Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoska kultura dzieli się z przybyłymi z Ukrainy dziećmi, młodzieżą i dorosłymi tym, co ma najlepsze

Justyna Tota
Justyna Tota
Bydgoska kultura coraz bardziej otwiera się na obywateli Ukrainy, aby lepiej poznali nasze miasto. Z myślą o dzieciach i młodzieży oraz ich opiekunach oferowane są także warsztaty czy seanse, by choć na chwilę mogli skupić swe myśli na czymś miłym. W naszej galerii wybrane propozycje bydgoskich instytucji kultury
Bydgoska kultura coraz bardziej otwiera się na obywateli Ukrainy, aby lepiej poznali nasze miasto. Z myślą o dzieciach i młodzieży oraz ich opiekunach oferowane są także warsztaty czy seanse, by choć na chwilę mogli skupić swe myśli na czymś miłym. W naszej galerii wybrane propozycje bydgoskich instytucji kultury Tomasz Czachorowski
Bezpłatne zwiedzanie wystaw stałych, rodzinne warsztaty, kursy języka polskiego, kinowe seanse i książeczki dla dzieci za darmo bądź koncerty i festiwale filmowe, dochód z których staje się wsparciem - bydgoskie instytucje i ludzie kultury starają się, by przybyłym do nas Ukraińcom było łatwiej zaadoptować się.

Zobacz wideo: Rybi Rynek w Bydgoszczy - jakie zmiany nas czekają?

od 16 lat

Dzielimy się kulturą! - po takim hasłem Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy zaprasza obywateli Ukrainy w swe progi, zachęcając zwłaszcza do zwiedzania Domu Leona Wyczółkowskiego (ul. Mennica 7 na Wyspie Młyńskiej), bo jak przypomina dyrektor MOB, patron muzeum niejedną pracę wykonał, będąc właśnie na Ukrainie.

Polecamy także

- Byłem w wielu miastach ukraińskich, jest to piękny kraj i nie dziwię się, że Leon Wyczółkowski, jak i inni artyści zachwycali się Ukrainą. Dzisiaj, to co możemy zrobić, to zaprosić naszych ukraińskich gości do naszego muzeum na wystawę, ale także na warsztaty dla dzieci i młodzieży. Chcemy, aby te warsztaty były rodzinne, wspólne także z naszymi polskimi dziećmi, żebyśmy pamiętali o tym, że pomimo tego, co się dzieje - co jest potworne i nie powinno nigdy mieć miejsca, a zwłaszcza w XXI wieku - wspólnie będziemy budować naszą przyszłość - mówi Wacław Kuczma, dyrektor Muzeum Okręgowego.

Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy dla gości z Ukrainy - wystawy stałe w czwartki za darmo, w weekendy zwiedzanie za złotówkę

W każdy czwartek obywatele Ukrainy mogą za darmo (wystarczy okazać ukraiński dokument tożsamości w kasie) zwiedzać wystawy stałe MOB, wśród których jest nie tylko Dom Wyczółkowskiego, ale także zbiory archeologiczne (ul. Mennica 2), w Spichrzach nad Brdą (ul. Grodzka 7-11) „Od Starego Rynku do placu Wolności. Spacer ulicami międzywojennej Bydgoszczy”, zaś w gmachu głównym (ul. Gdańska 4) czeka malarstwo Jana Stanisławskiego i jego uczniów oraz innych czołowych, polskich artystów.

Za wstęp na wystawy czasowe obywatele Ukrainy zapłacą symboliczne 1 zł. W weekendy za 1 zł mogą obejrzeć każdą wystawę - poza Exploseum.

Od 1 kwietnia dzieci z Ukrainy w MOB przy ul. Gdańskiej mogą odbierać kreatywne pakiety edukacyjne

Dla dzieci w wieku 4-14 lat MOB przygotowało bezpłatne pakiety edukacyjne „Kolekcjoner wrażeń”, które zawierają kolorowanki, zgadywanki, karty edukacyjne (w języku polskim i częściowo ukraińskim), przybliżające zagadnienia sztuki, rzemiosła oraz muzealnej kolekcji. Do pakietów dołączone są też materiały plastyczne (np. klej, nożyczki, kolorowy papier, kredki, ołówki itp. lub też edukacyjne zabawki), będące zestawem do samodzielnej nauki o sztuce poprzez zabawę. Nasi ukraińscy goście mogą je odbierać w kasie przy ul. Gdańskiej 4 od 1 kwietnia do 31 sierpnia.

Poza tym dla dzieci i młodzieży MOB organizuje wspomniane przez dyrektora Kuczmę warsztaty integracyjno-artystyczne. Pierwsze z nich odbyły się 19 bm. Kolejne 23 kwietnia w godz. 11-14 z okazji urodzin Leona Wyczółkowskiego - będą to plenerowe warsztaty plastyczne dla rodzin z dziećmi i młodzieży do 18. r.ż. przed Domem Wyczółkowskiego (ul. Mennica 7). Obywatele Ukrainy wejście mają bezpłatne - bilet, jak i pakiety edukacyjne dla dzieci, sponsoruje Fundacja Działań Twórczych - „Pola Inspiracji”.

Bezpłatne kursy języka polskiego w Domu Kultury „Modraczek” SMB na bydgoskich Wyżynach

We wtorek (22 marca) w Domu Kultury „Modraczek” Spółdzielni Mieszkaniowej Budowalni odbyły się pierwsze zajęcia kursu języka polskiego dla Ukraińców.

- Do pierwszej (przedpołudniowej - przyp. red.) grupy zapisało się 13 osób, a na kurs zgłosiło się 21 zainteresowanych. Przyjęliśmy wszystkich chętnych. Drugiej grupy zajęcia będą odbywały się popołudniu, ponieważ niektóre osoby już pracują, w różnych godzinach. Tu także spodziewamy się nadkompletu uczestników - poinformowała nas zaraz po pierwszych zajęciach językowych Agnieszka Buzalska, dyrektor DK „Modraczek” SMB. - Wśród uczestników przeważają kobiety w wieku od 20 do 45 lat. Niektóre panie przychodzą ze swoimi dziećmi, bo nie mają gdzie zostawić swoich pociech na czas kursu.

Kino Pomorzanina 27 marca zaprasza bydgoszczan i Ukraińców na Dzień z Festiwalem Filmowym Ukraїna!

- Jako jedno z kin przyłączamy się do akcji festiwalu, w ramach którego odbywają się seanse specjalne (także online), z których dochód przeznaczony będzie w całości na działania pomocowe dla Ukrainy - wyjaśnia nam Marcin Pietras z Fundacji Kina Pomorzanin, które w niedzielę (27.03.) zaprasza na dzień z „Festiwalem Filmowym Ukraina!”, w ramach którego:

  • godz. 14.30 - pokaz współczesnych animacji ukraińskich,
  • godz. 16 - „Moja wojna” film dokumentalny z 2020 r. o trzech kobietach, które wstąpiły do wojska i brały czynny udział w działaniach wojennych w 2014 r. na wschodzie Ukrainy,
  • godz. 17.30 - „Do domu!”, czyli wielokrotnie nagradzany - kandydat do Oscara 2020! - dramat opowiadający o wędrówce krymskiego Tatara Mustafy, który stracił najstarszego syna na wojnie między Rosją a Ukrainą.

Szczegóły - w języku polskim i ukraińskim - oraz wejściówki (10 zł) na www.kinopomorzanin.pl

Polsko-ukraińska książeczka trafia do ukraińskich dzieci nie tylko w Bydgoszczy

Książeczkę dla dzieci po polsku i ukraińsku „Opowieść o wędrownym ptaku”, napisaną przez Margotę Kott i wydaną przez bydgoskie Wydawnictwo Ezooneir od 21 marca można odbierać w punkcie widokowym Wieży Ciśnień Muzeum Wodociągów (ul. Filarecka 2). Jak zdradziła nam wydawczyni Ezo Oneir, książeczka rozchodzi się w mig - trafiała już do bydgoskiego przedszkola, szkoły w Świeciu, wolontariuszy na dworcu w Toruniu czy harcerzy przygotowujących paczki dla dzieci ukraińskich z Koronowa.

Książka jest bezpłatna dzięki prywatnym sponsorom, m.in., mistrzyni świata w dekorowaniu tortów Jowicie Woszczyńskiej z Bydgoszczy. Kolejne nakłady książeczki chcą sponsorować samorządy z naszego regionu.

Biblioteka Główna w Bydgoszczy zbiera ukraińskie książki, kina zapraszają na seanse dzieci ukraińskich uchodźców wojennych

Zbiórkę książek w języku ukraińskim dla dzieci, jak i dorosłych prowadzi z kolei WiMBP im. dr. W. Bełzy - można je przynosić od poniedziałku do piątku w godz. 8-19, w soboty 9.00-15.00 do głównej siedziby przy Starym Rynku. Biblioteka w swych filach organizuje także zajęcia dla dzieci z Ukrainy - szczegóły TUTAJ.

Kino Jeremi zaprasza dzieci pochodzące z Ukrainy, wraz z opiekunami, na drugi już bezpłatny pokaz filmu - tym razem 2 kwietnia o godz. 12 „Uprowadzona księżniczka”. Bezpłatne bilety na film dostępne są w portierni Zespół Szkół nr 5, w której mieści się sala kina - ul. gen. Augusta Fielforfa „Nila” 13.

Również Kino Helios w Bydgoszczy z myślą o dzieciach, które stanowią liczną grupę wśród uchodźców z objętej wojną Ukrainy, aby choć na chwilę pomóc oderwać im się od dramatycznych wydarzeń ostatnich dni, rozpoczęło cykl bezpłatnych seansów w języku ukraińskim. Bieżący repertuar TUTAJ

Filharmonia Pomorska, dzięki melomanom, którzy kupili bilety na Koncert dla Ukrainy (18.03. br.) wesprze Fundację EMIC kwotą 27 552,15 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo