Bydgoska kultura mówi głośno „NIE” wojnie i wspiera Ukrainę nie tylko poprzez zbiórki

Justyna Tota
Justyna Tota
Flaga Ukrainy uszyta i zawieszona przez zespół Teatru Polskiego w Bydgoszczy, który w niedzielę (6 marca) o godz. 20.30 zaprasza do bydgoskiego MCK (ul. Marcinkowskiego 12-14) na czytanie sztuki ukraińskiej artystki Leny Laguszonkowej, która pisała ten tekst w Kijowie, bombardowanym przez rosyjskie wojska. Czytanie sztuki będzie połączone ze zbiórką pieniędzy do puszek na pomoc Ukraińcom
Flaga Ukrainy uszyta i zawieszona przez zespół Teatru Polskiego w Bydgoszczy, który w niedzielę (6 marca) o godz. 20.30 zaprasza do bydgoskiego MCK (ul. Marcinkowskiego 12-14) na czytanie sztuki ukraińskiej artystki Leny Laguszonkowej, która pisała ten tekst w Kijowie, bombardowanym przez rosyjskie wojska. Czytanie sztuki będzie połączone ze zbiórką pieniędzy do puszek na pomoc Ukraińcom Tomasz Czachorowski
Sto tysięcy zł od bydgoskiego rapera, Bydgoska Kronika Filmowa oddająca głos Ukraińcom, aktorzy TPB czytający sztukę napisaną pod ziemią bombardowanego Kijowa, dla ukraińskich dzieci książeczka i seanse w ich ojczystym języku. W te i wiele innych działań angażują się ludzie oraz instytucje kultury w Bydgoszczy, by wesprzeć broniącą swej wolności Ukrainę. Na znak sprzeciwu wobec wojny z repertuarów znikają dzieła rosyjskich twórców.

- Zachęcam do wspierania zbiórki i życzę wszystkim dużo siły w tym trudnym czasie. Każdy gest jest ważny. Uśmiechajmy się do siebie na ulicy, pytajmy wzajemnie jak się czujemy, nie udawajmy, że to się nie dzieje, bo dzieje się, ale damy radę - napisał na swoim Instagramie bydgoski raper Bedoes, zamieszczając potwierdzenie przelewu 100 tys. zł na zbiórkę Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. Raper wskazał też fanom Homo Faber i PCK, które także prowadzą akcje, w ramach których można finansowo wesprzeć pomoc dla Ukrainy.

Polecamy także

W bydgoskim MCK aktorzy Teatru Polskiego czytać będą sztukę pisaną w bunkrze - w Kijowie

Od pierwszych godzin wybuchu wojny solidaryzuje się z Ukrainą Teatr Polski w Bydgoszczy, którego zespół wydał specjalne oświadczenie potępiające agresję Rosji. W zeszłym tygodniu zespół teatru uszył też flagę ukraińską, jaka zawisła przy al. Mickiewicza, wspiera także akcję „Bydgoszcz pomaga Ukrainie”. Już w niedzielę (6 marca) o godz. 20.30 TPB wraz z bydgoskim MCK organizuje wyjątkowe wydarzenie, jakim będzie czytanie sztuki napisanej zaledwie przed tygodniem przez Lenę Laguszonkową w bunkrze podczas bombardowania Kijowa.

- W poniedziałek rano dostałam maila od Leny Laguszonkowej z Ukrainy, finalistki AURORY 2021 (podczas Festiwalu Prapremier w bydgoskiej Akademii Muzycznej wystawiono szkic sceniczny jej sztuki pt. „Matka Gorkiego” - przyp. red.). Lena wysłała do mnie wiadomość, można powiedzieć w butelce: „Julia, przesyłam ci moją najnowszą sztukę, którą skończyłam pisać w schronie w czasie, kiedy Kijów był już bombardowany”. Lena siedziała w schronie z matką i trzema kotami - powiedziała na antenie emcekowego Radia Kultura Julia Holewińska, wicedyrektorka Teatru Polskiego w Bydgoszczy, dodając że tekst o którym mowa, Lena wysłała z prośbą o przyjęcie go do AURORY 2022.

Akcja pomocowa już w niedzielę w MCK-u

- Chciałabym, żeby ten tekst był u was, bo nie wiem, czy przeżyję noc - przytoczyła słowa Leny wicedyrektor TPB, która wraz z dyrektorem Wojciechem Farugą zdecydowała, by dać głos artystce z Kijowa jak najszybciej. Dlatego niemal cały zespół TPB w niedzielę (6 marca) o godz. 20.30 w MCK (ul. Marcinkowskiego 12) będzie czytać sztukę Leny Laguszonkowej, którą przetłumaczyła Agnieszka Sowińska. Wydarzenie będzie połączone ze zbiórką pieniędzy do puszek na pomoc Ukrainie, warto więc mieć przy sobie gotówkę.

Teatr Polski w Bydgoszczy chce pomagać ukraińskim dzieciom, które doświadczyły wojny

Teatr Polski w Bydgoszczy przygotowuje się także do długofalowych działań dedykowanych dzieciom, które doświadczyły wojny.

- By się do tego przygotować, TPB nawiązał kontakt z partnerami zagranicznymi, doświadczonymi w prowadzeniu takich działań w celu uzyskania konsultacji i wsparcia merytorycznego. W piątek (4 marca) mamy zaplanowaną telekonferencję z profesorem Jamesem Thompsonem - przedstawicielem University of Manchester i założycielem organizacji In Place of War - zdradza nam Aleksandra Rzęska, specjalistka ds. komunikacji TPB.

Ponadto, TPB wysłał prośbę o współpracę do Tamary Harrison z Polyglot Theatre (Australia), która pracowała z dziećmi ofiarami katastrofy nuklearnej w Fukushimie.

- Ze strony polskiej chcemy podjąć współpracę z Międzynarodowym Festiwalem Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK DZISIAJ, którego dyrektorka - Inna Siemicz - jest specjalistką w dziedzinie współpracy kulturalnej między Polską a Ukrainą i aktywistką społeczną. W ostatnich dniach współkoordynowała m.in akcję ucieczki dzieci ofiar Donbasu z domu dziecka w Kijowie - dodaje Aleksandra Rzęska z TPB.

Teatr Polski w Bydgoszczy przygotowuje także program rezydencji dla ukraińskich artystów i artystek, który pozwoli im aktywnie uczestniczyć w współtworzeniu teatru.

Filharmonia Pomorska, Opera Nova, MCK w geście solidarności z Ukrainą

Na koncert dla Ukrainy 18 marca zaprasza Filharmonia Pomorska, która zapowiada, że 75 proc. wpływu ze sprzedaży biletów przekaże Fundacji „EMIC”, wspierającej migrantów z Ukrainy. Utwory Noskowskiego, Beethovena i Ravela wykona Orkiestra Symfoniczna FP, prowadzona przez pochodzącego z Kijowa maestro Mykoła Diadiura - który, jak informowaliśmy - tuż przed wybuchem wojny został powołany (22.02.) na nowego szefa bydgoskich symfoników.

Polecamy także

Ponadto, jak przekazała nam szefowa działu promocji FP, dyrektor Maciej Puto, podobnie jak wielu innych dyrektorów instytucji kultury na całym świecie, podjął decyzję o wycofaniu z repertuaru koncertowego - aż do odwołania - utworów rosyjskich kompozytorów. Na estradzie Filharmonii Pomorskiej nie będą się też pojawiać obywatele Federacji Rosyjskiej i artyści z krajem tym współpracujący. To wyraz sprzeciwu wobec wojny i solidarności z narodem Ukrainy.

Dyrekcja Opery Nova w Bydgoszczy zdecydowała się odwołać premierę opery „Eugeniusz Oniegin", planowaną na otwarcie Bydgoskiego Festiwalu Operowego 2022. Jak zapowiedziano, na jesienną inaugurację BFO zostanie przygotowany inny tytuł.

Z Ukrainą solidaryzuje się (nie tylko od czasu wybuchu wojny) bydgoskie MCK.
- Podjęliśmy bardzo trudną dla nas decyzję o wycofaniu wszystkich filmów produkcji rosyjskiej z programu tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych ANIMOCJE. Nie ukrywam, że bardzo poważnie myślimy o innych działaniach „ukraińskich” przy pozostałych festiwalach, wchodzących w skład naszej Wiosny Festiwali - na chwilę obecną jest jednak za szybko, by mówić o konkretach - przekazał nam Kuba Ignasiak, rzecznik prasowy MCK w Bydgoszczy, które włącza się w konkretną pomoc wojennym uchodźcom.

- Przyjmujemy dwie rodziny z dziećmi (są już w drodze!) do Ostromecka. Ich utrzymaniem zajmie się nasza emcekowa ekipa. Adam „Gajos” Gajewski na Barce Lemara prowadzi świetlicę pobytu dziennego z zajęciami dla dzieci z Ukrainy. Kilka dni temu w serwisie Siepomaga.pl [TUTAJ] uruchomiliśmy specjalną emcekową skarbonę, zachęcamy do wpłat! - wskazuje Kuba Ignasiak, zaznaczając, że wymienia tylko działania „tu i teraz”, bo MCK na pewno będzie wspierać społeczność Ukraińską długofalowo.

A już w przyszły weekend (12 i 13 marca) MCK w Bydgoszczy zaprasza:

Bydgoscy dokumentaliści z Fundacji BKF: To nie film, lecz apel!

Stanowcze „NIE” wojnie i rozlewowi krwi niewinnych ludzie mówią także dokumentaliści skupieni wokół Fundacji Bydgoskiej Kroniki Filmowej, którzy nagrali wywiady z Ukraińcami, w większości żyjącymi od jakiegoś czasu w Bydgoszczy, ale mającymi krewnych w centrum toczącej się teraz wojny.

- Nie chcemy nazywać tego filmem dokumentalnym, a apelem. I tym wspólnym apelem wzywamy do zaprzestania wszystkich aktów rosyjskiej agresji wobec Ukrainy. Nikt nie chce wojny. Nikt nie chce tego, aby umierały matki z dziećmi, czy mężczyźni na froncie. Robimy to na znak solidarności ze wszystkimi Ukraińcami i wierzymy, że każda forma nagłaśniania tej sytuacji jest istotna - wyjaśnia Kuba Zalewski, jeden z dokumentalistów BKF i współautor filmowego apelu. Warto zaglądać na fanpage Bydgoskiej Kroniki Filmowej i Kina Orzeł, bo jak nam zdradzono, niewykluczone, że już 4 marca film zostanie tam zamieszczony.

Polsko-ukraińska książeczka dla dzieci od artystek z Bydgoszczy i Torunia

Pro bono zaangażowały się także Margota Kott z Torunia - autorka „Opowieść o wędrownym ptaku”, tłumaczka Irena Kulesza i bydgoska artystka Agnieszka Mlicka, właścicielka wydawnictwa Ezo Oneir, która opracowała całość graficznie i wykonała edytorski skład tekstu. I tak dwujęzyczna książeczka (polsko-angielska), pierwotnie napisana z myślą o dzieciach, które wraz z rodzicami wyjechały na emigrację, głównie zarobkową, pomoże teraz dzieciom uchodźców.

- Okazało się, że tekst jest na tyle uniwersalny, że może posłużyć innym dzieciom. Tym, uciekającym przed wojną z Ukrainy. Może pomóc uporać się ze strachem i traumą, stać się pomocą psychologiczną. Dodatkowo, przygody małego ptaszka Florianka opisane są w języku polskim i ukraińskim, co może posłużyć do nauki tych języków. Wszystkie dzieci kochają zwierzęta, pragną miłości, akceptacji i spokoju. Tym bardziej te, które zobaczyły wojnę z bliska - wyjaśnia nam autorka książki Margota Kott, która druk pierwszych 200 sztuk książeczki opłaciła z własnej kieszeni.

- Chcemy, aby darmowa książeczka dotarła do wszystkich dzieci ukraińskich w Polsce. Na chwilę obecną poszukujemy źródeł sfinansowania tego projektu. Ufamy, że znajdzie się jakieś rozwiązanie i pomocni ludzie. Najważniejsze jest to, by w pierwszej kolejności zaopiekować się dziećmi i pomóc im w tym trudnym czasie - dodaje Margota Kott.

Kino Helios w Bydgoszczy zaprasza dzieci z Ukrainy na bezpłatne seanse z ukraińskim dubbingiem

Także Kino Helios Bydgoszcz wprowadza bezpłatne seanse dla najmłodszych widzów z Ukrainy. Od 4 marca Helios wyświetla codziennie o godz. 12.15 seans z ukraińskim dubbingiem. Repertuar zakłada przynajmniej jeden taki seans dziennie. W programie m.in. „Kosmiczny mecz: Nowa era”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

kup najtaniej

Samsung

Samsung Galaxy M33 5G SM-M336 6/128GB Zielony

1 178,00 zł

kup najtaniej

Samsung

Samsung QE55QN90B

4 869,00 zł

kup najtaniej

Samsung

Samsung VCC45W0S36

369,00 zł

kup najtaniej

Samsung

Samsung WW60A3120BE

1 589,00 zł

kup najtaniej

Samsung

Samsung The Premiere LSP7T (SP-LSP7TFAXXH)

9 835,00 zł
Materiały promocyjne partnera

Z Gwiazdami - Marcin Możdżonek - zajawka

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski
Dodaj ogłoszenie