Choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów w Polsce i na świecie. Niestety, umieralność w naszym kraju - mimo coraz lepszej diagnostyki i nowocześniejszych metod leczenia - należy wciąż do najwyższych w Europie. Na rozwój tej grupy chorób wpływa wiele czynników wynikających ze współczesnego stylu życia - nieodpowiednia dieta, palenie tytoniu, picie alkoholu, stres, brak lub za mało aktywności fizycznej. Długotrwałe narażenie na te czynniki może prowadzić do licznych zaburzeń, m.in.: dyslipidemii, otyłości, cukrzycy czy nadciśnienia tętniczego krwi.
Ryzyko zachorowania można bardzo ograniczyć przez wczesną diagnostykę oraz wyeliminowanie wspomnianych niewłaściwych nawyków. Dlatego opracowany został Program Profilaktyki Chorób Układu Krążenia finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
- Skierowany jest do osób w wieku od 35 do 65 lat, u których dotychczas nie rozpoznano choroby układu krążenia, cukrzycy, przewlekłej choroby nerek oraz rodzinnej hipercholesterolemii. Z programu mogą skorzystać pacjenci, którzy w ciągu ostatnich 5 lat nie robili badań w jego ramach również u innego świadczeniodawcy - informuje Daria Szcześniak z Zespołu Komunikacji Społecznej i Promocji Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Bydgoszczy.
Dodaje, że program jest realizowany przez lekarza lub pielęgniarkę podstawowej opieki zdrowotnej. Wszystkie poradnie POZ mają bowiem obowiązek jego realizacji. Świadczenia udzielane są bez skierowania. Wystarczy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który przeprowadzi wywiad z pacjentem i skieruje na badania biochemiczne oraz pomiar ciśnienia tętniczego krwi. Na ich podstawie oceni ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia oraz wskaże - w zależności od potrzeb - dalsze zalecenia.
- Profilaktyka kardiologiczna jest naprawdę bardzo ważna, bo podstawowe badania pozwala szybko zdiagnozować powoli rozwijające się choroby serca. Aby się dowiedzieć, co można zrobić dla zmniejszenia ryzyka rozwoju choroby układu krążenia, warto skorzystać z badań profilaktycznych w ramach programu ChUK - przekonuje dr n. med. Piotr Michalski z Zakładu Rehabilitacji Kardiologicznej i Promocji Zdrowia Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dra Jurasza w Bydgoszczy.
W 2024 roku z programu ChUK w województwie kujawsko-pomorskim skorzystało blisko 21 500 pacjentów.
