do 73).
