Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Latem z krajobrazu Bydgoszczy ma zniknąć kładka na Wyżynach. Trwają prace projektowe związane z inwestycją

Jarosław Więcławski
Jarosław Więcławski
Decyzję o rozbiórce podjęto blisko 2 lata temu. Fot. Tomasz Czachorowski
Decyzję o rozbiórce podjęto blisko 2 lata temu. Fot. Tomasz Czachorowski
Niebawem miną dwa lata od zakończenia konsultacji społecznych w sprawie kładki dla pieszych nad ul. Wojska Polskiego na Wyżynach w Bydgoszczy. Pod koniec ubiegłego roku podpisano umowę na jej rozbiórkę – w tym miejscu powstaną przejścia dla pieszych. Sprawdzamy, na jakim etapie jest inwestycja, która ma zostać zakończona latem.

Wiosną 2022 roku przeprowadzono w sprawie kładki konsultacje społeczne. Mieszkańcy opowiedzieli się za nową kładką – zagłosowało za tym rozwiązaniem 1648 osób, przy 958 głosach na przejście dla pieszych. Jak tłumaczyli drogowcy, decyzja o wyborze drugiej koncepcji zapadła po analizie wielokryterialnej, uwzględniającej głosy za rozbiórką wielu organizacji społecznych.

Pierwszy przetarg w sprawie rozbiórki ogłoszono wiosną 2023 roku, ale został unieważniony – oferty były zbyt wysokie. Drugie postępowanie odbyło się jesienią. Tym razem udało się znaleźć firmę, która wykona zadanie, choć konieczne było zwiększenie kwoty przewidzianej na inwestycję do 3,57 mln zł. Taką ofertę złożyła bydgoska firma Kormost.

Wykonawca ma 9 miesięcy na rozbiórkę istniejącej kładki i budowę nowej infrastruktury. Termin liczony jest od momentu podpisania umowy, czyli 3 listopada 2023. Oznacza to, że na efekt końcowy trzeba poczekać do końca lipca-początku sierpnia. Choć minęła połowa z przewidzianego na wykonanie zadania terminu, w trybie projektuj i buduj, to na razie na miejscu nie widać zmian.

Zapytaliśmy bydgoskich drogowców o to czy prace projektowe zostały już zakończone, kiedy można spodziewać się robót związanych z rozbiórką i powstaniem nowych przejść dla pieszych, ile czasu mają potrwać oraz czy znana jest już organizacja ruchu, jaka zostanie wprowadzona, gdy będzie trwała realizacja inwestycji.

– Prowadzone są prace projektowe związane z tym zadaniem. Będziemy informowali, gdy roboty budowlane ruszą. Wówczas będziemy podawali wszystkie szczegóły, również związane z organizacją ruchu w trakcie realizacji inwestycji – odpowiada nam Tomasz Okoński, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy.

Celem zadania ma być ułatwienie korzystania z przystanków tramwajowych osobom starszym i z niepełnosprawnościami. Po demontażu kładki dla pieszych ma powstać przejście dla pieszych na poziomie jezdni. Zaplanowana sygnalizacja świetlna ma być skoordynowana ze światłami w rejonie ul. Magnuszewskiej.

W zakresie prac przewidziano konieczność wydłużenia peronów tramwajowych oraz przesunięcie zatok autobusowych. Jak informowali drogowcy, nowe nawierzchnie będą powstawały w standardach uzgodnionych z rowerzystami (asfaltowe drogi rowerowe) i pieszymi (płyty chodnikowe).

Nieco więcej światła na to, jak w trakcie robót ma być zorganizowany ruch na Wojska Polskiego można dowiedzieć się z listopadowej publikacji na ratuszowym portalu „Bydgoszcz Informuje”. W trakcie trwania inwestycji jezdnia ma być tam zwężona.

– Powody są dwa – cała inwestycja będzie odbywać się pod ruchem, co oznacza że wyłączony pas ruchu będzie zajęty na potrzeby sprzętu, który będzie wykorzystywany na budowie. Istotne jest również bezpieczeństwo – zanim zamiast kładki pojawi się „pełnoprawne” przejście z sygnalizacją świetlną wytyczone będzie przejście tymczasowe – czytamy na „Bydgoszcz Informuje”.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera