Pierwszym nowym kierunkiem będzie fizjoterapia. Joanna Sikora, kierownik Działu Promocji i Komunikacji UKW w Bydgoszczy informuje, że realizowana będzie jako studia jednolite magisterskie w obiektach uczelni przy ul. Sportowej 2. Absolwent będzie przygotowany do samodzielnej pracy z osobami chorymi i z niepełnosprawnością przeprowadzając zabiegi z wykorzystaniem metod fizjoterapeutycznych.
Kolejna nowość, którą uczelnia uruchomi od najbliższego roku akademickiego to studia wschodnie (pierwszego stopnia). Po zakończeniu nauki absolwent będzie władał językiem chińskim w stopniu A2+, zaś rosyjskim w B2+. Umiejętności te potrzebne są m.in. w pracy tłumacza.
Ukończenie kierunku odnawialne źródeł energii (pierwszego stopnia) zapewni zdobycie wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych potrzebnych do pracy w firmach związanych z eksploatacją i gospodarowaniem energią odnawialną, w firmach konsultingowych i doradczych, a także w jednostkach administracji samorządowej i rządowej.
Program kierunku cyberbezpieczeństwo (pierwszego stopnia) obejmie fundamenty informatyki oraz zagadnienia związane z bezpieczeństwem sieci komputerowych. Podczas nauki studenci zdobędą umiejętności projektowania, wdrażania, utrzymywania systemów zabezpieczeń, a także reagowania na nowe zagrożenia i modyfikowanie systemów.
Kolejna nowość w ofercie UKW to kierunek rozwój osobisty i kariera zawodowa z AI (pierwszego stopnia). Absolwent zdobędzie interdyscyplinarną wiedzę z nauk społecznych (pedagogiczną, psychologiczną, socjologiczną, ekonomiczną z elementami prawa pracy). Pozna ponadto współczesne zjawiska cywilizacyjne w kontekście gospodarki 4.0 i społeczeństwa 5.0.
Po ukończeniu kierunku zarządzanie zasobami ludzkimi i coaching z AI (drugiego stopnia) absolwent będzie z kolei wiedział, jak zarządzać zasobami ludzkimi, wspomagać rozwój osobisty i zawodowy. Będzie miał również wiedzę z zakresu pedagogiki, psychologii i andragogiki.
Ostatni z zatwierdzonych kierunków to pedagogika specjalna (studia jednolite magisterskie). Podczas nauki studenci nabędą kwalifikacje do pracy z osobami z niepełnosprawnością intelektualną oraz z zaburzeniami neurorozwojowymi. Będę potrafili zastosować wiedzę o rozwoju człowieka do analizowania i interpretowania zaburzeń oraz analizować procesy rehabilitacji, edukacji, terapii na podstawie wybranych koncepcji człowieka.
Na uzyskanie zgody Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego czeka uruchomienie kolejnych dwóch kierunków: finanse i rachunkowość (pierwszego stopnia) oraz matematyka w edukacji (pierwszego i drugiego stopnia).
Rekrutacja na studia na Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy ruszy 9 czerwca 2025 roku. Kandydaci będą mieli czas na rejestrację w systemie do 14 lipca.
